Na odpływy liniowe decydują się również osoby starsze i rodzice małych dzieci, gdyż brak brodzika ułatwia korzystanie z natrysku. Tak przygotowany prysznic jest też łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Co ciekawe, wiele osób decyduje się również na odpływ liniowy do garażu . Czym jest odpływ liniowy? Jaki odpływ liniowy wybrać?
Odpływ liniowy – co to takiego?
Odpływ liniowy nazywany jest również odpływem łazienkowym lub odwodnieniem liniowym. Odpowiada on za odprowadzenie wody, która wykorzystywana jest w czasie mycia się pod prysznicem. Kiedy jest najczęściej wykorzystywany odpływ liniowy?
Prysznic , do którego wykorzystuje się tego rodzaju odpływ, nazywany jest często bezbrodzikowym, gdyż w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, nie ma miski brodzikowej. Podłoga prysznicu jest na tym samym poziomie, jak pozostała powierzchnia łazienki. Może mieć jedynie niewielki spadek, który ułatwia spływanie wody do otworu odpływowego.
Odpływ liniowy pod prysznic najczęściej montowany jest w podłodze - takie rozwiązanie jest najłatwiejsze konstrukcyjnie. Można zdecydować się również na odpływ liniowy przyścienny, który montuje się w ścianie, zaraz przy łączeniu z podłogą.
Jak to zostało wyżej wspomniane, odpływ liniowy może być stosowany również poza budynkiem. Najczęściej wykorzystuje się go przy garażach na łączeniu z podjazdem – w takim przypadku można zdecydować się na odpływ liniowy do garażu z syfonem . Poza budynkiem odpływy liniowe można stosować również przy ogrodowych basenach oraz wolnostojących konstrukcjach, takich jak np. dodatkowe pomieszczenie sanitarno-użytkowe.
Odpływ liniowy – jaki spadek podłogi zachować przy tego typu konstrukcji?
Jedną z ważniejszych kwestii podczas planowania odpływu liniowego jest zachowanie spadku podłogi w kierunku odpływu. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim ułatwi dotarcie wody do miejsca, w którym znajduje się odpływ liniowy. Spadek o odpowiednim nachyleniu minimalizuje ryzyko zbierania się wody i rozlewania jej po podłodze łazienki. W znacznym stopniu ułatwia też sprzątnięcie prysznica.
Wskazuje się, że przy odpływie liniowym spadek powinien mieścić się w granicach od 1 do 2%. Z reguły jego wartość wyznacza się na 1,5%.
Jaki odpływ liniowy wybrać?
Wybierając odpływ liniowy do kabiny prysznicowej, musimy zwrócić uwagę na jej szerokość. Odpływ powinien być nieco węższy od niej. Przykładowo dla kabiny o szerokości 90 cm zaleca się odpływ liniowy 80 cm (na rynku dostępne są odpływy o różnych szerokościach, wśród najpopularniejszych jest także odpływ liniowy 60 cm i odpływ liniowy 70 cm). Warto też pamiętać o odpowiedniej głębokości odpływu – musi ona być dopasowana do grubości podłogi i odległości, jaka oddziela kanał prysznicowy od rury kanalizacyjnej. To, czy będzie potrzebny nam odpływ liniowy płytki czy standardowy, zależeć będzie również od spadku podłogi zaplanowanego przez projektanta.
Istotna jest też maskownica odpływu, a dokładniej jej przepustowość określana w litrach na minutę. Im ta wartość jest wyższa, tym szybciej woda będzie odprowadzana do kanalizacji.
Montaż odpływu liniowego – najważniejsze informacje
Przy omawianiu kwestii odpływu liniowego często pojawia się pytanie, jak zamontować odpływ liniowy . To zadanie najlepiej powierzyć firmom, które specjalizują się w tego typu zleceniach. Jest to istotne, gdyż praca ta wymaga przede wszystkim zaprojektowania odpowiedniego spadku, a także dobrego uszczelnienia podłogi oraz miejsc narażonych na zbieranie się wilgoci.
Odpływ liniowy – wady i zalety tego rozwiązania
Jako jedną z największych zalet prysznicu z odpływem liniowym, oprócz wygody, wskazuje się wysoką estetykę takiego rozwiązania. Doskonale wpisuje się ona w najmodniejsze trendy wnętrzarskie ostatnich lat. Taki prysznic można też wykorzystać do klasycznych aranżacji. To też dobre rozwiązanie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się (np. osoby po urazach stawów czy osoby starsze). Tego typu prysznice są też łatwe w utrzymaniu w czystości. Prysznic z odpływem liniowym pozwala także na optyczne powiększenie łazienki, dlatego odpływ liniowy w bloku jest coraz częściej spotykany.
Jako wady takiego rozwiązania wskazuje się m.in. koszt i konieczność współpracy ze specjalistą przy projektowaniu oraz montowaniu instalacji. Najlepiej jest, jeśli prysznic z odpływem liniowym został uwzględniony już w projekcie domu, co znacznie ułatwia jego montaż i późniejszą aranżację łazienki.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN