System inteligentnego domu – na czym polega i jakie udogodnienia oferuje?

Automatyka budynkowa to rozwiązanie coraz bardziej popularne, jednak nadal uważane za luksusowe. Automatyczne sterowanie domem to nie tylko wygoda, ale również poprawa ekonomiczności budynku i bezpieczeństwa domowników.

System inteligentnego domu umożliwi nam automatyczne sterowanie oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, temperaturą. Pozwoli na zdalne monitorowanie sytuacji w domu i wokół niego. To jednak nie wszystkie udogodnienia, które na nas czekają, jeśli zdecydujemy się na automatykę budynkową.

Automatyka domowa – z czego się składa?

Automatyka domowa to rozbudowany system, który pozwala nam sterować instalacjami i urządzeniami w taki sposób, aby jak najlepiej dopasować ich działanie do naszych potrzeb. Sterowanie domem polega na możliwości konfigurowania ogrzewania, klimatyzacji, alarmu domowego, wentylacji, telewizji i wielu innych urządzeń i systemów. Aby automatyka budynkowa była efektywna, cała jej instalacja musi być zsynchronizowana z siecią internetową i urządzeniami mobilnymi.

Z czego składa się automatyka budynkowa ? Tworzą ją: centrala sterująca, czujniki, sterowniki, regulatory i urządzenia sterujące.

· Centrala sterująca – to niewielkie urządzenie, które kieruje wszystkimi elementami systemu sterowania. Może wyglądem przypominać router lub dekoder.

· Czujniki – są rozlokowane w różnych miejscach domu i odbierają sygnały zależnie od bodźców, na które mają reagować, np. poziom temperatury czy wilgotności powietrza. Następnie sygnały przekazywane są do centrali sterującej.

· Sterowniki – przesyłają polecenia od centrali do urządzeń domowych i dzięki temu urządzenia te zaczynają działać, np. rolety podnoszą się do góry, kocioł włącza ogrzewanie.

· Regulatory – regulują pracę urządzeń, np. podwyższają temperaturę, zmieniają natężenie światła.

· Urządzenia sterujące – są w stałym kontakcie z centralą i elementami systemu. Dzięki nim mamy wpływ na funkcjonowanie całości. Mogą to być zawieszone na ścianie tablety, ale możemy sterować też z telefonu dzięki aplikacji mobilnej lub z komputera.

Sterowanie domem – przykładowe funkcje

Automatyka domowa ma być przede wszystkim dopasowana do naszych potrzeb, zatem to od nas zależą poszczególne funkcje systemu. Warto jednak znać jego możliwości, dlatego przedstawiamy przykładowe zastosowania systemu inteligentnego domu.

· Sterowanie oświetleniem – system może sterować oświetleniem zarówno w budynku, jak i na zewnątrz. Włączanie i wyłączanie świateł możemy regulować właściwie bez ograniczeń – w każdym pokoju osobno i o różnych porach. Funkcja ta jest bardzo przydatna w momencie, kiedy jesteśmy poza domem i nie pamiętamy, czy wyłączyliśmy światło – zrobi to za nas system lub będziemy mogli skontrolować sytuację zdalnie.

· Sterowanie roletami – zamykanie i otwieranie rolet można dopasować do pory dnia, warunków pogodowych, obecności lub nieobecności domowników. Przykładowo podczas dłuższej nieobecności rolety mogą się otwierać w dzień tylko w tych pomieszczeniach, gdzie są kwiaty.

· Sterowanie ogrzewaniem – ogrzewanie może się włączać lub wyłączać, gdy czujniki wskażą konkretną temperaturę. Można również ustawić, aby piec uruchamiał ogrzewanie przed powrotem domowników, a zmniejszał temperaturę, kiedy nikogo w budynku nie ma. Istnieje również możliwość utrzymania chłodniejszej temperatury nocą w sypialni, a nad ranem może ona automatycznie wzrastać.

· Monitorowanie sytuacji w domu i na zewnątrz – system może sprawdzać, ile energii elektrycznej zużywają poszczególne sprzęty oraz kiedy i na jakich programach najlepiej z nich korzystać, aby ograniczyć rachunki za prąd.

· Sterowanie temperaturą – kiedy centrala zarejestruje obniżenie lub podwyższenie temperatury w stosunku do ustalonej, ureguluje ją do danego poziomu przy pomocy ogrzewania, klimatyzacji lub częściowego zasłonięcia okna. Samodzielnie wybierze najbardziej optymalne rozwiązanie.

System inteligentnego domu – co warto do niego włączyć?

System inteligentnego domu warto rozbudować, dodając funkcje, które podwyższą komfort mieszkania.

· Czujnik wilgotności gleby – jeśli mamy ogród, warto w taki zainwestować. Zawiadomi centralę, kiedy należy podlać rośliny, a ta włączy zraszacze.

· Elektroniczny wizjer – wyświetli obraz sprzed drzwi na smartfonie czy tablecie.

· Zdalnie obsługiwany piekarnik – wracając do domu, możemy zdalnie uruchomić piekarnik, by zaczął się nagrzewać.

· Czujnik zmierzchu – oświetlenie posesji automatycznie włączy się po zachodzie słońca, a wyłączy, gdy na zewnątrz zrobi się jasno.

· Urządzenia dbające o bezpieczeństwo – są to wszelkiego rodzaju kontrolery, kamery, syreny alarmowe połączone z centralą przewodowo lub bezprzewodowo przy pomocy sieci internetowej lub Wi-Fi.

· Automatyka do bram skrzydłowych czy garażowych – poprawia komfort użytkowania. Umożliwia nam automatyczne otwieranie bram przed wyjazdem i powrotem do domu.

Automatyka budynkowa niesie za sobą wiele korzyści. Bez angażowania domowników system steruje równocześnie działaniem wielu urządzeń i instalacji, co oznacza dla nas przede wszystkim wygodę. Nie musimy zmieniać ustawień poszczególnych sprzętów ani nawet o tym pamiętać. System inteligentnego domu przynosi też duże oszczędności na rachunkach za prąd czy kosztach opału.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości