Zrób to sam – ogród z własnoręcznie wykonanymi ozdobami

Mężczyzna podlewa ogródek.
Fot. Hero Images / Getty Images

Lubisz rozwiązania typu zrób to sam? Ogród z własnoręcznie wykonanymi ozdobami i dodatkami możesz odmienić nawet w jeden dzień. Wystarczy odrobina motywacji, zebranie materiałów i chwila wolnego czasu.

Jeśli skończyły Ci się pomysły na ogród – zrób to sam, czyli własnoręcznie wykonane dodatki, odmienią każdą przestrzeń. Niezależnie od tego, czy masz mniejszy, czy większy ogród, mamy kilka pomysłów na to, co możesz wykonać samodzielnie.

Piękny ogród: zrób to sam

Nic tak nie cieszy jak własnoręcznie zrobiony mebel lub dodatek do ogrodu. Jeśli marzysz o tym, aby pić poranną kawę w ogrodzie, wśród natury, możesz wykonać samemu meble z palet. Drewniane materiały są lekkie i tanie, a wykonanie takich mebli jest zupełnie proste i nie wymaga wielkich zdolności technicznych. Jak się do tego zabrać?

Do stworzenia krzesła lub siedziska z palet będą potrzebne przede wszystkim drewniane palety. Często jedna sztuka spokojnie wystarczy na dwie osoby, a jeśli masz większy ogród i dysponujesz większą przestrzenią, możesz połączyć kilka palet w jedną. Przyda Ci się także wkrętarka, kątowniki, śruby i papier ścierny. Do pielęgnacji drewna niezbędny będzie impregnat i emalia, a jeśli chcesz przemalować paletę na inny kolor niż naturalny, wybierz się do sklepu po wałki, pędzle oraz lakierobejcę.

Na początku należy dokładnie wymierzyć przestrzeń w ogrodzie. Oparciem może być jedna paleta lub dwie połączone ze sobą, w zależności od wybranej szerokości siedziska. Palety, które są surowe, należy wyczyścić z zanieczyszczeń, np. z gwoździ i wystających drzazg. Papierem ściernym należy wyrównać powierzchnię, aby była gładka. Potem wystarczy zaimpregnować drewno i pomalować je na wybrany kolor. Nie chcesz zmieniać naturalnego odcienia drewna? Wybierz bezbarwną lakierobejcę. Palety przymocujesz za pomocą kątowników. Najlepiej wybrać takie miejsce, które z zewnątrz nie będzie widoczne.

Pamiętaj o wykończeniu. Wybierz poduszki i materiał na siedzisko, które sprawią, że kanapa będzie wygodna, miękka i piękna.

Mały ogród: zrób to sam – ozdoby, które go odmienią

Jeśli chodzi o wykonanie ozdób do małego ogrodu lub większej przestrzeni, masz wiele możliwości.

Pierwszym pomysłem jest zrobienie miejsca na zioła lub kwiaty. Wykorzystasz do tego skrzynki z surowego drewna, które kupisz w każdym markecie albo np. starą półkę lub szufladę. Pomaluj ją na wybrany kolor, aby odświeżyć jej wygląd, a także zadbaj o odpowiedni opis. Do tego możesz użyć farby tablicowej i pomalować część drewna.

Kolejnym pomysłem na ogrodowy dodatek w wersji “zrób to sam” są doniczki, które będą świetną dekoracją także na balkonie. Oryginalną ozdobę zrobisz, wykorzystując do tego stare przedmioty, np. dzbany czy miski. Wystarczy je pomalować – i gotowe. Jako doniczkę możesz wykorzystać także szklaną butelkę. Wystarczy ozdobić ją z zewnątrz, obkładając zielonymi gałązkami i zawiązać je wstążką. A może masz starą i zardzewiałą konewkę? Będzie idealnie pasować jako doniczka do zieleni. Nie musisz jej wcale wyrzucać.

Unikatową dekoracją będą łopata oraz widełki, które możesz udekorować doniczkami, np. drewnianymi. W ogrodzie świetnie będą świetnie wyglądać także dekoracyjne żarówki, do których możesz włożyć kilka kwiatków i powiesić je nad stolikiem.

Tego typu dekoracje zrób to sam sprawiają wiele frajdy, ale co najważniejsze – nie znajdziesz ich u nikogo innego. To niepowtarzalne ozdoby, które wyróżnią Twój ogród.

Zobacz film: Modne gadżety do ogrodu i na taras. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym jest ogród wertykalny?

Jednym z największych trendów, jeśli chodzi o własnoręczne dekoracje, są ogrody wertykalne. Sprawdzają się zarówno w domach, jak i w biurach. To nic innego jak zielona ściana, która jest nie tylko dekoracją, ale także sprawia, że przestrzeń staje się naturalna. Rośliny sprawiają, że nie dociera hałas z zewnątrz, a powietrze samo się oczyszcza. Wpływa to na nasze samopoczucie i tworzy naturalny mikroklimat. Ogrody wertykalne poprawiają dzięki temu koncentrację i wpływają na kreatywność. To odrobina lasu w samym środku metropolii.

Ogrody wertykalne są stworzone dla alergików, bo zmniejszają ilość kurzu w pomieszczeniach. Taka naturalna, zielona ściana pozwoli im także z łatwością oddychać czystym powietrzem.

Ogród wertykalny – zrób to sam

Aby zrobić ogród wertykalny, należy przede wszystkim wybrać odpowiednie miejsce w domu. Jeśli masz mieszkanie, pamiętaj o tym, że zielona ściana może odrobinę optycznie pomniejszyć pomieszczenie. Wybierz ścianę, która wytrzyma obciążenie roślin, mogą one ważyć nawet kilkanaście kilogramów. Miejsce ogrodu wertykalnego musi być dobrze oświetlone, nie sprawdzi się w tym przypadku ściana od północnej strony.

Do zbudowania zielonej ściany mogą przydać się wcześniej wspomniane palety, które w połączeniu z folią ogrodową i ziemią będą stanowiły świetną podstawę. Możesz także umieścić drewniane skrzynki i ustawić je na całej przestrzeni ściany. Skrzynki możesz także zamienić na butelki albo zwyczajne donice. Jako podstawę świetnie sprawdzą się w takim wypadku drewniane deski.

Do ogrodu wertykalnego sprawdzą się rośliny, których nie trzeba intensywnie pielęgnować. Możesz np. wybrać bluszcz pospolity lub tradycyjne paprocie. Jeśli chcesz zrobić zieloną ścianę z ziołami i warzywami, postaw na tymianek, oregano, miętę, pietruszkę, majeranek czy bazylię. W ogrodzie wertykalnym możesz hodować rukolę, szczypiorek lub cykorię.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie