Gwiazdy

Thomas Morgenstern. Kiedyś doskonały skoczek, a dzisiaj?

Gwiazdy

Thomas Morgenstern. Kiedyś doskonały skoczek, a dzisiaj?

Thomas Morgenstern to urodzony w 1986 roku austriacki skoczek narciarski, w którego karierze triumfy nieustannie przeplatały się z bolesnymi porażkami. Kiedy miał 27 lat ogłosił, że kończy ze skokami. Co teraz porabia?

Thomas Morgenstern pochodzi ze sportowej rodziny, nic więc dziwnego, że i on od dzieciństwa był aktywny fizycznie. Próbował różnych dyscyplin, ale w końcu zdecydował się na skoki narciarskie. Wybór sportu indywidualnego tłumaczył później tym, że chciał być w pełni odpowiedzialny za swoje sukcesy.

Pierwsze sukcesy w Pucharze Świata

Pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata austriacki skoczek odniósł w 2003 roku w czeskim Libercu. Miał wtedy tylko 16 lat. Triumf był podwójny, bo oprócz pierwszego miejsca Morgenstern ustanowił wtedy rekord skoczni.

W tym samym roku wystartował w mistrzostwach świata juniorów w Solleftea, z których wrócił z dwoma złotymi medalami - pierwszy zdobył w konkursie indywidualnym, a drugi w drużynowym.

Biorąc pod uwagę wszystkie jego występy w 2003 roku, Morgenstern mógł być z nich zadowolony.

Pierwszy groźny upadek

Sezon 2003/2004 rozpoczął się dla niego pechowo. Podczas drugiego dnia turnieju w fińskim Kuusamo popełnił błąd przy wybiciu z progu, na skutek którego przekoziołkował ponad bulą i upadł na plecy. Wszyscy oglądający ten wypadek wstrzymali oddech. Morgenstern został zabrany do szpitala z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu. Na szczęście koszmarny upadek skończył się tylko na stłuczeniach i złamanym palcu u nogi.

Morgenstern wrócił do zawodów PŚ trzy tygodnie później i to w dobrym stylu. Zajął wówczas drugie miejsce podczas konkursu w Oberstdorfie, który inaugurował 52. Turniej Czterech Skoczni. Sezon zakończył na 6. miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Pierwszy medal olimpijski

W 2006 roku zimowe igrzyska olimpijskie odbyły się w Turynie. Zawody były bardzo szczęśliwe dla dziewiętnastoletniego Morgensterna, ponieważ zdobył podczas nich dwa złote medale - pierwszy w konkursie indywidualnym na dużej skoczni, a drugi w konkursie drużynowym.

Zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

Przed 2008 roku w klasyfikacjach generalnych Pucharu Świata Morgenstern zajmował czołowe miejsca, ale nigdy nie sięgnął po Kryształową Kulę. W końcu udało mu się to właśnie w sezonie 2007/2008. Wystarczyło mu wtedy dziesięć zwycięstw i szesnastokrotne stawanie na podium.

Drugi raz wygrał klasyfikację generalną PŚ w sezonie 2010/2011. Osiągnął ten wynik dzięki siedmiu zwycięstwom i szesnastu miejscom na podium.

Pechowy sezon 2013/2014

w połowie grudnia 2013 r. podczas drugiego z konkursów Pucharu Świata w Titisee-Neustadt uległ wypadkowi, w wyniku którego stracił przytomność. Po badaniach okazało się, że miał złamany mały palec i mocne potłuczenia.

Niestety do kolejnego upadku Morgensterna doszło niecały miesiąc później - w czasie treningu przed kwalifikacjami do konkursu PŚ na mamucie skoczni Kulm. Skoczek upadł tuż po wyjściu z progu, uderzając głową i barkiem w zeskok. Badania wykazały uraz czaszki oraz płuc. Morgenstern cierpiał również na zaniki pamięci.

Koniec kariery w skokach narciarskich

Thomas Morgenstern ogłosił zakończenie kariery sportowej we wrześniu 2014 roku. Miał wtedy 27 lat. Nie odsunął się jednak od skoków i wciąż dokładnie śledzi, co się w dzieje w tej dyscyplinie.

Pasja latania

Obecnie Morgenstern poświęca się swojej największej pasji, jaką jest latanie helikopterem. Marzy nawet o tym, aby zarabiać na życie jako pilot zawodowy.


Zobacz też:


Co sądzisz o tym artykule?
5
1
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0