Urokliwa gardenia jaśminowata to jedna z najpopularniejszych odmian tej rośliny – wynika to z jej wspaniałego, intensywnego zapachu. Gardenia ogrodowa, to z kolei dość trudna forma uprawy rośliny ze względu na jej duże wymagania dotyczące warunków naturalnych. W naszym chłodniejszym klimacie zdecydowanie częściej występuje gardenia doniczkowa.
Gardenia – kwiat do domu i ogrodu
Gardenia to kwiat z charakterem. Duże, urocze i jednocześnie pachnące kwiaty wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by w pełni prezentować swój wdzięk. Kwiat gardenia naturalnie występuje na obszarze Azji, szczególnie w Chinach. Lubi rosnąć w strefach o ciepłym i wilgotnym klimacie.
Niekiedy gardenia ogrodowa uprawiana jest jako krzew ozdobny. Nie jest to jednak łatwe, gdyż roślina wymaga wysokiej temperatury (powyżej 5 stopni) oraz wilgotności zarówno gleby, jak i powietrza. W kraju zdecydowanie bardziej popularna jest gardenia doniczkowa . W uprawie domowej może osiągać do 50 cm wysokości. Jest zimozielona, wyróżnia się przede wszystkim dużymi, białymi kwiatami, które ładnie pachną. Posiada też duże, ciemnozielone liście z połyskującą powierzchnią. Roślina idealnie nadaje się na kwiat cięty – będzie świeżo wyglądać przynajmniej przez dwa dni. Częstym zastosowaniem, jakie posiada gardenia jest bukiet ślubny . Roślina doskonale pasuje do takiej okazji, ponieważ jej duże, białe kwiaty świetnie komponują się z podniosłym charakterem tej uroczystości.
Gardenia – rodzaje
Jeśli podoba nam się gardenia, to rodzajami, które warto znać są:
· gardenia jaśminowata – to najpopularniejsza odmiana, najlepsza do uprawy doniczkowej, choć wymaga specjalnego traktowania. Swoją nazwę zawdzięcza specyficznemu zapachowi przypominającym jaśmin. Osiąga wysokość do 1 metra. Lubi miejsca słoneczne, choć nie powinno się jej wystawiać na mocne promienie. Gardenia jaśminowa nie lubi temperatury poniżej 10 ˚C. Wymaga także obfitego podlewania i zraszania. Kwitnie w okresie od maja do września;
· gardenia tahitańska – jest to zimozielony krzew z grubymi liśćmi, który pochodzi z wysp Pacyfiku. Posiada bardzo duże kwiaty, złożone z kilku płatków (nawet ośmiu). Wykorzystuje się ją do tworzenia girland na Tahiti. Ta odmiana jest często składnikiem produktów kosmetycznych czy perfum – wykorzystywana jest do produkcji olejku monoi.
Gardenia – pielęgnacja i uprawa
Posiadając w domu uroczy kwiat typu gardenia, pielęgnacja rośliny będzie dość wymagająca. Roślina potrzebuje stanowiska oświetlonego, jednak nie powinna być narażona na mocne słońce. Kwiat ma duże wymagania wobec gleby. Najlepiej, gdy tworzy ją torf, ziemia darniowa, kompost i pasek łączone w takiej samej ilości. Gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn, czyli pH 5-6 (w przypadku wyższego pH gardenia może przestać rosnąć i gnić). Doniczka musi mieć możliwość odprowadzania nadwyżki wody (drenaż). Optymalna temperatura wzrostu to 15-20˚C, dlatego w czasie upalnego lata lub zimy z mocno ogrzewanymi pomieszczeniami, roślinę powinno się przenieść w miejsce, gdzie nie będzie zbyt zimno i gorąco. Ważne jest też zapewnienie gardenii odpowiedniej wilgotności powietrza. Można to osiągnąć dzięki użyciu nawilżacza powietrza lub codziennego zraszania. W przypadku wymagającego kwiatu, jakim zdecydowanie jest gardenia, podlewanie szczególnie w lecie powinno być dość częste (do 3 razy w tygodniu). W zimie wystarczy robić to raz w tygodniu. Gardenia w doniczce wymaga wilgotnego podłoża, dlatego trzeba dbać, aby gleba nie była sucha ani zbyt mokra. Co 2 tygodnie w czasie kwitnienia można dodatkowo nawozić kwiat. Gardenia nie wymaga częstego cięcia. Najlepiej jest ucinać pędy tylko w celach poprawiających wygląd lub odświeżających po kwitnieniu.
Gardenia – rozmnażanie
Chcąc mieć więcej niż jeden kwiat gardenia, rozmnażanie najlepiej wykonać za pomocą kilkucentymetrowych sadzonek wierzchołkowych. Pobiera się je w okresie wiosennym lub letnim. Sadzonki można umieścić w ukorzeniaczu, zapewniając od dołu dodatkowe ciepło lub wsadzić do kwaśnej ziemi uzupełnionej piaskiem. Gardenia, jako roślina łatwa w rozmnażaniu, będzie szybciej rosła w przypadku sposobu z ukorzeniaczem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN