Świąteczne przepisy na słodko

Macie już przygotowane menu na tegoroczny wigilijny stół? W kuchni Dzień Dobry TVN Paweł Małecki ugotował między innymi barszcz na słodko i pokazał jak zrobić idealny piernik.

Malinowy barszcz z makowymi uszkami

Składniki:

Barszcz:

1 l wody

100 ml czerwonego wina

0,5 kg przetartych malin bez pestek

100 ml soku z buraka czerwonego

2 kory cynamonowe

2 gwiazdki anyżu

6 goździków

70-100 g miodu

Makowe nadzienie do uszek:

200-250 g gotowej masy makowej

50 g prażonych orzechów włoskich

1 łyżka miodu

Ciasto:

250 g mąki pszennej

100-120 ml ciepłej wody

2 szczypty soli

Przygotowanie:

Barszcz: wodę zagotować z miodem, dodać przyprawy, gotować przez kilka minut. Następnie wlać czerwone wino, przetarte maliny i doprowadzić do zagotowania. Gotować przez chwilę, na końcu dodać sok z buraka i zagotować. Odstawić z ognia, przykryć i pozostawić na ok. 30 min. Gdy barszcz delikatnie przestygnie, przecedzić przez gęste sitko do czystego garnka i odstawić.

Makowe nadzienie: orzechy posiekać, dodać do masy makowej razem z miodem i dokładnie wymieszać.

Ciasto: do miski wsypać mąkę oraz sól. Stopniowo wlewając wodę zagniatać ciasto. Gdy wszystkie składniki się połączą, przełożyć ciasto na stolnicę, delikatnie oprószyć mąką i dalej wyrabiać przez ok. 5-8 min. Ciasto rozwałkować w kształt prostokąta na grubość 2-3 mm. Pociąć na kwadraty o bokach ok. 5-6 cm i za pomocą łyżeczki na środku każdego kwadratu nałożyć makowe nadzienie. Złożyć na pół po przekątnej, aby powstał trójkąt. Skleić dookoła i następnie na palcu skleić ze sobą dwa dolne boki trójkąta. Gotowe uszka gotujemy w lekko osolonej wodzie od momentu wypłynięcia na powierzchnię ok. 1 max. 2 min. na wolnym ogniu.

Podanie: gorący barszcz malinowy podajemy z gorącymi uszkami.

Jabłka zapiekane pod piernikowo-jaglaną kruszonką

Składniki:

Owoce:

500 g jabłek

30 g masła

2 łyżki cukru trzcinowego

2 szczypty cynamonu (opcjonalnie)

Kruszonka piernikowo-jaglana:

100 g mąki pszennej

100 g masła (chłodne, pokrojone w kostkę)

75 g cukru

0,5 łyżeczki przyprawy do piernika

50 g płatków jaglanych

20 g migdałów pokrojonych w kostkę

1 laska wanilii (tylko nasionka)

Przygotowanie:

Owoce: jabłka umyć, obrać i pokroić w cząstki. Na patelni roztopić masło z cukrem, wsypać jabłka i prażyć przez 2-3 min. Nie dopuścić do puszczenia soku z owoców.

Kruszonka: do miski wrzucić mąkę, masło, cukier, płatki jaglane, nasionka z laski wanilii oraz przyprawę do piernika i migdały posiekane w kostkę. Wszystkie składniki zagnieść rąk aż do uzyskania konsystencji kruszonki. Tak przygotowane owoce przełożyć do naczynia wysmarowanego masłem (można użyć jednego dużego naczynia lub kilku małych), obficie posypać kruszonką i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st. z termoobiegiem na 20-25 min. Podawać na ciepło. Można z sosem waniliowym lub lodami waniliowymi.

Piernik staropolski

Składniki:

Ciasto:

200 g masła

150 g miodu

1 op. przyprawy do piernika (40 g)

3 szczypty kardamonu

0,5 łyżeczki cynamonu

20 g mąki ziemniaczanej

80 g mąki pszennej

60 g mąki żytniej pełnoziarnistej

4 duże jajka

50 g cukru trzcinowego

15 g kakao

1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

1 płaska łyżeczka sody

50 g drobno posiekanych orzechów włoskich

Powidła do przełożenia:

250 g powideł

50 g miodu

Polewa czekoladowa:

100 ml śmietanki 30 proc.

100 g czekolady deserowej

100 g czekolady mlecznej

20 g miękkiego masła

30 g miodu

100 g prażonych orzechów włoskich

400 g masy marcepanowej

Przygotowanie:

Ciasto: w garnku na małym ogniu roztopić masło i dodać miód. Dodać przyprawę piernikową, kardamon oraz cynamon. Podgrzać do ok. 60 st. C – nie doprowadzić do zagotowania. Następnie zestawić z ognia i ostudzić do temp. pokojowej. Jajka ubić z cukrem trzcinowym na puszystą masę.

Wszystkie mąki połączyć ze sobą oraz proszkiem do pieczenia i sodą . Połączyć z ubitymi jajkami. Dodać przestudzoną masę z masła, miodu i przypraw. Dokładnie wymieszać. Na końcu dodać drobno posiekane orzechy włoskie. Całość wlać do formy wysmarowanej masłem i oprószonej mąką. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temp. 160-170 st. C na ok. 35-40 min. Upieczone ciasto przed wyjęciem sprawdzać suchym patyczkiem. Wyjąć z piekarnika i odstawić do wystudzenia.

Powidła do przełożenia: na patelnię przełożyć powidła oraz miód, smażyć przez kilka minut. Gorące powidła nałożyć na przekrojony biszkopt.

Polewa czekoladowa: śmietankę zagotować z miodem, następnie dodać pokruszone czekolady. Wsypać do gotującej się śmietanki i mieszać do momentu całkowitego rozpuszczenia się czekolady. Zdjąć z ognia. Dodać miękkie masło i dokładnie wymieszać. Wystudzony piernik od góry wyrównać, ścinając górną warstwę. Odwrócić go do góry dnem, poprzekrawać na trzy równe części, każdą z nich poprzekładać gorącymi powidłami, a cały piernik obsmarować dookoła gorącymi powidłami. Masę marcepanową rozwałkować na grubość ok. 2-3 mm i obłożyć nią wcześniej obsmarowany powidłami piernik. Wstawić do lodówki, najlepiej na całą noc. Dobrze wystudzony piernik oblać polewą czekoladową i posypać prażonymi, posiekanymi orzechami włoskimi. Ciasto można przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu (nie w lodowce) przez ok. 2 tygodnie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości