W kuchni Dzień Dobry TVN gościliśmy Zofię Leszczyńską – Niziołek, która przygotowała potrawy bazujące na aromatycznych grzybach. Pani Zofia zbiera grzyby od dziecka. Wie o nich wszystko!
GRZYBOWA NA KWASIE Z KAPUSTY - PRZEPIS MOJEJ PRABABCI
Składniki:
- wywar warzywny lub mięsno--warzywny
- grzyby suszone (około 1/4 objętość garnka)
- masło do przesmażania grzybów
- sok z kapusty do smaku
- w zależności od wielkości garnka dowolny makaron (oryginalna z łazankami)
- świeża natka pietruszki
- kwaśna śmietana 18%
- sól i pieprz
Przygotowanie:
Przepis jest oparty na suszu, więc otrzymamy intensywnie aromatyczną grzybową o każdej porze roku. Chociaż tak naprawdę najlepiej smakuje zimą. Bazą jest treściwy wywar. Dla bezmięsnych na warzywach z ziołami i odrobiną masła – por, seler, marchew, pietruszki korzeniowa i naciowa, nać selera, ziele angielskie, liśćlaurowy, czarny pieprz w ziarnach, sól. Mięsożercy muszą zacząć od gotowania wywaru mięsnego, do którego dodadzą warzywa i zioła. Grzybowa to nie rosół, więc niekoniecznie musi być szponer wołowy, równie dobrze sprawdzą się kości wieprzowe z dodatkiem drobiu. Wywar będzie gotowy, gdy wszystko dobrze zmięknie. Wtedy odcedzamy kawałki mięsa i warzyw, pozostawiając sam płyn. Ewentualnie możecie zostawić gotowaną marchewkę (jeśli się nie rozpada) i kawałki mięsa do jedzenia. Tymczasem wziąć susz grzybowy. Podstawą mojej mieszanki są podgrzybki brunatne, ale znajdą się w niej także koźlarze, maślaki i borowiki. Używam mniej więcej tyle suszu, ile wynosi Ľ objętości garnka. Suszone grzyby najpierw moczymy kilka godzin w wodzie, w której na koniec je zagotowujemy. Odcedzone, przez 15 minut podsmażamy na maśle i wrzucamy do zupy. Wodę po moczeniu grzybów ostrożnie dolewamy do zupy przez sito, sprawdzając, czy nie wlewamy piasku lub innych brudów z dna. Całość gotujemy około 2 godzin, potem dodajemy sok z kapusty kiszonej do smaku, a na końcu sól i pieprz – tyle, żeby nie zabić smaku grzybów, ale żeby zupa była kwaskowa. Sok należy dodawać po trochu i cały czas próbować. Na koniec zabielamy kwaśną śmietaną 18%. Uwaga, żeby śmietana się nie zwarzyła, najpierw w oddzielnym naczyniu dolewamy trochę zupy do śmietany, a dopiero po wymieszaniu wszystko dodajemy do zupy. Podajemy z łazankami, domowym makaronem albo krajanką jajeczną (taki makaron) i ze świeżą natką pietruszki.
PROWANSALSKIE BOROWIKI
Przepis dostałam od Moniki, którą kiedyś u siebie gościłam. Przygotowała nam doskonałą borowikową kolację po grzybobraniu i pozwoliła podglądać, co robi. Uważam, że ten przepis jest wspaniały – szybki i prosty
Składniki:
- surowe, młode i twarde borowiki
- białe bułki (ale można wykorzystać każde inne pieczywo, jednak jego wybór bardzo zmienia charakter potrawy›
- oliwa z oliwek
- sól
- czosnek w plasterkach
Przygotowanie:
Surowe twarde borowiki (najczęściej szlachetne, ale możecie użyć także innych) musimy najpierw obmyć pod bieżącą wodą, usuwając pozostałości ściółki, a później dobrze wysuszyć ręcznikiem papierowym. Następnie kroimy je na cienkie plastry, nie grubsze niż 5 mm. Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek, na którą wrzucamy pokrojony w plasterki czosnek i luźno rozłożone grzyby (nie mogą się dusić). Jeśli czosnek zacznie się przypalać, po prostu go zdejmijcie. Grzyby obsmażamy z obu stron partiami, soląc po odwróceniu. Trzeba ich pilnować, żeby się zarumieniły, ale nie spaliły. Na tej samej oliwie podsmażamy pokrojoną w kromki bułkę, będzie miała w sobie smak grzybów, czosnku i soli. Grzanki i grzyby podajemy razem.
Zobacz też:
- Kuchnia sezonowa: grzyby duszone z sumem i risotto z kiszonym burakiem
- Grzyby marynowane. Przepisy na marynaty, marynowanie krok po kroku
- Jak zrobić powidła śliwkowe? Najlepsze przepisy
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: E+