Newsy

Weekendowe spotkania przyczyną wzrostu zakażeń? Wirusolog: "Ludzie przestali wierzyć w wirusa"

Spotkanie towarzyskie

Lifestyle/Getty Images

Newsy

Weekendowe spotkania przyczyną wzrostu zakażeń? Wirusolog: "Ludzie przestali wierzyć w wirusa"

Spotkanie towarzyskie

Lifestyle/Getty Images

Mamy kolejny rekord zakażeń COVID-19. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu 1587 nowych przypadków. Co jest powodem wzrostu zachorowań? Wirusolog prof. Włodzimierz Gut twierdzi, że jest to kwestia weekendowych spotkań i "niefrasobliwość". 

Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce 

Jak poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia, badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1587 osób – to największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii. W czwartek MZ powiadomiło o 1136 nowych przypadkach, w środę o 974, we wtorek – o 711, w poniedziałek – o 748, w niedzielę – o 910, a w sobotę – o 1002. Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że zachorowania nie następują w dużych ogniskach. Wskazał, że to m.in. efekt imprez rodzinnych, zakażeń w szpitalach i w zakładach pracy.

Komentując rekordowy przyrost zachorowań dla PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut uznał, że powrót do normalności jest jedną z głównych przyczyn wzrostu zachorowań. Zauważył też, że obecnie mamy do czynienia z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w sposób rozproszony w "dobrze przemieszanej populacji". 

Myśmy sobie powracali z różnych miejsc. Teraz mamy spotkania i dzielimy się wrażeniami z wakacji

- podsumował ekspert.

Koronawirus a spotkania towarzyskie

Ocenił, że rekordowe przyrosty są spowodowane zwłaszcza przez weekendowe imprezy towarzyskie, w czasie których spotykają się osoby, które nie widują się na co dzień, a pochodzą z różnych środowisk i miejsc. "To sprzyja wirusowi" - zaznaczył.

Do zwiększonego przyrostu zakażenia koronawirusem przyczyniają się weekendowe spotkania towarzyskie, w trakcie których zapomina się o obostrzeniach: zakładaniu maseczek, myciu rąk i zachowaniu dystansu 

- powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Świetnie bawiliśmy się w soboty i niedziele, zapominając o regułach (sanitarnych - przyp. red.)

- stwierdził.

Pytany o ogólny trend dotyczący zachorowań prof. Gut stwierdził, że wszystko jest w rękach społeczeństwa - i tego, czy będzie ono przestrzegać zalecanych reguł. 

Oczywiście nie wyhamujemy od razu (trendu wzrostowego - przyp. red.), tu raczej mowy nie ma; ale przestanie przyrastać na początku, a potem zacznie spadać. A jeżeli zachowamy swoją niefrasobliwość... to cóż, możemy sobie popatrzeć na inne kraje, które biją rekordy znacznie lepiej niż my

- dodał.

Nawet gdyby w tej chwili wszyscy zaczęli się zachowywać poprawnie - w co nie wierzę - to i tak przez najbliższe 6-7 dni choroba będzie się wylęgała u tych, którzy zostali zakażeni. To, że nam nagle z dnia na dzień spadnie (przyrost zachorowań - przyp. red.), wierzyć nie należy

- podkreślił.

Wirusolog zauważa, że początkowo w czasie epidemii większość osób "zachowała się przyzwoicie" i przestrzegała reguł. Zachorowania utrzymywały się wtedy na stabilnym poziomie.

 I stąd nasza klęska: przestali wierzyć w wirusa

- kwituje.

Zobacz wideo: Paryż, Francja. Właściciele barów i restauracji symbolicznie wyrzucili klucze do swoich lokali. Był to protest przeciwko nowym ograniczeniom nałożonym na restauratorów w związku z pandemią koronawirusa.

Źródło: x-news

Zobacz też:

Zapadł wyrok w sprawie, o którą był oskarżony Tomasz Komenda. Sąd: "Dowody są ekstremalnie mocne"

Śląsk bez górników. Kopalnie w Polsce zostaną zamknięte

Szczur dostał brytyjski medal za odwagę. Czym się zasłużył?

Źródło: PAP| x-news |
Co sądzisz o tym artykule?
69
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0