Hortensja bukietowa – silna i mrozoodporna roślina do Twojego ogródka. Poznaj najpiękniejsze odmiany rośliny!

Hortensja w koszach, w kwiaciarni.
Fot. Neydtstock / Getty Images

Ta pochodząca z rejonów Azji i obu Ameryk roślina z powodzeniem znalazła miłośników również w naszym kraju. Nie jest trudna w uprawie, a dodatkowo odznacza się dużą odpornością na mróz i pięknymi kremowymi kwiatostanami. Dowiedz się, czego wymaga hortensja bukietowa!

Hortensja bukietowa jest bardzo chętnie uprawiana z racji niewielkich wymagań, a także z uwagi na bardzo atrakcyjny wygląd kwiatostanów – kremowych, o kształcie stożkowym. W warunkach hodowlanych hortensja bukietowa dorasta zwykle do około dwóch metrów, jednak zdarza się czasem, że niektóre egzmeplarze osiągną wysokość czterech metrów. Kiedy kwitnie hortensja bukietowa? Okres kwitnienia tej rośliny trwa od lipca do września. Tym różni się od spokrewnionej z nią hortensji ogrodowej, że nie ulega przemarznięciu, jest mrozoodporna. Dzieje się tak, ponieważ u hortensji bukietowej pąki rodzą się na pędach tegorocznych, czyli takich, które powstały w roku kwitnienia.

Hortensja bukietowa – pochodzenie

Hortensja bukietowa przynależy do rodziny roślin skalnicowatych , które w stanie dzikim rosną w Azji, na Syberii oraz w Ameryce Południowej i Ameryce Północnej, głównie w górach i dolinach, a także w lasach. W naturalnych warunkach hortensja bukietowa jest w stanie osiągnąć wysokość dochodzącą do dziesięciu metrów. Hortensje najprawdopodobniej przybyły do Europy z Japonii w XIX wieku.

Hortensja bukietowa – uprawa

Jak zostało już wspomniane we wstępie, hortensja jest bardzo odporna na przymrozki, więc spokojnie może zimować bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Jedynie w bardzo chłodnych obszarach naszego kraju warto hortensję okryć za pomocą kopca z trocin, kory lub próchniczej ziemi. Do odpowiedniego wzrostu hortensja bukietowa potrzebuje właściwej dla niej ziemi – żyznej, wilgotnej, próchniczej, kwaśnej. Nie odnajdzie się w glebie zbyt ciężkiej, chłodnej, podmokłej.

Hortensja bukietowa – sadzenie

Zanim posadzimy hortensję bukietową, powinniśmy pokryć kwaśnym torfem oraz kompostem przygotowany do tego celu dół. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy ją wodą , gdyż hortensja nie toleruje suchej gleby. Dlatego podczas suszy hortensja bukietowa powinna być podlewana raz w tygodniu nawet dziesięcioma lub piętnastoma litrami wody na jeden krzew. Hortensja bukietowa bardzo dobrze prezentuje się na rabatkach z innymi roślinami.

Nawóz do hortensji bukietowej

Częste nawożenie jest bardzo istotne w przypadku hortensji bukietowej, ponieważ rośnie ona bardzo szybko i potrzebuje wartościowej gleby. Powinno odbywać się nie rzadziej niż raz w miesiącu . Nawóz do hortensji bukietowej musi być wieloskładnikowy. Najlepsze do tego celu będą gotowe mieszanki mineralne. Nawóz mieszamy z ziemią i rozmieszczamy go równomiernie wokół całej rośliny.

Hortensja bukietowa – cięcie

Wraz z nadejściem wiosny (koniec marca, początek kwietnia) warto jest rozpocząć przycinanie hortensji. Cięcie wykonuje się nad czwartym lub piątym pędem . Pozostałe pąki wydadzą nowe pędy, które kończyć się będą kwiatostanami. Najcieńsze z nich warto całkowicie wyciąć i zostawić tylko te grubsze. Dojrzalsze rośliny odświeża się za pomocą wycięcia najstarszych pędów zaraz przy szyjce korzenia.

Zobacz film: Wymarzony ogród na balkonie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak rozmnożyć hortensję bukietową?

Hortensję bukietową bardzo łatwo jest rozmnożyć. Wykonuje się to albo za pomocą sadzonek zielonych , które pobiera się w okresie letnim, albo przez odkłady . Sadzonki hortensji bukietowej potrzebują około czterech tygodni do ukorzenienia.

Dlaczego hortensja bukietowa nie kwitnie?

Jeśli nasza hortensja bukietowa nie kwitnie, może być to spowodowane jej złą kondycją – chorobą lub atakiem ze strony szkodników. Najczęściej spotykanymi chorobami hortensji bukietowej są: szara pleśń, mączniak prawdziwy oraz chloroza. Hortensji zagrażają też często mszyce. W takim przypadku ratunkiem będą specjalne środki do oprysku chorych lub zajętych przez szkodniki roślin.

Hortensja bukietowa – odmiany

Do najciekawszych odmian hortensji bukietowej zaliczyć można m.in.:

· Grandiflora – ma białe stożkowate kwiaty, niekiedy wpadające w róż, bardzo wysokie krzewy, nawet do czterech metrów. Odmiana ta kwitnie od sierpnia aż do bardzo późnej jesieni. Roślina bardzo okazała, rozłożysta.

· Limelight – ma bardzo duże kwiatostany, stożkowe, w kolorze kremowym, pod koniec kwitnienia różowe. Kwitnie od lipca do późnej jesieni.

· Diamant Rouge – odznacza się bardzo dużymi kwiatami, kwitnie od maja. Początkowo kwiaty są kremowe, następnie przeradzają się w czerwone.

· Vanilla Fraise – kwitnie od lipca, najpierw na jasny róż, następnie na ciemnopurpurowy odcień. Ta młoda odmiana hortensji jest zwarta i mało rozgałęziona. Stworzono ją we Francji.

· Silver Dollar – kwitnie od sierpnia aż do późnej jesieni lub zimy. Na początku kwiatostany są barwy jasnozielonej, później zmieniają kolor na różowy. Zwarta, mała, o niewielkiej rozłożystości.

· Phantom – odmiana popularna w Europie, odkryta w Holandii. Kwiaty na początku są białe, później zmieniają kolor na różowy, lekko czerwonawy. Krzew jest rozłożysty i gęsty.

· Kyushu – pochodzi z Japonii. Kwitnie od lipca do sierpnia. Jej kwiatostany są w kolorze białym i o ciekawym, słodkim zapachu. Odmiana bardzo wysoka.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie