Styl Życia

Sztuka zero waste. Duński artysta Thomas Dambo tworzy spektakularne trolle ze śmieci

Styl Życia

Sztuka zero waste. Duński artysta Thomas Dambo tworzy spektakularne trolle ze śmieci

Duński artysta Thomas Dambo tworzy dzieła z rzeczy wygrzebanych w miejskich koszach i kontenerach. - Chcę pokazać, że śmieci również mogą być piękne - przekonuje. I tak zasłynął na świecie z budowania ogromnych  trolli.  Być może jeden z nich powstanie w Krakowie... 

Thomas Dambo gromadzi śmieci w swoim warsztacie w Kopenhadze, a następnie buduje z nich trolle. Do tej pory stworzył  72  w 11 krajach. Dlaczego zdecydował się akurat na takie "rzeźby"? -Zacząłem budować trolle, bo od dziecka zafascynowany byłem różnymi opowieściami o przygodach, baśniami i opowiadaniami. Zawsze też lubiłem las i podróże po świecie – wyjaśnił.

Kulisy powstawania trolli

Artysta swoją pracę rozpoczyna od budowania twarzy w warsztacie. Następnie zabiera rzeźbę na miejsce, gdzie ma stanąć cała figura. Konstruowanie jednego trolla pochłania około 9 tys. wkrętów i 700-800 godzin pracy. Zazwyczaj do pomocy ma od 5 do 25 osób. – Pracy jest bardzo dużo. Nie dałbym rady zrobić tego sam. Mam to szczęście, że wiele osób mi pomaga – oznajmił. 

Trolle Thomasa spotykają się z dużą aprobatą wśród odbiorców. Ludzie na całym świecie fotografują się z nimi, po czym zdjęcia udostępniają w mediach społecznościowych. Artysta ma nadzieję, że swoją pracą pokazuje, że śmieci również mogą być piękne. – Wcale nie muszą kojarzyć się z czymś negatywnym i brudnym. Ktoś może przyjechać z Krakowa do Kopenhagi tylko po to, by popatrzeć na śmieci - oznajmił. 

Czy troll Thomasa znajdzie się w Krakowie?

 Artysta Michał Klimczak, rysownik z Krakowa w swojej działalności również stara się propagować kulturę zero waste. Rysunki wykonuje na znalezionym papierze. Pewnego dnia natknął się w internecie na nagranie Thomasa. Byłem tak zachwycony, że zapragnąłem, żeby jego troll znalazł się w Krakowie. Chciałbym sprawić radość i wyrywać ludzi z szarówki takimi stworzeniami - zadeklarował. 

Duńczyk przyznał, że niestety nie poznał Michała osobiście, ale wie o jego intencjach. – Gdy przyjechał nas odwiedzić, musiałem być z innym projektem w Stanach Zjednoczonych, ale znamy się z internetu. Wysyłał mi wiele swoich rysunków, także moich trolli. Wiem, że zabiega o to, by jeden z nich mógł powstać w Polsce. Jestem szczęśliwy, że to robi, bo chętnie znów odwiedziłbym Polskę. Byłem tam jakieś 20 lat temu i chętnie przyjechałbym zrobić go dla was - oświadczył artysta. 

Pozostało nam zatem czekać. Tymczasem trolle Thomasa Dambo możemy podziwiać w innych krajach. Artysta stworzył mapkę, na której zaznaczył, gdzie się znajdują i pokazał ich zdjęcia - trollmap.com

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

"Filmowe miniaStuhrki", czyli Maciej Stuhr jako reżyser. Jak się czuje w nowej roli?

Wyjątkowe produkcje własne i znane hity, czyli Discovery+ w Playerze. "Dostęp do programów w wybranym miejscu i czasie oraz na dowolnym urządzeniu"

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" trafi do sieci. Od kiedy i gdzie można oglądać film?

Reporter: Izabela Kaczyńska
Co sądzisz o tym artykule?
84
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0