Content: Krzewy ozdobne na pniu będą pięknie wyglądać nie tylko w dużych, ale i w małych ogrodach, gdzie na niewielkiej powierzchni chcemy urządzić estetyczne miejsce sprzyjające relaksowi na świeżym powietrzu. Które krzewy szczepione na pniu najlepiej sprawdzą się w ogrodzie ? Jak dbać o szczepione rośliny?
Jak powstają krzewy szczepione na pniu?
Szczepienie roślin to jeden ze sposobów ich rozmnażania. Dochodzi tutaj do rozmnażania wegetatywnego, które daje ogrodnikowi większą kontrolę nad tym, jakie cechy będzie miała roślina. Szczepienie krzewów na pniu stosuje się między innymi w przypadku roślin owocowych. Szczepienie ma też duże znaczenie, gdy chcemy uzyskać rośliny o wysoce ozdobnym charakterze, np. „płaczące”, czyli zwisłe, szczególnie pożądane w przypadku takich krzewów jak róże czy niektóre odmiany wierzby.
Jak szczepić krzewy na pniu?
W ogrodnictwie wykorzystuje się kilka metod szczepienia roślin. Dla osób amatorsko zajmujących się szczepieniem roślin najlepsze jest szczepienie przez zbliżenie. Inaczej ta metoda jest nazywana ablaktacją. Jest uznawana za najprostszy sposób na to, aby zaszczepić krzewy owocowe na pniu . Ablaktacja polega na łączeniu pędów bez konieczności ich oddzielania od roślin. Przed łączeniem rośliny do szczepienia sadzi się bardzo blisko siebie i na pędach, które będą szczepione, ścina się korę, aby odsłonić drewno. Kolejnym krokiem jest przyłożenie do siebie pędów z obu roślin i dopasowanie do siebie nacięć. Następnie pędy mocno związuje się ze sobą. Do szczepienia powinno wykorzystywać się specjalne paski, które ulegają samorozkładowi.
Aby uzyskać ozdobne krzewy na pniu ,oprócz szczepienia przez zbliżenie można wykorzystać takie metody jak:
· szczepienie przez stosowanie;
· szczepienie za korę;
· szczepienie w klin;
· szczepienie w szparę;
· szczepienie na przystawkę;
· okulizację (oczkowanie).
Trzeba jednak pamiętać, że te metody rozmnażania wegetatywnego roślin wymagają odpowiedniej wiedzy i umiejętności, dlatego korzystają z nich wykwalifikowani ogrodnicy.
Jak pielęgnować krzewy na pniu do ogrodu?
Krzewy kwitnące szczepione na pniu wymagają regularnego przycinania, szczególnie jeśli mają zachować swój dekoracyjny charakter. Podobnie trzeba postępować, jeśli chodzi o krzewy iglaste na pniu i krzewy owocowe szczepione na pniu. Przycinanie roślin ma również na celu ich zagęszczenie. Jeżeli na pniu pojawiają się odrosty, to również je należy przycinać. Najlepiej robić to od razu, jak tylko się pojawią. Należy też pamiętać o tym, żeby miejsca szczepienia szczególnie u bardzo wrażliwych roślin zabezpieczać na zimę, by roślina nie przemarzła i nie zmarniała.
Krzewy ozdobne szczepione na pniu – najciekawsze rodzaje
W szkółkach oraz sklepach ogrodniczych możemy znaleźć wiele rodzajów roślin ozdobnych szczepionych na pniu. Jeżeli chodzi o krzewy, to do najchętniej wybieranych do przydomowych ogrodów, ale i miejskich parków, zaliczyć należy przede wszystkim:
· Krzewy na pniu kwitnące – w tej grupie najpopularniejsze są róże. Piękne duże kwiaty o różnych kolorach, od śnieżnej bieli po wyrazistą czerwień, pięknie prezentują się na tle zielonych liści. Różą szczepionym na pniu zazwyczaj nadaje się kształt kuli albo pozwala im się rozrastać tak, aby kwiaty na gałązkach zwisały, swoją formą przypominając drzewa wierzby płaczącej. Takie różane drzewka powstają w wyniku szczepienia róży szlachetnej na dzikiej róży. Większe okazy dorastają do 140 cm, mniejsze do ok. 60 cm. Mniejsze róże chętnie wykorzystywane są jako kwiaty doniczkowe do ozdoby tarasu czy większego balkonu.
· Krzewy iglaste na pniu – jeżeli chodzi o krzewy iglaste szczepione na pniu, to bardzo często w naszych ogrodach goszczą cyprysiki i jałowce, szczególnie ich karłowate odmiany. Rośliny te już same w sobie są bardzo dekoracyjne, a szczepienie podnosi ich walory estetyczne. Krzewom iglastym szczepionym na pniu nadaje się zazwyczaj formę kuli, stożka lub kolumny.
· Krzewy owocowe na pniu – w naszych ogrodach bardzo często goszczą również krzewy owocowe szczepione na pniu. Wśród najpopularniejszych wymienić można bezkolcowe odmiany agrestu, aronię czarną, różne odmiany porzeczki, pigwę i „płaczące” odmiany morwy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN