W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa lekarze zalecają, aby pozostać w domu. Co, jeśli w tym czasie osoby przewlekle chore potrzebują recepty lub rodzice małego dziecka chcieliby skonsultować niepokojące objawy? Z pomocą przychodzi telemedycyna, nowy rodzaj konsultacji z lekarzem. Jak działa? O tym opowiedzieli nam założyciel HomeDoctor Szymon Horaczuk oraz lekarz Aleksandra Przeor.
Telemedycyna – co to takiego?
Wraz z postępem technologii wiele dziecin rozszerza się o nowe usługi. Podobna sytuacja ma miejsce w medycynie. Od jakiegoś czasu słyszymy o możliwości konsultacji telemedycznej. Na czym polega i czy jest bezpieczna?
Telemedycyna to nic innego jak wszelkie zdalne formy kontaktu z lekarzem. Przez telemedycynę możemy rozumieć kontakt telefoniczny z lekarzem i to jest najpopularniejsza forma. Może to też być forma konsultacji wideo albo forma czatu z lekarzem
– powiedział Szymon Horaczuk.
Choć w Stanach Zjednoczonych telemedycyna uznana została za przyszłość medycyny, wielu z nas ma jeszcze pewne obawy co do wirtualnego kontaktu z lekarzem. Obawy te są nieuzasadnione. Jak wytłumaczyła Aleksandra Przeor, wszystko odbywa się zgodnie z lekarskim obowiązkiem.
To lekarz, który kontaktuje się z pacjentem, decyduje o tym, czy narzędzie, jakim jest telemedycyna, jest wystarczające do tego, żeby postawić diagnozę, ewentualnie zalecić pacjentowi leki, bądź powiedzieć mu, że nie ma teraz bezpośredniego zagrożenia do tego, że powinien być hospitalizowany
– powiedziała Aleksandra Przeor.
Telemedycyna – dla kogo?
Często zdarza się, że osoby przewlekle chore potrzebują recepty lub skierowania na specjalistyczne badania. Wybieranie się do przechodni, gdzie przebywa od kilku od kilkunastu przeziębionych osób, nie ma najmniejszego sensu. Oprócz czasu, który zmarnujemy, czekając w kolejkach, narażamy się na załapanie infekcji od pacjentów oczekujących w poczekalni. Podobna sytuacja dotyczy matek z dziećmi. Czasami porady pediatryczne wystarczy skonsultować online. W ten sposób przeprowadzona zostanie pierwsza weryfikacja, która uspokoi pacjentów i wskaże, jak postępować dalej.
Pulsem konsultacji medycznej jest nie tylko bezpieczeństwo i zaoszczędzony czas, ale także możliwość otrzymywania e-recepty i zwolnienia lekarskiego.
Przed wprowadzenie e-recepty nastąpiła jeszcze jedna ważna rzecz, zmiana w ustawie o zawodzie lekarza. W listopadzie 2019 roku ustawodawca dopuścił zdalny kontakt z lekarzem i wystawienie e-recepty pacjentowi w oparciu o świadczenia telemedyczne
- wytłumaczył Szymon Horaczuk.
Jak taką usługę zamówić?
Wystarczy wejść na stronę www.homedoctor.pl bądź zadzwonić i wybrać odpowiadającą nam konsultację. Po opłaceniu wizyty, lekarz w ciągu piętnastu minut do pół godziny oddzwania do pacjenta.
Lekarz przeprowadza telekonsultacje, wytwarza dokumentację medyczną, wysyła kod do e-recepty i również wystawia zwolnienie w systemie elektronicznym ZUS-u
– wytłumaczył Szymon.
Warto podkreślić, że wszyscy lekarze pracujący w HomeDoctor to specjaliści medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych, pediatrii oraz rezydenci pracujący w szpitalach klinicznych, oraz prywatnych i publicznych placówkach medycznych. Każdy z lekarzy ma minimum kilkuletnie doświadczenie w wizytach domowych. Ponadto mówi po polsku i angielsku.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Gwiazdy zostają w domu. Jak wykorzystują czas kwarantanny?
- Jak zrobić skuteczny płyn antybakteryjny? To bardzo proste
- Polacy dziękują służbom medycznym. "Doceńmy ich poświęcenie!"
Autor: Nastazja Bloch