Rybiki cukrowe – nielubiane szkodniki. Jak się ich pozbyć?

Rybik cukrowy
fot. Fug4s/Getty Images
Rybiki są zupełnie niegroźne, a mimo to wywołują negatywne emocje. Błędnie kojarzą się z brudem, chociaż w rzeczywistości lubią środowisko czyste, za to ciepłe i wilgotne. Rybiki to niewielkie, 10-milimetrowe owady wijące się po podłodze, głównie w nocy. Skąd się biorą rybiki i w jakim środowisku się rozmnażają? Jak wytępić rybiki?

Pojawiają się nagle, swoją wędrówkę rozpoczynają zwykle wtedy, gdy zapadnie ciemność, a przyłapane na gorącym uczynku po zaświeceniu światła w pomieszczeniu chowają się pospiesznie. Niezwykle zwinne i ledwo zauważalne, ruchliwe rybiki mienią się w odcieniach srebrzystej czerni. Są zupełnie niegroźne, ale bardzo nielubiane. Najczęściej spotyka się je na podłodze w łazienkach, chociaż zdarza się, że zawitają również do kuchni, a nawet pokoju. Ich właściwa nazwa to rybiki cukrowe . Osiągają maksymalną długość do 10 mm, są cieniutkie niczym nici i mają wyraźnie widoczne czułki. Skąd się wzięły? Ich pochodzenie nie jest do końca znane, chociaż przypuszcza się, że zostały przywiezione z egzotycznych i bardzo ciepłych krajów. Świadczyć może o tym chociażby środowisko, w którym lubią przebywać.

Rybiki w domu

Rybiki to owady, które rozmnażają się bardzo szybko i bardzo długo żyją. Źródłem pożywienia są dla nich produkty zawierające cukier i skrobię: martwe owady, resztki pokarmu, papier, wyroby ze skóry, wełna, książki, klej organiczny. Są odporne na trudne warunki i potrafią przeżyć bez pokarmu ponad rok! Najlepiej czują się w środowisku czystym, ale bardzo ciepłym i wilgotnym. Dlatego najczęstszym miejscem ich występowania jest łazienka. Rybiki łazienkowe bytują szczególnie w okolicach wanny i kabiny prysznicowej. Aktywne są głównie w nocy, dlatego w ciągu dnia mogą być nigdy nie widziane. Najczęściej o ich obecności dowiadujemy się w momencie wejścia do łazienki w nocy. To właśnie wtedy, głównie na podłodze można zobaczyć pojedyncze poruszające się czarnosrebrzyste niteczki. Niektórym udaje się przyłapać rybiki w kuchni , szczególnie zimą, kiedy w pomieszczeniu jest większa kondensacja wilgotności i nie jest ono wietrzone. Bardzo rzadko natomiast można spotkać rybiki w pokoju . Jeśli jednak obserwuje się ich występowanie w pomieszczeniach domu, najczęściej są to pokoje narażone na wilgoć i słabą cyrkulację powietrza, np. takie, w których najczęściej wystawiana jest suszarka z praniem.

Jak pozbyć się moli?

Rybiki nie stanowią żadnego zagrożenia dla człowieka i nie powodują szkód, jednak mimo wszystko wywołują negatywne emocje. Jaki jest sposób na rybiki?

Jak pozbyć się rybików?

Pozbycie się rybików jest dosyć trudne, jednak powzięte działania, jeśli są stosowane systematycznie i z dokładnością, mogą przynieść oczekiwany skutek. Najlepszym sposobem na rybiki jest utrzymanie w domu warunków „nieprzyjaznych” dla tych owadów, a przede wszystkim zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza. Istotne jest zwłaszcza wyeliminowanie środowiska wilgotnego i ciepłego, które sprzyja ich rozmnażaniu. Dlatego ważne jest obniżenie temperatury w pomieszczeniach i niedopuszczenie do ich przegrzewania się. Należy również pamiętać o wietrzeniu całego mieszkania i unikaniu kondensacji wilgotności, szczególnie w małych pomieszczeniach. Łazienka po gorącej kąpieli powinna być bezwzględnie wietrzona. To samo tyczy się pomieszczeń, w których suszy się pranie. W kuchni podczas gotowania warto wspomagać się okapem z wywietrznikiem nagromadzonej pary. Miejsca narażone na wilgoć powinny być regularnie suszone. Wszelkie szczeliny i szpary należy zabezpieczyć silikonem. Sposobem na rybiki bytujące w kuchennych szafkach jest ich dokładne sprzątnięcie i osuszenie oraz zabezpieczenie produktów spożywczych. Cukier, mąka, makaron, ryż i kasze powinny być trzymane w osobnych, szczelnie zamykanych pojemnikach. W przypadku uporczywych owadów, których nie możemy się pozbyć, warto wspomóc się np. pułapką na rybiki . Do jej wykonania potrzebny jest kawałek tektury posmarowany płynnym miodem. Przygotowane zasadzki umieszczamy w miejscach szczególnie narażonych na występowanie rybików w skupiskach, takich jak: dno wanny, zakamarki za szafkami kuchennymi czy okolice kabiny prysznicowej. Pomocne w zwalczaniu nieproszonych gości będą również profesjonalne preparaty na rybiki , które można zakupić w sklepach ogrodniczych lub z chemią domową. Środek na rybiki w postaci płynnej, jako proszek lub granulat, jest substancją silnie owadobójczą, dlatego przy jej stosowaniu należy zachować szczególną ostrożność i bezwzględnie stosować się do zaleceń umieszczonych przez producenta na opakowaniu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!