C: Niekiedy ze względu na brak czasu rezygnujemy z roślin ozdobnych w miejscu pracy, a przecież kwiaty w biurze to nie tylko urocza dekoracja. Mogą one poprawić nasze samopoczucie i ocieplić aranżację miejsca pracy. Dlaczego jeszcze warto kupować kwiaty do biura? Jakie zatem wybrać kwiaty doniczkowe do biura?
Dlaczego warto zakupić kwiaty doniczkowe do biura?
Dla większości z nas kwiaty doniczkowe do biura stanowią przede wszystkim piękną ozdobę pomieszczeń. Niejeden kwiatek do biura nada też wnętrzu miłej atmosfery. Wiele osób wskazuje, że o wiele przyjemniej pracuje im się w miejscach, gdzie znajdują się kwiaty, szczególnie ładnie zaaranżowane np. w ozdobnych doniczkach.Jednak walory estetyczne to nie jedyna ich zaleta. Kwiaty w biurze poprawiają również wilgotność powietrza. Mogą obniżać poziom promieniowania z urządzeń elektrycznych. A tych w biurach nie brakuje – komputery, monitory, telefony itp. Niektóre kwiaty biurowe mają właściwości fitoremediacji, czyli prościej mówiąc, przyczyniają się do oczyszczania powietrza z toksyn, a tych w pomieszczeniach biurowych może być całkiem dużo. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy, że produkty, którymi się otaczamy, mogą wydzielać do powietrza lotne substancje organiczne, wpływające niekorzystnie na nasze zdrowie. Są niebezpieczne przede wszystkim dla alergików. Mogą one znajdować się między innymi w farbach do ścian, a także lakierach do drewna oraz środkach czystości. Długa ekspozycja na działanie w takich pomieszczeniach, szczególnie o słabej wentylacji, może być przyczyną częstych bólów głowy czy problemów z koncentracją.
Kwiaty w biurze – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Kwiaty do biur powinny być wybierane w przemyślany sposób, gdyż nie wszystkie będą dobrze się rozwijały w takich pomieszczeniach. Do biura najlepiej wybierać kwiaty, które nie wymagają dużo pielęgnacji oraz nie mają zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę i zewnętrzne warunki (np. temperatura czy dostęp do słońca). Kwiaty biurowe doniczkowe powinny być też „odporne” na błędy w pielęgnacji np. przesuszenia czy zbyt obfite podlewanie. Warto zdecydować się na kwiaty do biura doniczkowe , które dobrze czują się w półcieniu lub cieniu, gdyż w pomieszczeniach biurowych dość często brakuje dobrego źródła naturalnego światła, a sztuczne oświetlenie nie zastąpi go roślinom.
Dobrym rozwiązaniem są również takie kwiaty, które nie będą wymagały częstego przesadzania, czyli o te wolnym wzroście.
Jakie kwiaty do biura wybrać?
Idealne kwiaty do biura, które spełniają powyższe warunki, to:
· Skrzydłokwiat – jest to dobra roślina do słabo oświetlonych pomieszczeń. Dorasta do 65 cm wysokości. Charakterystyczną cechą są białe, pojedyncze, nieco wydłużone kwiaty z dużym pręcikiem. Skrzydłokwiat kwitnie od lipca do sierpnia, a następnie w okresie zimowym. Kwiat nie lubi zbyt obfitego podlewania.
· Dracena – draceny są popularne zarówno w mieszkaniach, jak i w domach. Charakter dekoracyjny nadają jej podłużne liście wyglądem przypominające długie źdźbła trawy. Lubi ciepłe i dość jasne stanowiska. Należy ją podlewać umiarkowanie, gdy ziemia w doniczce odrobinę przeschnie.
· Sansewieria – to kwiat biurowy, który pięknie będzie się prezentował we wnętrzach utrzymanych w minimalistycznej stylistyce. Dobrze rośnie na stanowiskach jasnych, o średniej temperaturze powietrza.
· Zamiokulkas – w ostatnich latach ten kwiat stał się niezwykle popularny. Jego łodygi ze średniej wielkości liśćmi o kształcie zbliżonym do owalu doskonale prezentują się we wnętrzach nawiązujących do stylu kolonialnego, ale dobrze będą wyglądały też na tle minimalistycznych, jasnych mebli biurowych. Kwiat ten nie ma specjalnych wymagań co do stanowiska i wytrzymuje nawet dłuższe okresy bez podlewania.
· Orchidea – w biurach możemy coraz częściej zobaczyć różnego rodzaju orchidee. Najłatwiejsze w pielęgnacji są ćmówki (Phalaenopsis). Gdy poświęcimy im odrobinę uwagi, będą regularnie kwitły i rozrastały się (czasami udaje się nawet rozmnożyć roślinę). Ćmówki są niezwykle dekoracyjne, trzeba jedynie pamiętać o tym, żeby podlewać je poprzez zamoczenie doniczki w wodzie, gdy korzenie lekko przeschną i o tym, aby nie polewać liści storczyka od góry, gdyż może to spowodować obumarcie rośliny.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN