Newsy

W Warszawskim ZOO smutek - zmarła najstarsza słonica

Słoń z Warszawskiego ZOO

patrick8484/Getty Images

Newsy

W Warszawskim ZOO smutek - zmarła najstarsza słonica

Słoń z Warszawskiego ZOO

patrick8484/Getty Images

Smutną wiadomość o odejściu najstarszej słonicy ze stada Warszawskie ZOO przekazało za pośrednictwem Facebooka. "Żegnaj nasza słoniowa Żelazna Damo" - czytamy we wpisie. 

Słonica Erna miała 35 lat 

Lekarze weterynarii walczyli o życie słonicy, jednak nie udało się uratować zwierzęcia. Słonica Erna była największą i najstarszą z samic, pełniła rolę przywódczyni stada. Miała 35 lat.

Dzisiaj na zawsze odeszła od nas nasza ukochana Erna - szefowa słoniowego stada. Po wielu godzinach trudnej walki lekarzy weterynarii, opiekunów oraz straży pożarnej Erna zupełnie się poddała 

- czytamy na Facebooku. 

Opiekunowie słonicy nie mieli wyjścia, ale podjęli bardzo trudna decyzję. 

Kiedy już nie było dla niej żadnego ratunku musieliśmy podjąć niezwykle trudną i rozpaczliwą dla nas decyzję, ale najlepszą z możliwych dla Erny. Teraz słonie i opiekunowie się z Nią żegnają. Jest nam bardzo, bardzo, bardzo smutno... Żegnaj nasza słoniowa Żelazna Damo

- pożegnano słonicę.

Słonica Erna 

Po koniec lutego słonica miała problem ze wstaniem po nocnej drzemce. Na pomoc przyjechali strażacy, którzy po zastosowaniu poduszek pneumatycznych pomogli Ernie wstać. W akcję pionizowania słonia byli zaangażowani również opiekunowie. 

Słonie, oprócz krótkich drzemek na leżąco, śpią na stojąco. 28.02.2020 r. nasza najstarsza samica Erna, po nocnej drzemce, miała problem z podniesieniem się. Opiekunowie byli zmuszeni poprosić o wsparcie straż pożarną, która zastosowała specjalne poduszki pneumatyczne używane m.in. do podnoszenia samochodów. Przy pomocy sprzętu oraz wspólnych sił ludzkich mięśni opiekunowie i strażacy pomogli wstać 4,5 tonowej słonicy. Erna jak tylko poczuła, że jej pozycja się pionizuje - sama wstała. Opiekunowie nagrodzili ją za to sokiem malinowym, który uwielbia.

- czytamy na jednym z wpisów Warszawskiego ZOO.

Erna była przywódczynią stada, największą i najstarszą z samic z warszawskiego ogrodu zoologicznego. Urodziła się w 1985 r. Z opisu zamieszczonego na stronie zoo, wynika, że miała "silny charakter i bez problemu podporządkowywała sobie resztę grupy". Była bardzo pojętna i chętnie brała udział w treningach medycznych oraz uczyła się nowych zadań. Można było ją rozpoznać po charakterystycznym "kwadratowym" czole. 

Ciekawostki o słoniach

Te wyjątkowe zwierzęta kryją wiele ciekawostek. Są bardzo rodzinne, przeciętna długość ich życia wynosi od 50 do 70 lat, a najstarszy przeżył aż 86! Słonie są również wyjątkowo inteligentne. Potrafią okazywać smutek, współczucie czy nawet przejawiać samoświadomość. 

Zobacz wideo: "Czego nie wiedziałeś o słoniach? 5 ciekawostek"

Źródło: x-news

Zobacz też: 

Warszawa. Znalezione podczas budowy metra szczątki należały do słonia leśnego

Zoo Wrocław - oceanarium, afrykarium i ponad 1100 gatunków!

Bartek Jędrzejak wyszorował słonia Ninka

Źródło: PAP| x-news |
Co sądzisz o tym artykule?
65
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0