Przestrzeń pod dachem ma ogromny potencjał aranżacyjny. Planując pomieszczenia na poddaszu, musimy jednak mieć na uwadze specyficzny charakter tej części domu . Poddasze latem szybko się nagrzewa, zimą natomiast traci ciepło, trzeba je więc będzie intensywnie dogrzewać. Nie oznacza to oczywiście, że ta część domu nadaje się jedynie na składzik lub suszarnię – wręcz przeciwnie – aranżację poddasza trzeba jednak dobrze przemyśleć. Jak urządzić poddasze, aby w pełni wykorzystać jego zalety?
Aranżacja poddasza na mieszkanie – o czym warto pamiętać?
Aranżacja mieszkania na poddaszu to duże wyzwanie – urządzenie funkcjonalnej i wygodnej przestrzeni z wieloma skosami wymaga dobrego planu. Z drugiej strony mieszkanie na poddaszu pozwala stworzyć wnętrze z niepowtarzalnym klimatem – kluczem do sukcesu jest wykorzystanie zalet skosów i świadome gospodarowanie przestrzenią.
O czym należy pamiętać przy aranżacji wnętrz na poddaszu:
- Przystosowanie przestrzeni – przestrzeń pod dachem często ma niestandardowe wymiary – bywa bardzo wysoka lub niska. Warto pamiętać, że optymalna wysokość sufitu wynosi około 2,5 m, nie powinien on jednak znajdować się niżej niż 2,2 m. Jeśli poddasze jest bardzo wysokie, można zdecydować się na zaaranżowanie sypialni na antresoli, co optycznie zmniejszy przestrzeń i sprawi, że poddasze stanie się bardziej przytulne. Aranżację małego poddasza warto zacząć od doboru barwy ścian, która wizualnie powiększy przestrzeń (najlepiej białej lub pozostającej w jasnym odcieniu).
- Podział pomieszczeń – bardzo małe pomieszczenia nie sprawdzają się na poddaszu, stają się bowiem niefunkcjonalne. Nie można również lekceważyć podziałów konstrukcyjnych dachu. Aranżacje na poddaszu powinny być w miarę możliwości przestronne – warto więc postawić na otwartą kuchnię z salonem, a podziały pomiędzy pomieszczeniami zaznaczyć raczej wyspą lub murkiem niż pełną ścianą.
- Odpowiednie meble – aranżacja skosów na poddaszu tak, aby przestrzeń pozostała funkcjonalna i wygodna to duże wyzwanie, dlatego warto zamówić meble na wymiar, które idealnie wpasują się w nasze wnętrze. Aranżację poddasza możemy uzupełnić o skrzynie na kółkach i podwieszane półki, na których zmieści się dużo książek, pamiątek i drobiazgów.
- Wykorzystanie elementów konstrukcyjnych – aranżację poddasza użytkowego warto wzbogacić o detale, które dodadzą mu niepowtarzalnego stylu i w pełni wykorzystają jego charakter. Warto wykorzystać w tym celu elementy konstrukcji dachu i zamiast ukrywać je pod izolacją termiczną, poddać gruntownej renowacji.
Aranżacja poddasza w domu – do czego je wykorzystać?
Aranżację poddasza w domu jednorodzinnym warto przemyśleć pod kątem funkcjonalnym –pomieszczenie pod dachem jest bowiem specyficzne, ma wiele zalet, lecz również pewne ograniczenia. Częstym rozwiązaniem jest urządzenie na poddaszu tzw. strefy nocnej – stanowiącej przestrzeń prywatną, do której wstęp mają wyłącznie domownicy.
Na poddaszu znajdziemy więc sypialnie i ewentualnie pokój dziecięcy. Aranżacja łazienki na poddaszu staje się w tym wypadku koniecznością – nocne spacery po schodach są bowiem niewygodne i mało bezpieczne.
Do czego jeszcze można wykorzystać poddasze:
- Aranżacja sypialni na poddaszu – to doskonały pomysł na aranżację niskiego poddasza, większość osób ceni bowiem w sypialni przytulność i kameralność. Aranżacja małej sypialni na poddaszu świetnie sprawdzi się w niewielkich domach jednorodzinnych, gdzie cały parter przeznaczony został na pokój dzienny. W tym wypadku warto zdecydować się na biały kolor ścian, który optycznie powiększy pomieszczenie. Miejsce pod skosami możemy zabudować i wykorzystać jako garderobę lub schowek.
- Aranżacje łazienek na poddaszu – to bardzo dobre rozwiązanie pod warunkiem, że nie zależy nam na kabinie prysznicowej – którą ciężko skomponować ze skosem. Aranżacja łazienki na poddaszu najlepiej sprawdzi się z wanną, która powinna być zlokalizowana prostopadle do skosu.
- Aranżacja salonu na poddaszu – w aranżacji poddasza warto postawić na przestronność – jeśli więc chce się zaznaczyć w salonie strefy funkcjonalne, można zrobić to za pomocą odpowiednio dobranych mebli i dodatków. W części wypoczynkowej warto postawić więc na niskie sofy i fotele, skosy można zaś wykorzystać do przechowywania – w tym celu warto zamówić meble na wymiar. Przestrzeń salonu możemy kreować za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia.
Jak własnoręcznie wykonać rattanowe dodatki?
Zobacz także:
- Najpiękniejsze poddasze na Śląsku
- Żyją z dziećmi na 15 metrach użytkowych poddasza
- Jak tanio urządzić łazienkę – w bloku, na poddaszu, małą?
Autor: Adrian Adamczyk