Duński artysta Thomas Dambo tworzy dzieła z rzeczy wygrzebanych w miejskich koszach i kontenerach. - Chcę pokazać, że śmieci również mogą być piękne - przekonuje. I tak zasłynął na świecie z budowania ogromnych trolli. Być może jeden z nich powstanie w Krakowie...
Thomas Dambo gromadzi śmieci w swoim warsztacie w Kopenhadze, a następnie buduje z nich trolle. Do tej pory stworzył 72 w 11 krajach . Dlaczego zdecydował się akurat na takie "rzeźby"? -Zacząłem budować trolle, bo od dziecka zafascynowany byłem różnymi opowieściami o przygodach, baśniami i opowiadaniami. Zawsze też lubiłem las i podróże po świecie – wyjaśnił.
Kulisy powstawania trolli
Artysta swoją pracę rozpoczyna od budowania twarzy w warsztacie. Następnie zabiera rzeźbę na miejsce, gdzie ma stanąć cała figura. Konstruowanie jednego trolla pochłania około 9 tys. wkrętów i 700-800 godzin pracy. Zazwyczaj do pomocy ma od 5 do 25 osób. – Pracy jest bardzo dużo. Nie dałbym rady zrobić tego sam. Mam to szczęście, że wiele osób mi pomaga – oznajmił.
Trolle Thomasa spotykają się z dużą aprobatą wśród odbiorców. Ludzie na całym świecie fotografują się z nimi, po czym zdjęcia udostępniają w mediach społecznościowych. Artysta ma nadzieję, że swoją pracą pokazuje, że śmieci również mogą być piękne . – Wcale nie muszą kojarzyć się z czymś negatywnym i brudnym. Ktoś może przyjechać z Krakowa do Kopenhagi tylko po to, by popatrzeć na śmieci - oznajmił.
Czy troll Thomasa znajdzie się w Krakowie?
Artysta Michał Klimczak, rysownik z Krakowa w swojej działalności również stara się propagować kulturę zero waste. Rysunki wykonuje na znalezionym papierze. Pewnego dnia natknął się w internecie na nagranie Thomasa. – Byłem tak zachwycony, że zapragnąłem, żeby jego troll znalazł się w Krakowie. Chciałbym sprawić radość i wyrywać ludzi z szarówki takimi stworzeniami - zadeklarował.
Duńczyk przyznał, że niestety nie poznał Michała osobiście, ale wie o jego intencjach. – Gdy przyjechał nas odwiedzić, musiałem być z innym projektem w Stanach Zjednoczonych, ale znamy się z internetu. Wysyłał mi wiele swoich rysunków, także moich trolli. Wiem, że zabiega o to, by jeden z nich mógł powstać w Polsce. Jestem szczęśliwy, że to robi, bo chętnie znów odwiedziłbym Polskę. Byłem tam jakieś 20 lat temu i chętnie przyjechałbym zrobić go dla was - oświadczył artysta.
Pozostało nam zatem czekać. Tymczasem trolle Thomasa Dambo możemy podziwiać w innych krajach. Artysta stworzył mapkę, na której zaznaczył, gdzie się znajdują i pokazał ich zdjęcia - trollmap.com
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
"Filmowe miniaStuhrki", czyli Maciej Stuhr jako reżyser. Jak się czuje w nowej roli?
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" trafi do sieci. Od kiedy i gdzie można oglądać film?
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Izabela Kaczyńska