Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie i kosmetologii

Kobieta w gabinecie zabiegowym
Fot. Hero Images / Getty Images
Toksyna botulinowa, powszechnie znana jako jad kiełbasiany, jest związkiem chemicznym od lat z powodzeniem stosowanym w różnych obszarach medycyny. Stosunkowo niedawno weszła do świata kosmetologii. Jakie właściwości dla zdrowia i urody ze sobą niesie? Kto może z niej korzystać, a kto powinien jej unikać?

Toksyna botulinowa , czyli jad kiełbasiany, potocznie nazywany botoksem , to substancja od lat wykorzystywana do leczenia i niwelowania wielu schorzeń. Została wynaleziona w 1895 roku. W latach 60. XX wieku zaczęto badać ją pod kątem weterynarii, by stopniowo wprowadzać do dziedzin z zakresu nauk medycznych. Od 2002 roku jest obecna w medycynie estetycznej. Zabiegi medyczne, jak i kosmetyczne z jej udziałem są bezpieczne pod warunkiem, że wykonuje je lekarz.

Toksyna botulinowa - co to jest?

Znany od lat botoks jest egzotoksyną, którą wytwarzają bakterie beztlenowe . Wprowadzony pod skórę, działa porażająco na mięsień, a dokładniej - na jego receptory nerwowe, po części upośledzając i blokując impulsy stymulujące jego działanie . W zależności od dawki, może być bezpieczna lub trująca. Jest związkiem zaliczanym do grupy najbardziej trujących spośród wszystkich występujących w przyrodzie. Występuje w różnych szczepach bakterii o różnej intensywności działania neurotosksyny , co pozwala na jej szerokie zastosowanie , od leczniczego po modelujące - kosmetyczne. Nauka doceniła działanie toksyny i uczyniła z niej środek do niwelowania i blokowania wielu schorzeń , później weszła do medycyny estetycznej , gdzie została wykorzystana przede wszystkim do walki ze zmarszczkami .

Toksyna botulinowa w neurologii

Działanie toksyny botulinowej doceniły różne nauki medyczne. Z powodzeniem wykorzystywana jest np. w ginekologii, okulistyce i ortopedii . Najwięcej z jej działania czerpie neurologia , która wykorzystuje ją do niwelowania zaburzeń pracy organizmu . Botoks w neurologii jest postrzegany jako cenny i wartościowy lek , który przynosi pacjentom ulgę w bólu i ułatwia normalne funkcjonowanie. Wiele chorób o podłożu neurologicznym można zniwelować za pomocą zastosowania toksyny. Jej działanie przynosi pacjentom ulgę na wiele miesięcy, a nawet lat . Toksyna botulinowa wykorzystywana jest do leczenia objawów nadpotliwości, migreny, połowicznych bólów twarzy i karku, dystonii - czyli nadreaktywność mięśni, bólów głowy, spastyczności, kurczu powiek.

Toksyna botulinowa w kosmetologii i medycynie estetycznej

Chociaż w medycynie estetycznej pojawiła się stosunkowo niedawno, bo niecałe 20 lat temu, szybko stała się odpowiedzią na chęć walki i likwidacji niechcianych zmarszczek i bruzd . Toksyna botulinowa w gabinetach medycyny estetycznej wykorzystywana jest do wygładzenia:

· tzw. kurzych łapek,

· tzw. lwiej zmarszczki - znajdującej się na czole pomiędzy brwiami,

· tzw. bruzd marionetki - podłużnych, idących od nosa w dół obok ust ku brodzie,

· zmarszczek mimicznych na czole, przy skroniach

· zmarszczek dolnej powieki oka,

· wokół ust,

· na szyi, łokciach, kolanach.

W jakim wieku można udać się na iniekcję botoksem? Nie ma dolnej (zachowując pełnoletność) ani górnej granicy wieku przy zastosowaniu wygładzenia zmarszczek toksyną botulinową. To kondycja cery , a nie wiek jest miernikiem jej wyglądu. Na wygląd , sprężystość, elastyczność i kolor skóry wpływ ma (oprócz genów) przede wszystkim właściwa pielęgnacja, aktywny tryb życia i prawidłowe jedzenie . Dbając o cały organizm, prawidłowo go dotleniając, dostarczając wartości odżywczych, witamin, i wody, dbamy również o wygląd cery. Dbająca o siebie 40-latka może mieć nieporównywalnie lepszą cerę niż 25-latka, która nie przykłada uwagi do pielęgnacji i trybu życia, co przekłada się na to, że jej młoda cera pokrywa się zmarszczkami.

Przeciwwskazania

Nie wszystkie osoby, mogą poddać się zabiegowi wstrzyknięcia botoksu. Przed każdym z nich lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem w celu ustalenia dawki, jaka zostanie podana oraz stwierdzenia możności wprowadzenia toksyny pod skórę pacjenta, by wykluczyć wszelkie reakcje niepożądane. Natomiast zabiegowi temu na pewno nie mogą poddać się: kobiety w ciąży , mamy karmiące piersią, alergicy, cukrzycy , osoby przechodzące antybiotykoterapię , osoby o osłabionej odporności i cierpiące na choroby autoimmunologiczne , osoby ze stwierdzonym zaburzeniem krzepnięcia krwi , osoby z przewlekłym trądzikiem, przyjmujące leki dermatologiczne i hormony . Najczęściej wymieniane skutki uboczne , które mogą wystąpić w wyniku reakcji alergicznej - obronnej organizmu lub w wyniku zbyt dużej dawki to: drętwienie kończyny, ból głowy, osłabienie mięśnia i jego wiotczenie, światłowstręt, łzawienie, senność, obrzęki, bóle gardła, objawy podobne do przeziębienia.

Zobacz film: Zabiegi korekcyjne do poprawki. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości