Istnieje wiele różnych przepisów na ten deser. Konkretna receptura jest zależna od regionu Włoch. Deser t iramisu mascarpone wymyślono w latach 60. XX wieku, prawdopodobnie w Wenecji, która jest jednocześnie miejscem wynalezienia serka mascarpone. W swojej tradycyjnej, włoskiej formie deser ten jest okrągły, ale przyrządzić go można dowolnie – nada się blacha, tortownica, a nawet szklane, podłużne naczynie (może być żaroodporne, używane normalnie do pieczenia zapiekanek i ciast). Przy podaniu, tiramisu mascarpone wyglądem przypomina polskie ciasto o nazwie “cappuccino” . Niektórym kojarzy się również z naszą tradycyjną wuzetką. Istotnym jest także alkohol używany do wyrobu tiramisu. W Polsce stosuje się najczęściej likier amaretto (tak się po prostu przyjęło). Oryginalne, włoskie przepisy zawierają zazwyczaj wino marsala. Chcąc zrobić tiramisu możemy zrezygnować z alkoholu. Wystarczy zastąpić go odpowiednim aromatem.
Włoskie tiramisu mascarpone
Tiramisu nie wzięło się z próżni. Deser ten dla Włochów ma funkcję chłodząco-rozbudzającą. Podawany jest w południe, bardzo mocno schłodzony, w towarzystwie kawy espresso. Wielu mieszkańców Włoch traktuje kawę i porcję tiramisu jako codzienny rytuał – przerwę w pracy lub drugie śniadanie. Jak zrobić tiramisu mascarpone ?
Tiramisu mascarpone – przepis
Składniki na ciasto tiramisu :
· dwa opakowania serka mascarpone,
· 4 duże jajka – oddzielamy żółtka i białko,
· 2 paczki biszkoptów ( tzw. “kocich języczków” lub “lady fingers”) – uwaga, są bardzo kruche,
· 3 łyżki cukru,
· szklanka mocnego espresso lub po prostu przestudzonej kawy rozpuszczalnej,
· odrobina kakao do oprószenia,
· pół tabliczki czekolady gorzkiej, startej na wiórki,
· 50 ml amaretto lub kilka kropel aromatu o tym zapachu.
Przygotowanie klasycznego tiramisu:
1. Na samym początku parzymy kawę – może być to espresso lub po prostu zaparzona kawa rozpuszczalna. Robimy to kilka godzin wcześniej – tak, aby kawa zdążyła ostygnąć.
2. Białko z jajek ucieramy na sztywną pianę. Cały proces odbywa się szybciej, kiedy do białek wsypujemy szczyptę soli.
3. Żółtka ucieramy z cukrem na puszystą, jednolitą masę. Następnie, ciągle miksując, dodajemy serek mascarpone. Ma on dość twardą konsystencję, dlatego należy unikać dodawania go całego na raz – słabszy mikser nie da rady. Dodawanie serka najlepiej podzielić na 3-4 tury. Kiedy dodamy jedną porcję, miksujemy ją porządnie z jajkiem, aż stanie się miękka, dopiero wtedy można dodawać kolejne tury serka. Na koniec wlewamy do masy kieliszek amaretto lub kilka kropel aromatu.
4. Pianę z białek i słodką masę serową delikatnie ze sobą łączymy i mieszamy. W ten sposób uzyskujemy gotową masę do tiramisu mascarpone.
5. Biszkopty układamy na blasze, tortownicy lub innym naczyniu. Zanim jednak przystąpimy do układania, należy je namoczyć w kawie. Nie wolno robić tego długo bo się rozpadną – wystarczy zanurzyć biszkopt i od razu wyjąć, następnie ułożyć w formie. Kiedy całe dno zostanie pokryte biszkoptami, oprószamy je startą na wiórki czekoladą. Masę serową dzielimy na 3 części i pierwszą z nich wykładamy na biszkopty – rozsmarowujemy, aby je równomiernie pokrywała. Na masie ponownie układamy biszkopty maczane w kawie i znowu posypujemy je czekoladą. Na to znowu wykładamy drugą porcję masy. Przykrywamy ją ostatnią warstwą biszkoptów namoczonych w kawie i posypanych czekoladą. Na górę rozkładamy ostatnią już warstwę masy serowej, rozsmarowujemy ją na gładko. Tak przygotowany deser tiramisu mascarpone wkładamy na noc do lodówki . Tiramisu potrzebuje dużo czasu, aby się schłodzić i dobrze stężeć. Najlepiej przygotowywać je dzień przed podaniem.
6. Przy podawaniu posypujemy wierzch kakao, następnie kroimy deser w kwadraty. Podajemy do kawy, herbaty lub jako deser po obiedzie .
Tiramisu mascarpone warto przygotować na święta , jako miłą odmianę od tradycyjnych ciast. Świetnie sprawdzi się jako deser do eleganckiego obiadu lub kolacji. Ze względu na obecność w nim alkoholu i kawy nie jest wskazany dla dzieci. Jeśli mamy ochotę zjeść ten deser, ale nie chce się go robić, można dostać go w każdej włoskiej restauracji .
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN