Wentylacją domu nazywamy wymianę powietrza w systemie zamkniętym lub otwartym. Pierwszy rodzaj wentylacji zachodzi między obiektem budowlanym a przestrzenią zewnętrzną, natomiast drugi dotyczy np. samolotów. Dlaczego wentylacja domów jednorodzinnych jest tak istotna?
Skutki braku wentylacji w domu
Przebywanie w pomieszczeniach o niepoprawnej wentylacji doprowadza do licznych zmian w samopoczuciu. W najgorszym przypadku może dojść do omdleń czy depresji. Wentylacja domu bez komina może przyczynić się do senności, bólu i zawrotów głowy, osłabienia i braku koncentracji. W niektórych przypadkach dochodzi również do problemów oddechowych i arytmii serca. Nieprawidłowa wentylacja domu prowadzi do rozwoju pleśni i gromadzenia się roztoczy, co przyczynia się do rozwoju alergii i zmian skórnych.
>>>Zobacz też: Charakterystyka najpopularniejszych rodzajów wentylacji
Czym jest wentylacja domowa?
Wentylacja domu to wymiana powietrza, która jest niezbędna w pomieszczeniach domów jednorodzinnych i w budynkach użyteczności publicznej. Zgodnie z normą PN-83/B-03430 dotyczącą wentylacji w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, układ wentylacyjny powinien zapewniać usuwanie zużytego powietrza z łazienki, ustępu, kuchni, pomieszczeń bezokiennych oraz pomieszczeń w wielopoziomowych budynkach mieszkalnych. Ta sama norma wskazuje, że do pokojów mieszkalnych oraz kuchni powinno być doprowadzane powietrze zewnętrzne. Jedną z wentylacji, na którą ma wpływ m.in. różnica ciśnień, jest wentylacja naturalna. Innym rodzajem przepływu powietrza między pomieszczeniami a otoczeniem zewnętrznym jest wentylacja grawitacyjna, natomiast wentylacja mechaniczna wspomaga się funkcjonalnym urządzeniem. Usuwaniem zanieczyszczonego powietrza zajmuje się również wentylacja ogólna i lokalizująca.
Wybór rodzaju wentylacji
W domach wielorodzinnych, które nie przekraczają dziewięciu kondygnacji, stosuje się wentylację mechaniczną lub grawitacyjną. Wyższe budynki wymagają zastosowania wentylacji mechanicznej wywiewnej lub nawiewno-wywiewnej. Wentylacja domu jednorodzinnego może odbywać się w systemie grawitacyjnym lub mechanicznym. W pierwszym przypadku powietrze przepływa z okien do kratek wywiewnych. W niektórych domach wentylacja grawitacyjna nie pracuje dostatecznie dobrze ze względu na zbyt szczelne okna. Nieprawidłowa wentylacja doprowadza do większej wilgotności powietrza, a więc osadzania się pary wodnej na oknach, co z kolei powoduje pleśń i rozwój roztoczy. Wentylacja grawitacyjna to jedno z najtańszych i najpowszechniejszych rozwiązań stosowanych od dawna w domach jednorodzinnych. Ma jednak swoje wady. Wentylacja grawitacyjna może przyczyniać się do strat energii, jest mało wydajna i nie ma możliwości jej regulacji. Z tego względu lepiej zdecydować się na sposób mechaniczny lub wentylację z rekuperatorem. Grawitacja mechaniczna zapewnia wymianę powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych i umożliwia odzysk ciepła z pomocą tzw. rekuperatorów. W porównaniu z systemem grawitacyjnym w wentylacji mechanicznej jest możliwość filtracji powietrza, ale należy pamiętać o regularnej kontroli i wymianie.
>>>Zobacz też: Zabójcze grzyby w mieszkaniu. Jak je zwalczyć?
Wentylacja domu z rekuperatorem
Istnieje możliwość zastosowania droższego sposobu wentylacji obiektów budowlanych za sprawą centrali wentylacyjnych, czyli rekuperatorów. Rekuperator składa się z wymiennika ciepła i wentylatorów, a sposób działania tego urządzenia polega na odzyskiwaniu energii z zanieczyszczonego powietrza. Konstrukcja rekuperatorów sprawia, że zużyte powietrze nie miesza się ze świeżym. Mechaniczna wentylacja domu wraz z powietrzem zużytym usuwa wilgoć, zapachy, kurz, bakterie i dwutlenek węgla, a zapewnia czyste powietrze. Wentylację z rekuperatorem można wykonać w budynku ogrzewanym zarówno prądem, jak i gazem, dzięki czemu można pozbyć się z powietrza dwutlenku węgla i pyłów zawieszonych. Pomimo wysokich kosztów inwestycyjnych, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest rozwiązaniem, które cieszy się największym zainteresowaniem. Wysoką cenę tego sposobu ratuje fakt odzysku energii z usuwanego powietrza, skuteczna filtracja oraz możliwość sterowania powietrzem i wilgotnością.
>>>Zobacz też: Jak groźna dla naszego zdrowia może być pleśń?
Wentylacja pomieszczeń niemieszkalnych
Dopływ powietrza należy zapewnić również w pomieszczeniach niemieszkalnych, takich jak piwnice, poddasza, klatki schodowe, a nawet rury zsypu śmieci. W piwnicach powinny się znaleźć okna lub otwory ścienne, a za regularny dopływ powietrza może odpowiadać wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna. Zgodnie z normą PN-83/B-03430 należy zapewnić otwory w zewnętrznych przegrodach budowlanych poddaszom, klatkom schodowym i zsypom śmieci, a w suszarni bielizny i pralni domowej powinien się znaleźć system wentylacji mechanicznej lub grawitacyjnej.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN