Przepis na domowy krem karpatkowy. Jak go zrobić?

ciasto karpatka
Joanna Jablonska/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Krem karpatkowy to budyniowy dodatek do tortu, karpatki i innych domowych wypieków. Przygotowywany jest na bazie mleka, masła, jaj, skrobi ziemniaczanej i mąki pszennej. Sprawdź najlepszy przepis.

Krem karpatkowy można kupić gotowy w wersji instant lub przygotować samodzielnie. Aby mógł się udać, należy postępować zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w przepisie. Pomoże to uniknąć zważenia się budyniowej masy i ułatwi uzyskanie odpowiedniej gęstości kremu.

Jak zrobić krem karpatkowy?

Karpatka zrobiona jest z ciasta parzonego, które wyrasta w piekarniku w ciągu 20 minut, tworząc wysokie góry. Dla wielu najważniejszym (i najsmaczniejszym) składnikiem karpatki jest krem karpatkowy z budyniu, który zamknięty zostaje między płatami lekkiego ciasta. Istnieje kilka sposobów na jego przygotowanie.

Gotowy krem karpatkowy można kupić w każdym supermarkecie. Taki instant krem wystarczy wymieszać z gotującym się mlekiem i po ostudzeniu zmiksować z miękkim masłem.

Krem można przygotować również z bezcukrowego budyniu (dwa opakowania). Ta wersja przepisu na krem karpatkowy jest nieco bardziej skomplikowana, jednak nie mniej smaczna. Jego przyrządzanie należy rozpocząć od zagotowania 1,5 szklanki mleka osłodzonego trzema łyżkami cukru. Mleko doprowadza się do wrzenia. Następnie wlewa się do niego rozpuszczony w połowie szklanki mleka proszek budyniowy. Wszystko należy energicznie wymieszać. Gotowy zgęstniały budyń odstawia się do ostygnięcia. Gdy jest już odpowiednio ostudzony, miesza się go z miękkim masłem (200 g). Jednak zanim przejdzie się do połączenia obu składników, masło należy ubić mikserem. Gdy stanie się puszyste, stopniowo – po jednej łyżce - dodaje się do niego budyniu. Do mieszania obu składników kremu karpatkowego używa się miksera.

Domowy krem karpatkowy

Istnieje możliwość samodzielnego przygotowania pysznej budyniowej masy. Krem karpatkowy domowy, mimo że wymaga większego zaangażowania niż gotowy, nie należy do trudnych. Aby go przyrządzić, należy zaopatrzyć się w następujące składniki:

  • 750 ml mleka
  • 130 g cukru
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego (lub 1 laka wanilii)
  • 1 jajko
  • 4 żółtka
  • 40 g skrobi ziemniaczanej
  • 20 g mąki pszennej
  • 350 g miękkiego masła

Sposób przygotowania domowego kremu karpatkowego:

  1. Przygotowanie kremu rozpocząć należy od zagotowania 500 ml mleka z cukrem i wanilią.
  2. W międzyczasie w innym naczyniu umieścić resztę mleka, jajko, żółtka, skrobię ziemniaczaną i mąką pszenną – wszystko to dokładnie ze sobą zmiksować blenderem i wlać do wrzącego mleka.
  3. Po połączeniu składników należy je energicznie mieszać i całość doprowadzić do wrzenia.
  4. Tak samo, jak w uproszczonej wersji kremu, ugotowany budyń należy odłożyć do wystudzenia w temperaturze pokojowej (budyniu nie studzi się w lodówce), a następnie utrzeć z miękkim masłem. Ważne jest, aby nie ubijać kremu zbyt długo, ponieważ tłuszcz może się oddzielić i wówczas krem może się nie udać.

Krem karpatkowy – dlaczego masło lepsze jest od margaryny?

Przyrządzając krem karpatkowy do tortu lub innego wypieku i mając do wyboru masło lub margarynę, zawsze lepiej wybrać przygotowane ze śmietanki z krowiego mleka prawdziwe masło o zawartości min. 82% tłuszczu. To ono sprawia, że krem twardnieje do tego stopnia, że da się go pokroić. Warto jednak pamiętać, że masło do kremu nie może być cieplejsze od budyniu, bo wtedy może się ono „grudkować”. Kolejną przyczyną rozwarstwienia kremu jest zbyt dużo wody w maśle lub słabej jakości budyń.

Gdy w domu nie ma masła, można zamiast niego użyć margaryny. Połączona z budyniem sprawia, że uzyskany krem ma lepszą konsystencję. Należy być jednak świadomym, że ucierana z ostudzonym budyniem margaryna potrafi się zważyć. Po drugie, przygotowany na jej bazie krem karpatkowy, mimo zastosowanej wanilii, zawsze będzie miał charakterystyczny zapach (dla niektórych nieprzyjemny).

Krem karpatkowy – co zrobić, gdy się zważy?

Dla zaprawionego w bojach cukiernika krem karpatkowy budyniowy jest banalnie prosty, jednak dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z domowymi wypiekami, może okazać się niemałym wyzwaniem. Źródłem problemów jest między innymi ważenie się kremu, do którego może dojść nawet wtedy, gdy przestrzega się wszystkich wskazówek zawartych w przepisie.

Istnieje kilka sposób na uratowanie pysznej masy. Pierwszym z nich jest dodanie niewielkiej ilości gorącej wody i zmiksowanie jej razem z kremem. Jeśli to nie pomoże, można spróbować ogrzać krem w mikrofalówce (max. 10 sek.) lub umieszczając go na garnku z gotującą się wodą. Po ogrzaniu masę budyniową jeszcze raz należy zmiksować.

Jak zagęścić krem karpatkowy?

Krem karpatkowy wyszedł za rzadki? To żaden problem. Aby zagęścić budyniową masę, wystarczy wstawić ją do lodówki, a gdy stężeje należy jeszcze raz przystąpić do miksowania. Krem zagęścić można również wsypując do niego, przez sito, mąkę ziemniaczaną. Temu zabiegowi powinno towarzyszyć energiczne mieszanie, które zapobiegnie pojawieniu się niechcianych grudek.

Zobacz też:

Karpatka – przepis na tradycyjne puszyste ciasto

Sezonowa sałatka ze szparagami i truskawkami

Popapraniec – przepis na wyjątkowe ciasto

Zobacz video: Wypieki z budyniem

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!