Praca zdalna w kodeksie pracy
Obecnie na pracę zdalną zezwalają przepisy zawarte w tzw. ustawy covidowej z marca 2020 r. Zgodnie z nimi przedsiębiorcy mogą kierować pracowników do pracy zdalnej w okresie obowiązywania stanu epidemicznego lub stanu epidemii oraz do trzech miesięcy po ich odwołaniu.
Po ustaniu epidemii pracę zdalną ma regulować ustawa, którą przygotowało właśnie ministerstwo rozwoju. Zgodnie z projektem pracodawca będzie mógł całkowicie lub tylko częściowo przenieść pracowników na pracę zdalną, w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą. Może to być miejsce zamieszkania pracownika. Wykonywanie pracy zdalnej będzie uzgadniane między pracownikiem a pracodawcą.
W sytuacji zagrożenia - na przykład nawrotu epidemii koronawirusa - szef przymusowo będzie mógł nas wysłać na pracę zdalną. Dodatkowo każdy pracownik będzie miał 12 dni w roku, kiedy będzie mógł wybrać pracę zdalną na żądanie.
- Pracownik może zadzwonić do pracodawcy i powiedzieć, że danego dnia musi pracować z domu - wyjaśniała Anita Gwarek, dyrektor z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
Jakie koszty poniesie pracodawca?
Zgodnie z projektem ustawy pracodawca będzie musiał pokryć koszty wynikające z pracy zdalnej pracownika.
- W kodeksie będzie obowiązek pokrycia kosztów z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, koniecznych do wykonywania pracy zdalnej, ale również koszty energii elektrycznej oraz dostępu do łączy telekomunikacyjnych - wyliczała Gwarek.
W praktyce oznacza to, że szef będzie musiał częściowo pokryć rachunek za prąd i internet. Wysokość tej bonifikaty będzie uzgadniania z pracownikami, związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.
Projekt ustawy w tej sprawie trafił już do konsultacji. Później zajmie się nim Sejm.
Praca zdalna w domu pełnym dzieci. Zobacz wideo
Zobacz także:
Powrót dzieci do szkół podstawowych. "Ciężko jest nam wszystkim"
Limit gości na weselu - czy dotyczy osób zaszczepionych? Odpowiada Ministerstwo Zdrowia
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision