Warszawskie zoo szuka opiekuna słoni i nosorożców. Ta praca to istny "autorski program CrossFit"

Nosorożec w zoo w Warszawie
Zoo w Warszawie
To prawdziwa gratka dla tych, którzy marzą o pracy w otoczeniu natury i zwierząt. Nawet tych naprawdę dużych. Warszawskie zoo poszukuje pracowników, którzy zajmą się opieką nad mieszkańcami ogrodu. Jakie wymagania należy spełnić, aby pracować w zoo?

Warszawskie zoo szuka pracowników

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie opublikował ofertę pracy, która dla wielu osób zabrzmi jak spełnienie marzeń z dzieciństwa - poszukiwany jest młodszy opiekun. Do jego obowiązków będzie należało karmienie, pojenie, pielęgnacja i uczestniczenie w zabiegach weterynaryjnych wybranej grupy zwierząt. Zatrudniona osoba będzie również odpowiedzialna za utrzymywanie czystości pomieszczeń i wybiegów oraz... przeciwdziałanie nudzie mieszkańców zoo.

Wszyscy zainteresowani pracą w zoo muszą liczyć się z wykonywaniem obowiązków na świeżym powietrzu niezależnie od pogody oraz koniecznością podróży na warszawską Pragę, gdzie położony jest ogród. Z postu opublikowanego na profilu ogrodu wynika, że praca ze zwierzętami to "autorski program CrossFit, który rozwinie każdą partię ciała i umysłu", co w przypadku ponownego zamknięcia siłowni może okazać się zbawienne. W ogłoszeniu zaznaczono, że osoba ubiegająca się o stanowisko, powinna być odporna na stres.

Z uwagi na pracę z dużymi i niebezpiecznymi zwierzętami, które potrafią generować sytuacje potencjalnie niebezpieczne „zimna krew” to podstawa. Poza tym słonie są bardzo inteligentne i wyczuwają zmiany nastroju opiekunów – nie jakimś nadprzyrodzonym zmysłem, ale na podstawie zmian fizjologicznych i zachowania człowieka. Przed nimi nie da się ukryć rzeczywistego nastroju opiekuna, dlatego osoba zajmująca się słoniami powinna być stabilna psychicznie i odporna na stres, również pochodzący spoza miejsca pracy, powinna potrafić tonować emocje

- zdradziła Anna Karczewska z warszawskiego zoo.

Do objęcia stanowiska nie jest potrzebne szczególne wykształcenie -

wystarczy ukończona szkoła podstawowa lub zasadnicza zawodowa

. Nie jest również niezbędne posiadanie doświadczenia,

nowy pracownik zostanie wdrożony podczas półrocznego szkolenia

. Niemniej z ogłoszenia wynika, że wcześniejsza praca na podobnym stanowisku lub wolontariat zostaną docenione w procesie rekrutacji.

Warszawskie zoo - historia

Założone w 1928 roku warszawskie zoo ma powierzchnię ponad 40 ha, a na jego terenie przebywa ponad 3,5 tys. zwierząt i 10 tys. ryb oraz niezliczona ilość bezkręgowców. Miejsce jest również niezwykle ciekawe historycznie - położona w jego sercu modernistyczna Willa pod Zwariowaną Gwiazdą wybudowana została w 1931 roku dla ówczesnego dyrektora zoo Jana Żabińskiego. W czasie II wojny światowej stała się ona schronieniem dla prześladowanych Żydów. Sam budynek nie ucierpiał w czasie wojennej zawieruchy i do dziś wprowadzono w nim jedynie nieliczne zmiany.

Praca w zoo - wymagania

Wśród wymagań stawianych przyszłym pracownikom, można znaleźć: dyspozycyjność (zwierzęta wymagają opieki również w święta), odporność na stres, znajomość języka polskiego oraz umiejętność pracy w zespole. Warto również wykazać się kreatywnością oraz komunikatywnością. Pomocne w zdobyciu nowej posady może okazać się prawo jazdy kategorii B, C lub T, znajomość języka angielskiego oraz ukończona szkoła średnia w klasie o profilu biologicznym. O cechy osobowości, które mogą okazać się przydatne zapytaliśmy u źródła.

Powinna to być osoba, o której można powiedzieć, że jest: opanowana, spokojna, zdecydowana, spostrzegawcza, wyróżnia ją dobra organizacja pracy własnej, kreatywność, umiejętność przewidywania sytuacji, ukierunkowanie na samorozwój, cechuje ją wytrzymałość fizyczna

- doprecyzowała przedstawicielka zoo.

Zainteresowani pracą w warszawskim zoo musza się śpieszyć. Nowozatrudniona osoba rozpocznie wykonywanie swoich obowiązków już 1 czerwca. W ramach współpracy z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Warszawie może liczyć na umowę o pracę, bonusy pracownicze oraz wynagrodzenie rzędu 3,3 tys. złotych. W ogłoszeniu nie sprecyzowano jednak, czy jest to kwota brutto czy netto.

Praca w zoo nigdy nie wygląda tak samo. Na każdym stanowisku pracy opiekuna jest kilka stałych punktów, jednak praca ze zwierzętami nie jest schematyczna, a monotonia jest wręcz zakazana u zwierząt, opiekunowie muszą wykazywać się znajomością gatunku, którym się opiekują i kreatywnością w organizowaniu zwierzętom enrichmentu, czyli wzbogaceń

- zaznaczyła.

Zobacz też:

Adam Drzewicki z "Matura to bzdura" o tegorocznym egzaminie z języka polskiego: "Test na prawo jazdy jest dużo trudniejszy"

Bill i Melinda Gates rozwodzą się. "Nie wierzymy, że możemy trwać jako małżeństwo na kolejnym etapie życia"

Niedźwiedzica z młodym zastrzelona w Tatrach. Zwierzęta podchodziły pod hotel

Zobacz wideo: To ogród osiedlowy czy już zoologiczny?

Autor: Adam Barabasz

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!