Ogród

Trudne życie roślin na tarasach i balkonach. "Ulubiony Ogrodnik" zdradza, co zrobić, by przetrwały ulewy i upały

Ogród

Wiele Polek i Polaków marzy o pięknych balkonach i tarasach. Sadzi hortensje, trawy ozdobne czy lawendę. Sęk w tym, że gdy przychodzi fala upałów lub opadów rośliny albo usychają, albo gniją. Natomiast "Ulubiony Ogrodnik", czyli Wojciech Wardecki w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską podpowiada, jak zadbać o kwiaty.

Wiosną sadzimy kwiaty, które zdobią nasze balkony i tarasy. Później z biegiem czasu często zapominamy o ich pielęgnacji, bo latem wyjeżdżamy na urlop, a na co dzień mamy wiele obowiązków. Natomiast, jeśli chcemy, by rośliny przez kilka miesięcy cieszyły nasze oko, musimy o nie zadbać.

- Wszystkie rośliny, które uprawiamy na balkonie, są tak naprawdę wyrwane z natury. Pakujemy je w doniczki, które ograniczają rozwój ich systemu korzeniowego, dostęp do wody, zasobność składników pokarmowych. Musimy więc się dużo bardziej nimi zająć – tłumaczy Wojciech Wardecki.

Kwiaty balkonowe - pielęgnacja

Tegoroczne lato nie sprzyja też roślinom. Jednego dnia świeci ostre słońce i temperatura przekracza 30 stopni, a drugiego burza i obfite deszcze. Natomiast "Ulubiony Ogrodnik" podpowiada, jak w odpowiedni sposób o nie zadbać.

- Większość roślin tak naprawdę toleruje i akceptuje słoneczne balkony. Gorzej, jeśli mamy cieniste. Jak mamy słoneczny balkon, musimy zadbać o prawidłowe podlewanie. Donica się nagrzewa, woda szybko paruje, roślina usycha i jesteśmy zdziwieni: "No przecież rano podlewałam" - podaje przykładowy scenariusz.

Z kolei, gdy występują obfite odpady, Wojciech radzi by, zamiast trzymać rośliny w osłonkach, posadzić je w donicach z dziurką odpływową. To również dobry patent dla osób, które mają tendencję do przelewania kwiatów. - Zanim posadzimy, sypiemy na dno keramzyt. To izolacja dla korzeni. Woda przelatuje przez to, dzięki czemu korzenie nie zgniją - tłumaczy.

Nawożenie roślin balkonowych

Rozmówca Katarzyny Jaroszyńskiej podkreśla też, że do każdej rośliny należy dopasować odpowiedni nawóz, o którym często zapominamy. - Musimy roślinie dostarczyć składniki odżywcze. W przypadku np. hortensji musimy zapewnić ten do roślin kwitnących, czyli taki, który ma potas, fosfor, który wpływa na rozwój systemu korzeniowego, ale również mobilizuje roślinę do zawiązywania kwiatów. Z kolei w przypadku traw wybieramy nawóz, który ma dużą zawartość azotu - wyjaśnia.

Czy czarne donice na balkonie to dobry pomysł? Jak je zabezpieczyć? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Pozostałe wiadomości