Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka

niemowlę z wysypką
TATYANA TOMSICKOVA/Getty Images
Źródło: Moment RF
Przyczyn wystąpienia wysypki na twarzy niemowlaka jest wiele. Może powstać w wyniku alergii pokarmowej lub być objawem choroby dermatologicznej. Nie należy jej ignorować, zaraz po jej pojawieniu się rodzice powinni udać się do lekarza pediatry w celu ustalenia przyczyny wysypki.

Wysypka na twarzy niemowlaka powinna być dokładnie zbadana przez lekarza pediatrę. Ważnym elementem podczas stawiania diagnozy jest wygląd wysypki. Na przykład czerwone kropki przypominające pokrzywkę sugerują wystąpienie atopowego zapalenia skóry. Jeśli ma postać plam, może sugerować poważną chorobę zakaźną. Jednak nie zawsze musi oznaczać poważną chorobę. Wypryski bądź wysypka na twarzy u niemowlaka mogą również być objawem alergii pokarmowej, którą łatwo wyleczyć, eliminując pewne produkty z diety dziecka.

Wysypka na twarzy u niemowlaka – przyczyny

Wśród przyczyn wystąpienia wysypki na twarzy niemowlaka możemy rozróżnić cztery grupy:

Atopowe zapalenie skóry, czyli inaczej AZS

Często występuje u dzieci w wieku niemowlęcym lub wczesnoprzedszkolnym. Obraz kliniczny tej choroby jest charakterystyczny zwłaszcza u niemowląt. Głównie na nim opiera się jej diagnostyka. U niemowląt z atopowym zapaleniem skóry możemy zaobserwować szorstką oraz błyszczącą cerę, na której obecne są krostki lub pęcherze, z których sączy się bezbarwna wydzielina. Objawem charakterystycznym w przypadku AZS jest silny świąd. Może, aczkolwiek nie musi, współistnieć z alergiami pokarmowymi.

Choroby zakaźne skóry

Wśród najczęściej występujących dermatologicznych chorób zakaźnych u niemowlaków możemy wyróżnić “chorobę piątą”, czyli tzw. rumień zakaźny. Wywołany jest przez parwowirus B19. Wysypce na twarzy towarzyszy również: brak gorączki, rozprzestrzenianie się wysypki na dalsze części ciała oraz plamy kształtem przypominające motyla. Jest to choroba bardzo zakaźna, dlatego chore dziecko należy odizolować od rówieśników.

Alergie pokarmowe i ich wpływ na skórę

Najczęściej dotyczą produktów bogatych w orzechy, białko mleka krowiego czy różnego rodzaju wyroby na bazie zbóż. Wysypka ma postać pokrzywki lub zaczerwienionych plam. Często jednak w przypadku alergii pokarmowej wystąpienie wysypki poprzedzone jest objawami ze strony układu pokarmowego, takimi jak: nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia lub biegunka. Może również pojawić się obrzęk śluzówki jamy ustnej. Aby ustalić, na który konkretnie składnik pokarmowy dziecko jest uczulone, nowości należy wprowadzać do diety dziecka pojedynczo i obserwować reakcje dziecka i jego organizmu.

Trądzik noworodkowy lub niemowlęcy

Wywołany jest nadmiarem androgenów w organizmie dziecka, które otrzymało od matki jeszcze podczas ciąży. Nadmiar androgenów zwiększa produkcję łoju przez gruczoły łojowe, na skutek których powstaje wysypka, czyli w tym przypadku trądzik, gdyż zmiany te przypominają wypryski występujące w okresie dojrzewania. Wysypka na twarzy niemowlaka - kaszka jest bardzo charakterystyczna i ciężko pomylić ją z czymś innym. Najczęściej krostki przypominające kaszkę zlokalizowane są w obrębie podbródka, czoła oraz policzków.

Czym smarować wysypkę na twarzy niemowlaka? Sposoby leczenia

Ważne, aby każda wysypka była skonsultowana z lekarzem. Rodzicom trudno jest odróżnić zmiany alergiczne od zmian chorobowych, dlatego aby nie nasilić postępu choroby lub alergii, konieczna jest interwencja lekarska. Sposób leczenia uzależniony jest od przyczyny wysypki.

Zarówno w przypadku AZS, czyli atopowego zapalenia skóry, jak i trądziku noworodkowego czy niemowlęcego, główną rolę podczas leczenia stanowi zwiększona higiena ciała oraz jej odpowiednie osuszenie. W przypadku AZS, po kąpieli miejsca podrażnione należy smarować odpowiednimi emolientami zleconymi przez lekarza, natomiast przy trądziku nie należy smarować i unikać jak tylko to możliwe natłuszczania miejsc objętych wysypką.

Aby leczenie alergii pokarmowej było skuteczne, należy zdiagnozować alergen oraz wyeliminować go z diety. Leki przeciwalergiczne jedynie osłabią objawy.

Mimo, że rumień zakaźny jest poważną chorobą, nie niesie żadnych groźnych powikłań dla zdrowia lub życia niemowlaka. Najczęściej ustępuje samoistnie po kilku dniach. Należy pamiętać o odpowiedniej diecie oraz nawadnianiu organizmu. Bezwzględnie zalecany jest odpoczynek, wówczas okres zdrowienia znacznie się skróci.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Co zrobić, gdy dziecko chce farbować włosy?

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!