Dom

Dom wygodny i funkcjonalny - użyteczny i przemyślany rozkład pomieszczeń i stref

Dom

Aktualizacja:
Projekt bez tytułu (11).jpg (2)

Funkcjonalność domu to absolutna podstawa nowoczesnych projektów. Warto gruntownie przemyśleć rozkład pomieszczeń i poszczególnych stref. Pod uwagę należy wziąć kilka kluczowych aspektów.

Odpowiednia wielkość to pierwszy krok

O komforcie i ergonomii domu decyduje przede wszystkim jego wielkość. Liczbę pomieszczeń należy dostosować nie tylko do powierzchni, ale także upodobań i przyzwyczajeń przyszłych domowników. Trzeba zastanowić się, czy dom będzie przede wszystkim miejscem na odpoczynek i spędzanie czasu w rodzinnym gronie, czy także miejscem na pracę i realizację hobby.

mat. prasowe

W zależności od konkretnych potrzeb możemy wyposażyć dom w garderobę, piwnicę lub gabinet. Odpowiednie zaplanowanie wielkości na podstawie faktycznego zapotrzebowania mieszkańców przełoży się na wygodę i satysfakcję. Zbyt mała powierzchnia najczęściej wynika ze względów ekonomicznych, jednak gdy pójdziemy za daleko w drugą stronę, dom może wydawać się pusty i przytłaczający – równowaga to podstawa. Warto także pamiętać o potencjalnym powiększeniu się naszej rodziny o nowych, najmłodszych domowników, i wziąć to pod uwagę już na etapie projektu.

Jak wybrać typ budynku?

Obecnie mamy dostęp do ogromnej liczby projektów domów, także poprzez internet. Portal DomoweKlimaty.pl ułatwia podjęcie właściwej decyzji dzięki bogatej ofercie i intuicyjnej wyszukiwarce. Możemy wybierać między domami parterowymi, piętrowymi lub konstrukcjami z poddaszem użytkowym.

Podobnie jak w przypadku decyzji o niewielkiej powierzchni budynku, o wyborze domu z poddaszem użytkowym często decydują względy finansowe. Zaletą jest jednak możliwość wprowadzenia się do częściowo wykończonego domu. Podczas aranżacji poddasza możemy także postawić na wiele ciekawych rozwiązań, które nie sprawdziłyby się w innych pomieszczeniach.

Budynki kilkukondygnacyjne to dobry wybór dla rodzin wielopokoleniowych lub osób posiadających niewielką działkę. Parterowe konstrukcje sprawdzą się w przypadku niewielkich rodzin, które cenią sobie spędzanie czasu na wspólnej powierzchni. W poszukiwaniu perfekcyjnego miejsca do zamieszkania może pomóc artykuł „Jak wybrać projekt idealnego domu? Recepty na dom”.

Ergonomia także ma spore znaczenie

Zgodność z zasadami ergonomii istotnie wpływa na komfort użytkowania domu. Jest to szczególnie ważne w przypadku kuchni i jadalni, a także schodów.

Ergonomia w kuchni to przede wszystkim dobre rozmieszczenie sprzętów - w tzw. trójkącie roboczym – lodówka, kuchenka i zlewozmywak powinny być jego wierzchołkami. Stosowanie się do tej reguły pozwoli znacznie skrócić czas poświęcany na przygotowywanie posiłków. Blaty robocze powinny stanowić jeden lub dwa boki trójkąta – możemy także zdecydować się na układ w kształcie litery „U”.

mat. prasowe

Funkcjonalność jadalni wynika przede wszystkim z wielkości stołu. Jego szerokość to minimum 100 centymetrów, z kolei na nakrycie dla jednej osoby powinno przypadać około 60 centymetrów blatu. W domu piętrowym musimy zadbać także o ergonomię schodów. Tu należy zastosować nachylenie na poziomie trzydziestu stopni, a także zachować odpowiednią proporcję wysokości stopnia do jego długości.

Wygodny dom – użyteczność to podstawa

Należy dokładnie zastanowić się, jak funkcję ma spełniać konkretny dom. Odpowiednie ulokowanie poszczególnych pomieszczeń oraz ich układ i wyposażenie muszą być adekwatnie dobstosowane do potrzeb domowników. Pod kątem komfortu mieszkania jest to znacznie ważniejszy aspekt niż wygląd i aranżacja. Planowanie wyglądu pomieszczeń należy rozpoczynać od kluczowych elementów, takich, jak łóżko w sypialni czy kuchenka, lodówka i zlewozmywak w kuchni.

mat. prasowe

W zgodzie z potrzebami

W planowaniu pomieszczeń należy kierować się upodobaniami i stylem życia przyszłych mieszkańców. Decyzje dotyczą m.in. otwartych przestrzeni i zamkniętych pomieszczeń, łączenia salonu z kuchnią, a także liczby łazienek. Rodzina prowadząca towarzyski tryb życia powinna rozważyć dom z dużym salonem lub jadalnią oraz dwiema łazienkami, aby zapewnić wszystkim domownikom niezbędny komfort. Dopełnieniem każdego budynku jest odpowiednie oświetlenie i dekoracja okien, które należy dostosować do własnych potrzeb.

mat. prasowe

Jak rozmieścić pomieszczenia?

Wygodne korzystanie z poszczególnych pomieszczeń jest zależne przede wszystkim od odległości między nimi i położenia względem siebie. Warto wziąć pod uwagę poniższe rozwiązania:

  • jadalnia powinna znajdować się najbliżej kuchni, aby szybko przenosić posiłki – niezależnie od tego, czy kuchnia jest pomieszczeniem zamkniętym, czy otwartym na jadalnię, muszą one tworzyć ciąg funkcjonalny;
  • spiżarnia powinna znaleźć się w chłodniejszej części domu, ale w niewielkiej odległości od kuchni;
  • łazienka musi być ulokowana blisko sypialni – wpłynie to na zapewnienie odpowiedniej prywatności jej użytkownikom;
  • salon nie może naruszać prywatnych stref domowników;
  • wspólna garderoba powinna znaleźć się w niedalekiej odległości od łazienki i wszystkich sypialń.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości