Gorące tematy

„Wracajcie, skąd przyszliście”. Już na antenie TVN

Gorące tematy

„Wracajcie, skąd przyszliście”. Już na antenie TVN

Na temat tego, czy powinniśmy przyjmować w Polsce uchodźców, właściwie wszyscy mamy określone zdanie. Ilu z nas jednak miało kiedykolwiek styczność z uchodźcami? Ilu z nas zna osobiście choć jednego z nich albo osobę, która zajmuje się sprawami uchodźczymi na co dzień? Nowy program TVN „Wracajcie, skąd przyszliście” jest właśnie próbą skonfrontowania naszych rozmaitych poglądów, pytań i wątpliwości z rzeczywistością, w jakiej znajdują się uchodźcy.

Piotr Kraśko wyruszył w podróż z 6 osobami. Ich zadaniem było pokonanie tej samej trasy, którą uchodźcy wędrują do Europy, tyle że w odwrotnym kierunku: przez Niemcy, Austrię, Węgry i Serbię do Grecji, a dalej w stronę Libanu, aż do Kurdystanu. Kluczowy element programu stanowi fakt, że uczestnicy dzielili się na dwie grupy: tych, którzy byli zdecydowanie za przyjmowaniem uchodźców w Polsce oraz tych, którzy byli temu zdecydowanie przeciwni. „Byli” – ponieważ celem programu było nie tylko przedstawienie napotkanych po drodze ludzi, lecz także sprawdzenie, w jaki sposób spotkania te wpłyną na poglądy uczestników. Należy też wspomnieć, że poglądy te były na starcie ugruntowane i przemyślane, poparte konkretnymi i rzeczowymi argumentami.

Program, w którym wybrzmiewają wszystkie poglądy

Podczas rozmowy w studiu Piotr Kraśko podkreślał, jak ważne było dla niego to, by w programie wybrzmiały naprawdę wszystkie głosy:

Nie ma takiego pytania dotyczącego uchodźców, które Polak może mieć w głowie, a które w tym programie by nie padło. Nie ma takiego sposobu myślenia, takiej wrażliwości dotyczącej uchodźców, których w tym programie byśmy nie odnaleźli.

Wspominał też, że sam był zaskoczony tym, z jak dużą cierpliwością napotkani ludzie odpowiadali na ich nieraz bardzo trudne pytania.

Historie uchodźców opowiedziane przez nich samych

Rozmowy o skomplikowanych sprawach uchodźczych to nie jedyne pole, na którym uczestnicy konfrontowali swoje poglądy z rzeczywistością osób żyjących na Bliskim Wschodzie. Równie ważne były dla nich opowieści spotkanych ludzi: tych, którzy dotarli już do bezpiecznej Europy, ale i tych, którzy wciąż mieszkają na terenie walk. Opowieści te, jak stwierdził Piotr Kraśko, były w większości mrożące krew w żyłach, pełne ludzkich dramatów i cierpienia:

Nie chciałbym, żeby ktoś pomyślał, że chodzi o łatwe wzruszenie, że oto widzieliśmy cierpiące dziecko, które straciło rodziców, straciło rękę i teraz wszyscy uczestnicy mówią: „Boże, jaka biedulka, no to my przyjmijmy tych uchodźców do Polski, bo oni są tacy biedni”. […] Aczkolwiek trudno nie być poruszonym; najmniej drastyczna opowieść, jaką mógłbym tu opowiedzieć, to ta o paleniu sześciu kobiet żywcem – zrobiło to Państwo Islamskie, żeby „dokuczyć” Kurdom.

Doświadczenie losu uchodźców na własnej skórze

Uczestnicy mieli też okazję doświadczyć życia w obozie dla uchodźców, znaleźć się w sytuacji, w której przy upale 36°C w cieniu sto osób miało do podziału półtoralitrową butelkę wody na tydzień. Jak podkreślił Kraśko, wszystkie te doświadczenia wpłynęły na wyjściowe poglądy uczestników. Na końcu programu żaden z nich nie myślał już o sprawie uchodźców w ten sam sposób, dlatego to rozmowy końcowe były dla prowadzącego najważniejsze.

Pierwszy odcinek programu „Wracajcie, skąd przyszliście” zostanie wyemitowany 5 grudnia 2018 o godzinie 21.30 na antenie TVN. Całość będzie składać się z 4 odcinków. Jak zapewnia Piotr Kraśko, będzie to materiał, który daje wiele do myślenia – otwiera oczy i serca.

Co sądzisz o tym artykule?
11
34
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
11
06.12.2018
pluto
Dla czego lekceważycie emaile widzów ? Dla czego dbacie o MEDIALNY NONSENS ?
06.12.2018
Ivi
Chętnie obejrzałabym taki dokument, jeśli byłby rzetelnie przygotowany - obiektywny a nie stronniczy (bo założony cel czuć z daleka) i o uchodźcach a nie emigrantach zarobkowych. To, co przedstawiliście to taki tam filmik propagandowy tylko tematyka nieco inna niż za dawnych czasów... Gdzie się podziało dobre dziennikarstwo? Pieniądze, polityka i słupki oglądalności przysłoniły wam ogląda świata.
06.12.2018
nick
Sztabie rzekomych ekspertów: kiedy w końcu przyznacie się do KOMERCYJNEJ PROPAGANDY ?
06.12.2018
ala
Nie wazne co uczestnicy programu powiedza w tym programie bo jego zalozeniem na bank bylo zlagodzenie konserwatywnych pogladow (tak czy inaczej) ale twarze i oczy tych ludzi nie klamia...a na twarzach pisalo sie przerazenie, strach i wydaje mi sie ze zniesmaczenie. Tak szanowni Panstwo, jezyk ciala tych dziewczyn mowi za WSZYSTKO!
06.12.2018
malvina
Czy to prawda że jesteście sztabem ekspertów ? Czy to prawda że dbacie o widzów a nie o zyski z KŁAMLIWYCH REKLAM ? Prosimy o odp.
06.12.2018
malvina
Czy to prawda że celowo usunęliście forum ponieważ widzowie pisali Wam prawdę o Was na temat KŁAMLIWYCH REKLAM ? I czemu bartek kiwak nie był pomalowany na beauty boy ? Prosimy nie lekceważyć postów . Prosimy o opd.
06.12.2018
reno
Program nie jest orginalny a Pan Krasko nie jest mozkiem tego prgramu, w Australii juz mamy 3 sezony ten sam program , marna kopia orginalu.
05.12.2018
Może to jest film ,,dla opornych''.
Właściwie film zrobiony jest tak,że jeszcze bardziej zniechęca do otwierania granic..! Argumenty ,,za'' są słabe,wręcz infantylne,ważne pytania są zbywane,pozostają bez odpowiedzi,pierwsza dziewczyna jest mało wiarygodna,ciuchy,fryzury,komóry,...Chwilami to polacy wyglądali jak uchodźcy..No i na końcu ten pajacyk zawstydzony,który wyskoczył ze swoim oświadczeniem ,chociaż nikt go o to nie pytał! Temu panu już podziękujemy....Ja się wstydzę,że on jest Polakiem ! Może zresztą do końca programu poprosi o azyl gdzieś ,gdzie na niego czekają. AAA!Dziewczyny wyraźnie były przestraszone ,gdy znalazły się w ,,męskim towarzystwie'' .Wzrok ,,chłopców'' mówił wszystko.Pani Marta postanowiła iść w zaparte ale i tak miała pietra..A przecież była z nimi kamera!!!
05.12.2018
Krystyna01
na pewno żal każdego człowieka na tym świecie któremu jest źle ,który cierpi -ale też nie jesteśmy wstanie pomóc wszystkim.Są uchodźcy i imigranci ekonomiczni i to jest pierwsze rozgraniczenie. Łatwo mówić przyjmować ale trzeba być odpowiedzialnym za słowa-przyjmować i co dalej....gdzie praca , mieszkanie itd itd. Oczywiście imigranci opowiadają że głównie to z Syrii (bo już wiedzą ,że będąc uchodźcą łatwiej dostać azyl ....o tym już było głośno) Każdy marzy o lepszym życiu w Europie -Niemczech zwłaszcza,o studiach ,pracy itd,,,,itd.Tylko nie wystarczą same marzenia-życie nie jest takie proste.Dobrze powiedział jeden z uczestników-Ludzie twierdzą -przyjmować ale nikt nie chce w takim razie przyjmować pod swój dach .zapewnić utrzymanie. Chcesz pomóc to pomagaj biorąc 100 % odpowiedzialność i będąc rozliczanym z tej odpowiedzialności ! Panie Kraśko może warto tak spróbować z tymi którzy chcą tak bardzo pomagać?- niech imigranci u nich zamieszkają ,niech oni ich utrzymują i pomagają. To tak jak z pustym talerzem w wigilię -większość ludzi go stawia na stole ale gdyby ów bezdomny i głodny zapukał obawiam się ,że mało osób by go przyjęło.
05.12.2018
sssssssssssssssssss
ten co tam wystepuje skoro sie wstydzi ze jest polakiem to niech sie wynosi z polski i zmieni obywatelstwo
05.12.2018
Magdalena
Ten Program to porazka.... Dlaczego nie wejda Do miast, na przyklad Do Wiednia i zapytaja zwyklych ludzi jak sie zycie zmienilo odkad na kazdym kroku spotyka sie uchodzcow... Jak Sa traktowane europejskie kobiety, jak funkcjonuja szkoly, przedszkola... Takie pytania powinny pasc
Rozwiń wszystkie komentarzy