Dalie, nazywane również georginiami, to byliny, u których wykształciły się podziemne bulwy korzeniowe. W Europie pojawiły się po raz pierwszy w XIX w., w naturalnych warunkach rosną w meksykańskich i gwatemalskich górach. Nie mają zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych, dlatego szybko wzbudziły zainteresowanie m.in. wśród hodowców-amatorów. W wyniku rozmaitych zabiegów hodowlanych powstały odmiany o różnych kształtach i kolorach kwiatów, dlatego dokonano ich podziału na grupy. Ze względu na to, że wciąż powstają kolejne ich odmiany, podział ten wciąż ewoluuje.
Dalie – kiedy sadzić?
Jeśli zastanawiasz się, kiedy sadzić dalie w gruncie , najlepiej zrobić to w drugiej połowie maja – dzięki temu będą mogły zakwitnąć już w drugiej połowie lata . Późną wiosną nie ma ryzyka przymrozków, a temperatura podłoża jest wystarczająca, aby kwiaty mogły urosnąć. Po zasadzeniu ich w tym okresie pierwsze pędy można zaobserwować już po upływie 10-14 dni.
Kiedy sadzić dalie do doniczek? W tym przypadku można przeprowadzić całą operację już na początku maja. W sytuacji, gdy pojawią się jednak nagłe przymrozki, należy jak najszybciej przenieść kwiaty do pomieszczenia. Niskie temperatury bowiem mogą doprowadzić nawet do śmierci dalii.
Dalie – uprawa i sadzenie
Przed sadzeniem dalii , należy sprawdzić, w jakim są stanie. Może się zdarzyć, że zauważymy na nich warstwę pleśni lub zgniliznę – w takim sytuacjach należy wyciąć chory odcinek, a ranę spryskać fungicydem.
Do rozmnażania dalii dochodzi poprzez podział karp, sadzonki lub nasiona (w przypadku dalii Mignon). Na początku maja należy kwiaty rozsadzić w rozstawie 70x100 cm, ich szyjki korzeniowe powinny być mocno zakorzenione w podłożu. W okresie wegetacyjnym, do połowy sierpnia, dalie należy obficie podlewać oraz dokarmiać .
Dalie najlepiej rosną na glebach żyznych, przepuszczalnych. Podłoże powinno być raczej lekkie i suche. Kwiaty lubią miejsca wyeksponowane na słońce . Nazywane są kwiatami krótkiego dnia, ponieważ większa ilość kwiatostanów wykształca się, kiedy dni trwają po 10-12 godzin. Dłuższe dni sprzyjają natomiast rozkrzewianiu się roślin.
Dalie – zimowanie
Kiedy miną pierwsze przymrozki, karpy należy wykopać, ponieważ rośliny nie są odporne na mróz i podczas zimy należy je przechować w pomieszczeniu o temperaturze około 5-8 stopni Celsjusza (np. piwnica bądź garaż), które powinno być przewiewne i zabezpieczone przed opadami deszczu. W tym celu należy wcześniej przyciąć nadziemne pędy, pozostawiając jedynie same nasady o długości 10-20 cm. W momencie, gdy karpy będą już suche, należy usunąć z nich resztki ziemi oraz pozbyć się wszystkich bulw ze śladami bytowania szkodników.
Dalie – odmiany
Poszczególne odmiany dalii różnią się między sobą kształtem i kolorem kwiatów, a także pokrojem i wysokością. Na całej kuli ziemskiej rośnie około kilku tysięcy takich odmian, przy czym w naszym kraju można spotkać około 60 z nich. Wyróżnia się kilka grup tych roślin:
1) Dalie pojedyncze
Są dosyć rzadko uprawiane, ponieważ ich kwiaty nie są tak duże i piękne, jak w przypadku innych grup - są raczej niskie i krzaczaste. Dalie pojedyncze zbudowane są z jednego okółka płatków języczkowych, które wewnątrz wypełnione są niewielkimi kwiatami rurkowymi. Najpopularniejsze odmiany to Luiza, Yellow Hammer, Northwest Cosmos.
2) Dalie półpełne
Częściej spotykane niż dalie pojedyncze , można wyróżnić wśród nich kilka podgrup, są w nich m.in.:
· dalie anemonowe – osiągają 70-100 cm wysokości, w środku koszyczka znajdują się wyrośnięte kwiaty rurkowate, które tworzą wypukłą tarczę, najpopularniejsze odmiany to Comet, Giunea, Rock and roll;
· dalie kołnierzykowe – w dwóch okółkach znajdują się kwiaty języczkowate, zewnętrzny jest większy i bardziej kolorowy, w wewnętrznym mieszczą się krótsze i węższe kwiaty języczkowate w formie żółtego lub białego kołnierzyka, który jest otoczony przez żółte kwiaty rurkowate w samym środku; dalie kołnierzykowe osiągają 30-40 cm wysokości, np. odmiana Hartenaas.
3) Dalie pełne
Najchętniej uprawiana grupa roślin, wyróżnia się efektownymi kwiatami, należą do niej m.in.:
· dalie dekoracyjne – charakteryzują się pełnymi kwiatostanami, ich języczkowate kwiaty są szerokie i płaskie, rośliny osiągają od 100 do 160 cm wysokości; przykładowe odmiany to Bona, Orange Nugget, Wenus, Garden Wonder, Honka Surprise, Perfection;
· dalie kaktusowe – wyróżniają się pełnymi kwiatostanami z języczkowatymi kwiatami zwiniętymi w rurkę, są ostro zakończone; przykładowe odmiany to Aida, Kier, Ozyrys.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN