Ogród

Uprawa i pielęgnacja konwalnika

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Konwalnik

Konwalnik to ciekawa roślina dla ambitnych ogrodników. Zanim zajmiemy się jego uprawą, należy koniecznie sprawdzić, jakie ma wymagania i czego potrzebuje do pełnego rozwoju. Wówczas na pewno spełni swoje zadanie.

Jeśli lubimy oryginalnie wyglądające rośliny o ciekawych liściach, to konwalnik wraz z jego odmianami jest tym, co może nas zainteresować. Nie jest rośliną prostą w uprawie, ale jeśli uda się nam go wyhodować, będzie to na pewno powód do dumy. Poznajmy bliżej konwalnik.

Zobacz wideo: Rośliny i kwiaty

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Konwalnik – co to takiego?

Konwalnik (Ophiopogon) to roślina, która pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, głównie z Chin i Japonii, gdzie chętnie zamieszkuje lasy i zarośla. Należy do rodziny myszopłochowatych (Ruscaceae) i z wyglądu nieco przypomina trawę. Są to jednak tylko pozory, gdyż konwalnik trawą nie jest. Należy do grupy bylin. Ma dorodne, grube kłącze, z którego wyrastają długie, powyginane łukowato liście, tworzące charakterystyczną kępkę. Konwalnik zazwyczaj osiąga wysokość od 20 do 25 centymetrów. Kwitnie od połowy lipca do sierpnia na kolor biały z dodatkiem fioletu. Dzwonkowe kwiaty są delikatne i zebrane w grona na łodygach, podobnej długości jak liście. Dekoracyjną wartość mają także owoce konwalnika. Są granatowo-czarne i wyglądają jak jagody.

Uprawa konwalnika

Konwalniki najlepiej czują się w miejscach nasłonecznionych od godzin porannych do południa. Jeśli chcemy go uprawiać w pełnym słońcu, powinniśmy mu zapewnić odpowiednio wilgotną glebę. Będzie rósł także w cieniu, jednak wtedy jego liście mogą być słabiej wybarwione. Podłoże dla konwalnika powinno być lekko kwaśne i stale wilgotne, ale należy pamiętać, by nie doprowadzić do zastoin wody. Konwalnik źle znosi uprawę na glebach ciężkich i gliniastych. Takie podłoże należy przekopać i rozluźnić, zanim przystąpimy do sadzenia rośliny. Na zachodzie naszego kraju konwalnik posadzony w miejscu osłoniętym powinien bez problemu przezimować. Na wschodzie Polski trzeba go okrywać dosyć dokładnie. Rozmnażanie konwalnika przeprowadza się przez podział starszych okazów Możemy to robić zarówno wiosną, jak i na jesieni. Innym sposobem jest wysiew nasion. A jeśli nie mamy czasu czy ręki do tego typu działań, pozostaje nam zakup gotowych sadzonek, których cena w zależności od odmiany może wynosić od około 10 do 16 złotych.

Zobacz wideo: HGTV: Wiosenne prace w ogrodzie - jak sadzić rośliny?

HGTV: Wiosenne prace w ogrodzie - jak sadzić rośliny?
HGTV: Wiosenne prace w ogrodzie - jak sadzić rośliny? Źródło: HGTV

Zastosowanie konwalnika

Te rośliny mają wiele ciekawych zastosowań. Świetnie pasują do ogrodów urządzanych w stylu orientalnym. Nadają się także do sadzenia w parkach i obiektach zieleni miejskiej. Konwalniki będą się czuły dobrze także na wrzosowiskach. Niski wzrost pozwala na tworzenie interesujących obwódek, a także efektownych kompozycji w pojemnikach, które ustawimy na tarasie czy balkonie. Konwalnik może być używany do zadarniania większych obszarów, a także na rabatach bylinowych.

Ciekawe gatunki i odmiany konwalnika

Konwalnik płaskopędowy "Niger" (Ophiopogon planiscapus "Niger") to jedna z najczęściej uprawianych odmian konwalnika, a to ze względu na niezwykle rzadko spotykany w przyrodzie kolor liści, które są czarne. Konwalnik czarny jest świetną rośliną do oryginalnych zestawień kolorystycznych na przykład na rabatach. Roślina może dorastać do 20–50 centymetrów wysokości. Kwitnie na biało-fioletowo od lipca do września, delikatnie pachnie, a kolor kwiatów podkreśla barwę liści. Wymaga okrycia na zimę, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach naszego kraju. Dobrze prezentuje się sadzony wśród roślin o srebrzystozielonych liściach. Można go także uprawiać w pojemnikach. Inne nazwy tej rośliny stosowane zamiennie to konwalnik "Nigrescens" (Ophiopogon planiscapus "Nigrescens"), a także konwalnik "Black Dragon" (O phiopogon planiscapus "Black Dragon"). Konwalnik japoński "Minor" (Ophiopogon japonicus syn. Liriope japonica "Minor") to kolejna ciekawa odmiana konwalnika, tym razem japońskiego. Jak sama nazwa wskazuje, roślina pochodzi z Japonii. Jest to zimozielona bylina dorastająca do około 30 centymetrów wysokości. Ma ciemnozielone liście. W okresie od lipca do września na roślinie pojawiają się jasnofioletowe kwiaty, które na jesieni przeobrażają się w atrakcyjne niebieskie owoce. Jako roślina karłowa nadaje się do sadzenia w pobliżu bonsai. Oprócz tego jest także stosowana w medycynie chińskiej oraz w akwarystyce. Konwalnik płaskopędowy "Black Beard" PBR (Ophiopogon planiscapus "Black Beard" PBR) to odmiana wyhodowana w Anglii przez Steve'a Yandalla z Rainbow's End. Rośnie szybko, osiągając od 20 do 50 centymetrów wysokości. Liście są bordowo-czarne, a większość z nich pozostaje na roślinie także w czasie zimy, zasychając i brązowiejąc dopiero wraz z jej końcem. Od lipca na roślinie pojawiają się drobne, fioletowe i pachnące kwiaty, które w razie przyjaznej pogody mogą rozwijać się nawet do późnej jesieni. Czarne owoce w kształcie jagody mogą się utrzymywać nawet w czasie zimy.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Bhupinder Bagga/Getty Images

Pozostałe wiadomości