Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt

Skóra niemowlaka nie zawsze jest gładka i w idealnym stanie. Maleńkie dzieci również zmagają z wieloma problemami skórnymi, miedzy innymi: łojotokowym zapaleniem skóry, ciemieniuchą, rumieniem, trądzikiem niemowlęcym. Jak sobie z nimi poradzić? W studiu Dzień Dobry TVN o dziecięcych dolegliwościach porozmawialiśmy z pediatrą dr Grażyną Jędrzejczyk.

Skóra noworodka wystawiona na czynniki zewnętrzne

Skóra nowo narodzonego dziecka jest dużo cieńsza niż skóra osób dorosłych. Przez pierwsze 28 dni życia skóra dziecka jest narażona na wszelkie czynniki zewnętrzne. Dodatkowo jest ona stymulowana hormonalnie przez matkę. Otwierają się gruczoły łojowe. W pierwszych dniach życia skóra maluszka może mieć kolor marmurkowy, co świadczy o niedojrzałości naczyń krwionośnych. Jest to skóra, która dużo szybciej się ogrzewa lub ochładza.

Łojotokowe zapalenie skóry to nie AZS

Między 3. tygodniem życia a 3. miesiącem życia u dziecka może pojawić się łojotokowe zapalenie skóry. Przypadłość jest często mylona z atopowym zapaleniem skóry, którego tak bardzo obawiają się mamy. Pediatra wytłumaczyła nam, że atopowe zapalanie skórne pojawia się dopiero pom3. Miesiącu życia. Towarzyszą temu mocne zaczerwienienia pod kolanami, w zgięciach łokci, za uszami, na pośladkach oraz dokuczliwy świąd.

Każde zapalenie czy zakażenie skóry jest niebezpieczne dla małego dziecka. Wymaga szybkiej i skutecznej interwencji lekarskiej. Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt może przybrać formę ciemieniuchy. Jednak zdarza się, iż zainfekowane zostają różne części ciała. Przebieg i mechanizm choroby u każdego dziecka jest inny.

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt?

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekły stan zapalny. Najczęściej wywołany jest drożdżakami lub grzybami drożdżopodobnymi. Ich namnażanie się jest efektem wystąpienia stanu zapalnego w organizmie. Ma postać czerwonych plam pokrytych żółtawymi łuskami lub wyprysków z wysiękiem.

Łojotokowe zapalenie skóry – objawy i przyczyny

Według statystyk łojotokowe zapalenie skóry dotyka około 5% całej populacji. Pierwszy rzut choroby ma zazwyczaj przebieg łagodny i występuje w pierwszych trzech miesiącach życia. Następne rzuty przypadają najczęściej w okresie dojrzewania i przekwitania.

Wyżej wymienione zmiany najczęściej występują na:

· skórze głowy,

· szyi,

· czole,

· twarzy,

· górnej części tułowia.

Są to miejsca, gdzie ilość gruczołów łojowych jest największa. U niemowląt najczęściej schorzenie ma postać ciemieniuchy pospolitej (czerwonych zmian z żółtymi łuskami na skórze głowy) i samoistnie znika. Wówczas nie stanowi zagrożenia dla zdrowia niemowlaka. Jeśli jednak zapalenie skóry zacznie się rozprzestrzeniać na inne partie ciała, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, bowiem choroby dermatologiczne są bardzo groźne, szczególnie dla niemowląt. Czasami występuje postać tzw. zmian pieluszkowych. W tym przypadku łojotokowe zapalenie skóry obejmuje również okolice pachwin i podbrzusza. Bardzo charakterystycznym objawem jest uciążliwe swędzenie pojawiających się zmian.

Czy łojotokowe zapalenie skóry jest zaraźliwe? Jest to poważna choroba przewlekła, jednak nie należy do grupy chorób zakaźnych.

Rozpoznanie łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt

Rozpoznanie tej choroby jest długotrwałe, a proces diagnostyki przeprowadza pediatra lub dermatolog. Postawienie diagnozy polega na specyficznym obrazie klinicznym oraz wykluczeniu następujących chorób: przyłuszczycy, łuszczycy, zakażenia bakteryjnego lub drożdżakowego, łupieżu pstrego, łupieżu różowego, okołoustnego zapalenia skóry oraz kontaktowego alergicznego zapalenia skóry.

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie

Dobór formy leczenia jest bezpośrednio uzależniony od przyczyny, która wywołała łojotokowe zapalenie skóry u niemowlaka. Najczęstszą przyczyną w tym przedziale wiekowym jest stan zapalny gruczołów łojowych. Leczenie wówczas polega na częstym myciu dziecka emolientami, dokładnym osuszaniu i nakładaniu odpowiednich maści. Są to preparaty przeciwgrzybiczne. W ostrych postaciach choroby lub gdy wdrożone leczenie nie działa, stosowane się kortykosteroidy. Jednak ze względu na bardzo długą listę działań niepożądanych lekarze rzadko je przepisują. U osób dorosłych kortykosteroidy są lekami pierwszego wyboru w przypadku zdiagnozowania łojotokowego zapalenia skóry. Na chwilę obecną nie ma jednak skutecznego leku na tę chorobę. Niestety bardzo często nawraca z różnym nasileniem. Dzięki odpowiedniej higienie, stosowaniu kosmetyków oraz wyrobów farmaceutycznych przeznaczonych do tego typu skóry, zapobieganiu powstawania stanów zapalnych w organizmie, obserwacji i szybkiemu reagowaniu w przypadku pojawienia się zmian można zmniejszyć częstotliwość jej występowania oraz osłabić jej przebieg.

Zobacz też:

Rodzaje i objawy alergii u niemowląt.

Kąpiel. Cudowna stymulacja rozwoju dziecka.

Jak podnosić dziecko? Sprawdź, czy robisz to dobrze.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości