Jakie kwiaty balkonowe wiszące uprawiać w domu? Pielęgnacja kwiatów doniczkowych

Pielęgnacja roślin doniczkowych
Shannon West / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Nie musimy mieć ogródka czy działki, aby móc cieszyć się naturalnymi i pięknymi kwiatami. Nawet na najmniejszym balkonie można stworzyć niepowtarzalne roślinne kompozycje, które będą cieszyć oko przez kilka lat. Sprawdźmy, jakie kwiaty wiszące na balkon i taras są najpopularniejsze, i poznajmy zasady ich pielęgnacji i uprawy.

Kwiaty wiszące można uprawiać w specjalnie dostosowanych pojemnikach, dużych donicach lub skrzyniach z podpórkami. Są wyjątkową ozdobą balkonu lub tarasu, a szczególnie atrakcyjnie prezentują się w okresie kwitnienia. Bardzo małe balkony mogą zyskać ozdobę, która nie zajmuje sporo miejsca, z kolei te duże staną się dzięki roślinom bardziej przytulne. Duża liczba gatunków i odmian sprawia, że bez problemu można znaleźć roślinę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb, umiejętności ogrodniczych i możliwości mieszkalnych. Na jakie kwiaty balkonowe wiszące się zdecydować? Poniższe propozycje ułatwią wybór odpowiedniej rośliny. Poznajmy wymagania uprawowe kwiatów rosnących na zewnątrz i dowiedzmy się, jak je prawidłowo pielęgnować.

Kwiaty wiszące na balkon – gdzie i jak je sadzić

Podstawowym elementem wpływającym na łatwość uprawy i atrakcyjność zastosowanych roślin jest wybór odpowiedniego miejsca do ich posadzenia. Główna zasada, o której należy pamiętać, to całkowity zakaz umieszczania roślin w miejscach narażonych na silne wiatry i takich, które nie będą w stanie wytrzymać zbyt dużych obciążeń. W pierwszym przypadku kwiaty doniczkowe wiszące po zewnętrznej stronie balustrady mogą zostać uszkodzone i połamane i nie będą prezentowały się już tak atrakcyjnie, w drugim zaś może dojść do zniszczenia ścian czy budynków. W obu sytuacjach domowe kwiaty wiszące zostaną nieodwracalnie zniszczone i kolejnej wiosny trzeba będzie posadzić nowe egzemplarze.

W celu maksymalnego wykorzystania możliwości roślin i ich funkcji dekoracyjnych wszystkie odmiany balkonowe należy sadzić w wiszących, dobrze umocowanych pojemnikach na ścianach budynku. Dzięki temu pędy roślin będą mogły swobodnie zwisać i naturalnie się układać. Z kolei kwiaty wiszące na taras najlepiej jest umieszczać w skrzyniach z odpowiednimi podpórkami. Rośliny, które tworzą wijące się pnącza, będą miały zapewnione odpowiednie warunki i nie będą rozrastać się na posadzkę. W tym celu warto zainwestować w uchwyty na kwiaty wiszące , które wyznaczą roślinom kierunek wzrostu i jeszcze bardziej udekorują ogród. W przypadku mniejszych gatunków kwiatów można zdecydować się na specjalny wieszak, który montuje się na suficie. To rozwiązanie dobre zarówno na balkony, jak i tarasy.

Wiszące kwiaty na balkon – jak wygląda ich uprawa i pielęgnacja

Kwiaty domowe wiszące , które w okresie wiosny i lata uprawiane są na zewnątrz, wymagają miejsca dobrze oświetlonego. Większość gatunków można sadzić na balkon słoneczny, ze względu na konieczność regularnego podlewania roślin. Najlepiej umieszczać je w miejscach osłoniętych od wiatru i bezpośrednich silnych opadów deszczu. Sadzonki doniczkowe z długimi pędami, które szybko i gęsto się rozrastają, powinny mieć dodatkowe zabezpieczenie w postaci zadaszenia.

Kwiaty wiszące wymagają nawożenia . Dodatkowe składniki pokarmowe i odpowiedni stopień wilgotności podłoża zagwarantują obfite kwitnienie roślin. Kwiaty doniczkowe należy podlewać z umiarem, tak aby nie doprowadzić do gnicia korzeni. Przelewanie jest szkodliwe dla roślin jeszcze z jednego powodu – zwiększa podatność na choroby grzybowe, które są trudne do wyleczenia. Szczególnie narażone są młode i delikatne kwiaty , które są wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych.

Do nawożenia kwiatów wiszących na zewnątrz poleca się stosowanie preparatów ze zwiększoną dawką azotu i potasu. Dobrym pomysłem będzie zakup specjalnych nawozów przeznaczonych do roślin balkonowych, które zawierają optymalne ilości składników pokarmowych. W stosowaniu nawozów należy zachować umiar – zbyt duża ilość odżywki może być dla kwiatów znacznie bardziej szkodliwa niż jej brak.

Rośliny wieloletnie, które nadają się do uprawy w kolejnych latach, po nadejściu pierwszych mrozów powinny być wniesione do ciepłych pomieszczeń . Niektóre gatunki z powodzeniem odnajdą się w warunkach domowych. Warto pamiętać jednak o tym, że nie wszystkie kwiaty wiszące dobrze znoszą zimowanie i część z nich trzeba będzie po prostu posadzić na nowo kolejnej wiosny.

Kwiaty doniczkowe wiszące balkonowe – jakie gatunki warto sadzić

Jakie kwiaty wiszące warto sadzić na zewnątrz – na balkonach lub tarasach? Oto cztery najchętniej wybierane gatunki:

· Begonia. Wśród jej odmian można znaleźć wiele okazów wyróżniających się nietypowym kolorem i kształtem. Pięknie prezentują się w większych grupach. Nie mogą być sadzone na balkonach mocno nasłonecznionych, ponieważ wysoka temperatura i silne promienie słoneczne mogą poparzyć ich liście i uszkodzić pędy.

· Fuksja. Najczęściej wybierany gatunek, który nadaje się na małe i duże balkony. Większość odmian sadzi się w pojedynczych, niedużych donicach, umocowanych do sufitu.

· Surfinia. Odmiany rośliny wyróżniają się nie tylko nietypowym kolorem, ale także delikatnym, przyjemnym zapachem.

· Lobelia. Pojedyncze sadzonki można sadzić w towarzystwie innych kwiatów balkonowych. Gatunek ma wiele odmian o zwisających, dekoracyjnych pędach i różnobarwnych kwiatach.

Zobacz film: Przygotuj balkon na wiosnę

Przygotuj balkon na wiosnę. Źródło: Redakcja Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

podziel się:

Pozostałe wiadomości