Jak uprawiać grujecznik japoński? Odmiany grujecznika japońskiego

Dwa Kolorowe Drzewa grujecznika
Martin Wahlborg / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Grujecznik japoński jako drzewo o wyjątkowej, wielobarwnej urodzie świetnie sprawdzi się jako dekoracja ogrodu. Grujecznik japoński ,,Pendula” i inne odmiany tej rośliny zachwycają intensywnością kolorów oraz bardzo przyjemnym, niespotykanym wśród innych drzew zapachem.

Sadzonki grujecznika japońskiego można sadzić w różnych miejscach – tych mniej lub bardziej nasłonecznionych. Dostęp do światła wpływa na kolor, jaki ostatecznie uzyskają liście rośliny. Jeśli barwa drzewa ma być oryginalna, najlepszym wyborem jest grujecznik japoński ,,Rotfuchs” o purpurowym zabarwieniu.

Co to jest grujecznik japoński?

Grujecznik japoński to gatunek drzewa , który naturalnie występuje w Chinach i Japonii. Może tam osiągać nawet 30 m wysokości. W krajach, gdzie jest uprawiany, m.in. w Polsce, jest niższy, maksymalnie dorasta do 20 m. Rośnie dość szybko, okres jego kwitnienia przypada na przełom kwietnia i maja. Grujecznik japoński jest drzewem o często zmieniającym się wybarwieniu liści. Paleta kolorów, jakie przybiera roślina stanowi dekoracyjny akcent w każdym ogrodzie. Niespotykaną cechą grujecznika jest charakterystyczny zapach – mówi się, że jest on podobny do piernika, ciasta drożdżowego czy karmelu. Ze względu na tą nietypową woń, roślinę nazywa się czasami drzewem ciasteczkowym . Zapach pojawia się dość niespodziewanie, szczególnie w porze wilgotnej.

Jak wygląda grujecznik japoński?

Grujecznik japoński jest dość charakterystyczną rośliną, którą można łatwo rozpoznać po licznych gałęziach wyrastających prawie na wysokości ziemi. Niekiedy spotyka się okazy posiadające więcej niż jeden pień. Wyjątkowo prezentują się także liście drzewa – w kształcie sercowatym, lekko zaokrąglonym, z widocznym zarysem nerwów i pofalowanymi brzegami. Zaskakuje też ich wielobarwność. Liście na początku kwitnienia mają odcień brązu, czerwieni lub fioletu, później zielenieją, by na jesień znowu przybrać zachwycający kolor – żółty, a nawet pomarańczowy. Korona grujecznika zmienia się z wiekiem. U młodych okazów jest nierówna i nieco krzaczasta, u starszych bardziej jednolita i stożkowata.

Odmiany grujecznika japońskiego

Sadzonki różnych odmian grujecznika japońskiego można kupić w wielu szkółkach. Niektóre z nich pojawiają się tylko sezonowo. Jeśli nasz wybór ozdobnej rośliny padł na grujecznik japoński, odmiany drzewa, które warto brać pod uwagę to:

· grujecznik japoński ,,Pendula” – ma oryginalny zwisający pokrój, osiągający do 5 m wysokości. Korona tej odmiany lubi rozrastać się wszerz, dlatego potrzebuje sporo miejsca. Odmiana ,,Pendula” jest mało popularna, jednak warto ją mieć w swoim ogrodzie, ponieważ jest łatwa w uprawie. Wyróżnia się wszystkim tym, co ogólny gatunek, czyli wielobarwnością liści i wyjątkowych zapachem. Pendule lubią miejsca słoneczne i wilgotne, źle tolerują suszę, choć wytrzymują niskie temperatury;

· grujecznik japoński ,,Rotfuchs” – odmiana rzadka, ale bardzo efektowna. Wyróżnia ją nietypowa kolorystyka liści, które przybierają barwy zieleni, purpury i fioletu z widocznym zarysem nerwów. Ten grujecznik rośnie wolno, osiąga wysokość do 5 m, a jego pokrój jest smukły, więc nie zajmuje wiele miejsca. Jest łatwy w uprawie, preferuje stanowiska słoneczne lub półcień oraz glebę żyzną i wilgotną. Należy do roślin odpornych na mróz, szkodniki i choroby. Odmianę ,,Rotfuchs” można formować za pomocą odpowiedniego cięcia;

· grujecznik japoński ,,Amazing Grace” – odmiana podobna do typu ,,Pendula”, jest jednak nieco szersza, o bujnym pokroju. Zmienia barwy, lubi przycinanie;

· grujecznik japoński ,,Glow Ball” – typ drzewa o nietypowej, kulistej formie. Zmienia kolor liści, wydziela charakterystyczny zapach, nie wymaga podcinania.

Jak uprawia się grujecznik japoński?

Sadząc w swoim ogrodzie grujecznik japoński, uprawa drzewa nie będzie przysparzać problemów. Sadzonki powinny trafić do gruntu w okresie późnej jesieni lub wczesnej wiosny. Roślina jest dość tolerancyjna, najlepiej rośnie w półcieniu (większe liście, słabsze ubarwienie liści) lub na stanowiskach słonecznych (mniejsze liście, słabszy wzrost, mocne ubarwienie liści). Grujecznik japoński powinien być posadzony w glebie przepuszczalnej, próchniczej, wilgotnej, z odczynem obojętnym lub lekko kwaśnym. Nie lubi suszy, dlatego szczególnie młode okazy w okresie upałów powinny być regularnie podlewane. Sadzonki powinno się okrywać na zimę agrowłókniną i zabezpieczać korzenie kopczykiem. Gdy grujecznik jest już kilkuletni, zyskuje dobrą odporność na mróz. Drzewo nie wymaga przycinania, jednak dla zdrowego wzrostu można usuwać uszkodzone lub suche pędy albo formować roślinę, tworząc żywopłot.

Zobacz film: Sekretne życie drzew.

Zobacz film: Sekretne życie drzew. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości