Tylko w DDTVN: Żona Raifa Badawiego walczy o jego wolność. Aktywista skazany na 10 lat więzienia! [WYWIAD]

Na antenie Dzień Dobry TVN Anna Kalczyńska przeprowadziła wywiad z żoną saudyjskiego blogera i aktywisty, który za działalność w sieci został skazany na 10 lat pozbawienia wolności.

Raif Badawi jest saudyjskim blogerem i aktywistą, który od 2012 roku przebywa w więzieniu. Powodem pozbawiania wolności była działalność w sieci, która poruszała tematy dotyczące religii i swobód obywatelskich. Mężczyznę skazano na 10 lat pozbawienia wolności i tysiąc batów. W międzyczasie Raif otrzymał nagrodę Sacharowa i nominację do Pokojowej Nagrody Nobla.

Wywiad Anny Kalczyńskiej z żoną Raifa Badawiego

Żona saudyjskiego blogera wraz z trójką dzieci uciekła z kraju i zamieszkała w Kanadzie. Kobieta aktywnie działa na całym świecie i walczy o uwolnienie męża. Jak przyznaje, Raif jest w ciągłym kontakcie z rodziną.

Raif dzwoni raz albo dwa razy w tygodniu. To są zazwyczaj bardzo krótkie połączenia. Nie ma żadnych nowin, nic się nie zmienia.

Jak wygląda obecnie sytuacja saudyjskiego aktywisty? Raif dostał już 50 batów, jednak zaprzestano działań ze względu na zdrowie mężczyzny.

Raif po siedmiu i pół roku w więzieniu jest w słabej kondycji psychicznej.

– wyznała żona.

Kobieta wciąż czeka na męża. Niestety zarówno jej rodzina, jak i najbliżsi ze strony Raifa odwrócili się od nich. Jak zareagowały dzieci aktywisty?

Wcześniej wszystko przed nimi ukrywałam. Kiedy byłam w Arabii Saudyjskiej, najstarsze z dzieci miało 8 lat, nie podawałam wtedy prawdziwych powodów. Ciągle zadawały pytania, kiedy tata wróci, gdzie jest, kiedy będzie z nami. Mówiłam, że pracuje. Potem powiedziałam prawdę.

Walka o wolność trwa latami. Choć żona Raifa przyznała, że jest jej ciężko, jednocześnie dumna jest ze swojego męża.

Raif nominowany do pokojowej nagrody Nobla

Nominacja do Pokojowej Nagrody Nobla daje światełko nadziei. Tak prestiżowe i międzynarodowe wyróżnienie mogłoby pomóc aktywiście opuszczenie więzienia. Jak tłumaczy jego żona, Raif nie jest zbrodniarzem, działał w dobrej sprawie.

Nawoływał do wolności sumienia, upominał się o wolność kobiet. Mówił tylko o policji religijnej, która ma wielką władzę decydowania o kobietach. Jeśli będziemy milczeć, to nic się nie zmieni.

Zobacz także:

Tylko w DDTVN: Zuzana Čaputová - pierwsza prezydent Słowacji [WYWIAD]

Zagadkowa śmierć dziennikarza w saudyjskim konsulacie

Autor: Gaba Kopyto

podziel się:

Pozostałe wiadomości