Bateria umywalkowa bezdotykowa to przede wszystkim wygoda korzystania z bieżącej wody w łazience czy kuchni. Jest to też rozwiązanie higieniczne – nie trzeba dotykać armatury, aby woda z kranu zaczęła lecieć. Jednak jak działa taka bateria? Czy takie rozwiązanie ma same zalety, czy też trzeba liczyć się z wadami podczas użytkowania baterii bezdotykowych?
Czym wyróżnia się bateria bezdotykowa?
Armatura bezdotykowa jest coraz częściej montowana w mieszkaniach i domach. Dzieje się tak z kilku względów. Przede wszystkim wpływ na wzrost popularności miała lepsza dostępność do tych produktów, a co za tym idzie, bardziej przystępne ceny niż jeszcze kilka lat temu. Nie bez znaczenia są również zalety montażu w łazience czy kuchni. Ale czym tak naprawdę jest bateria bezdotykowa? Na pierwszy rzut oka to rozwiązanie niemalże nie różni się niczym od tradycyjnych baterii montowanych przy zlewach. Brak przy nich jedynie tradycyjnego kurka, którym odkręca się wodę. W przypadku baterii bezdotykowej wystarczy zbliżyć ręce do kranu, aby woda zaczęła lecieć. Tutaj właśnie tkwi sekret, który kryje w sobie kran bezdotykowy – woda uruchamiana jest na czujnik ruchu wbudowany w baterię. Takie baterie mogą z powodzeniem być umieszczane zarówno w łazienkach, jak i kuchniach.
W jaki sposób działa bateria bezdotykowa?
Bateria bezdotykowa kuchenna lub łazienkowa uruchamiana jest dzięki czujnikowi ruchu. Znajduje się on wewnątrz baterii, zazwyczaj w miejscu przy łączeniu z umywalką lub zlewem. W momencie, gdy ręce znajdą się w jego zasięgu, woda automatycznie zaczyna lecieć z kranu. Zazwyczaj leci do momentu, kiedy dłonie nie zostaną zabrane spod kranu lub przez określony wcześniej czas. Taki sposób użytkowania wody pozwala na znaczne jej zaoszczędzenie i wygodę w czasie korzystania ze zlewu czy umywalki.
Baterie łazienkowe i kuchenne bezdotykowe zasilane są przy pomocy specjalnego modułu, który montowany jest w ścianie. Bateria bezdotykowa ścienna może być zasilana przy pomocy baterii 6 V albo być podłączona do prądu. System zasilający baterię, w zależności od modelu, może być montowany również pod nią. Różne sposoby zasilania pozwalają na bezproblemowy montaż takiej baterii także tam, gdzie występują trudności z podłączeniem do prądu urządzenia, a nawet w miejscu, gdzie nie jest rozprowadzona sieć elektryczna, np. w ogrodowej altanie.
>>> Zobacz też: Jaki filtr do wody wybrać do domu, a jaki do mieszkania? Rodzaje filtrów do wody
Jakie są wady i zalety baterii bezdotykowych?
Bateria bezdotykowa zlewozmywakowa lub umywalkowa to przede wszystkim zachowanie wysokiej higieny, szczególnie w miejscach, gdzie ze zlewu korzysta wiele osób. Do używania wody z takiej baterii nie trzeba dotykać żadnych jej elementów, co zmniejsza ryzyko kontaktu z różnego rodzaju drobnoustrojami mogącymi wywoływać choroby czy zakażenia. Nie bez znaczenia jest też fakt, że baterie bezdotykowe pozwalają na poczynienie oszczędności, jeśli chodzi o ilość zużywanej na co dzień wody w porównaniu z klasycznymi rozwiązaniami. W bateriach tego typu można między innymi ustawić objętość strumienia wody, jej napowietrzenie, a także czas trwania przepływu.
Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie bateriami bezdotykowymi producenci wypuszczają na rynek modele montowane na różne sposoby. Dostępne są różnorodne, dopasowane do najnowszych trendów we wnętrzarstwie, co powoduje, że taką baterię można dobrać idealnie praktycznie do każdego wnętrza.
Zaletą baterii bezdotykowych jest także to, że można je zasilać zarówno prądem sieciowym, jak i akumulatorami, które należy regularnie ładować lub wymieniać na nowe.
Jeżeli chodzi o wady, to najczęściej wskazuje się, że armatura bezdotykowa jest znacznie droższa w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Niekiedy fotokomórki mogą reagować na odblaski światła (w przypadku, gdy w pomieszczeniu znajdują się przedmioty błyszczące np. lustra lub fronty mebli wykończone na wysoki połysk). Utrudnieniem niekiedy jest też regulacja temperatury wody. Rozwiązaniem może być tutaj bateria bezdotykowa z mieszaczem, który pozwala na mieszanie wody ciepłej z zimną. Niektóre modele baterii wyposażone są w termostaty, które pozwalają na precyzyjne regulowanie temperatury wody, trzeba jednak liczyć się z tym, że zaliczane są do najdroższych wśród dostępnych na rynku propozycji. W niektórych sytuacjach brak stałego strumienia wody może być uznawany za wadę.
>>> Zobacz też:
- Czym wyczyścić przypalone żelazko? 4 skuteczne domowe sposoby
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?
- Nie taka klimatyzacja straszna, jak ją dobrze ustawić
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN