Gorące tematy

Szymon Hołownia. Swoje serce zostawił w Kasisi

Gorące tematy

Szymon Hołownia. Swoje serce zostawił w Kasisi

Szymon Hołownia prowadzi fundację Kasisi i Dobrą Fabrykę, które pomagają dzieciom w Afryce. Wiele już udało się zrobić, ale potrzeby wciąż są ogromne. Szymona oraz pediatrę Aleksandrę Kosmędę, która jeździ na misje do Kasisi gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

Serce zostawił w Kasisi

Szymon Hołownia od 6 lat prowadzi fundację Kasisi pomagającą dzieciom w Afryce. Kilka razy w roku odwiedza tamtejszy sierociniec, pomagając dzieciom. Wiele już udało się zrobić, ale potrzeby są wciąż ogromne. Najbliższym celem jest remont kliniki przy domu dziecka, stworzenie izolatek dla chorych na gruźlicę i toalet w każdej sali chorych.

Od kilku lat „moim“ miejscem jest Dom Dziecka Kasisi prowadzony w Zambii przez Siostry Służebniczki Maryi Panny Niepokalanie Poczętej z polskiej Starej Wsi. Sierociniec działa wyłącznie dzięki ofiarności ludzi dobrej woli i nie ma żadnego wsparcia ze strony państwa zambijskiego

Dobra Fabryka

Jego druga Fundacja "Dobra Fabryka" opiekuje się dziećmi w Kongo, gdzie obecnie panuje epidemia eboli.

Ebola jest w sąsiednich wioskach. Mieliśmy do tej pory jedno podejrzenie eboli, na szczęście się ono nie potwierdziło. Jednak przygotowujemy ośrodek do ataku eboli. Sytuacja jest bardzo trudna z racji wojny, która się tam toczy. Próbujemy zaopatrzyć na zaś nasz szpital przede wszystkim w środki higieny. Dlatego, że z ebolą walczy się gumiakami, szmatą, dezynfekatorem. Choć istnieją szczepionki na ebolę, niestety są problemy z jej dostępnością i nie daje również 100 proc –pewności, że się nie zachoruje.

Koncert na rzecz dzieci w Kasisi

Ola Kosmęda jest lekarzem pediatrą, która jeździ na misje do Afryki, od 6 lat także do fundacji Kasisi.

>>>Zobacz też: Choroby tropikalne. Jak się przed nimi ustrzec?

Jak jeżdżę do Kasisi spędzam tam od czterech do sześciu tygodni. Tam jest wszystko co się chce jeżeli chodzi o pediatrię. Dodatkowo tropikalne choroby, czyli rozszerzony temat medyczny.

Pani Ola zorganizowała koncert, aby wesprzeć fundację Szymona. Koncert odbędzie się za tydzień, dokładnie 26 maja o godzinie o godzinie 16.00 w Teatrze WARSawy Rynek Nowego Miasta 5/7. Koncert poprowadzą: Agnieszka Cegielska i Szymon Hołownia.

W trakcie koncertu będzie można zaadoptować dziecko z Kasisi na odległość, nabyć gadżety z targu afrykańskiego, poznać inne projekty Fundacji Kasisi, a także zakupić książki Szymona Hołowni oraz anielskie przedmioty stworzone przez artystkę Annę Sernawit.

Zobacz też:

Hołownia. Swoją najnowszą książkę dedykuje córeczce.

Na Podlasiu ma powstać pierwsze wiejskie hospicjum.

Co sądzisz o tym artykule?
81
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0