Zniesienie kontroli granicznej na granicy wewnętrznej to także zniesienie kontroli sanitarnej i brak obowiązku kwarantanny. Wracamy do stanu sprzed 15 marca, czyli do swobodnego podróżowania
- powiedziała por. Agnieszka Golias. Podkreśla jednocześnie, by planując podróż zagraniczną uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju, do którego się wybieramy.
Granice zewnętrzne UE
Golias przypomina również, że obostrzenia, w tym ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski oraz kwarantanna, wciąż obowiązują na granicy zewnętrznej UE, czyli na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą - jednak i tutaj z obowiązku kwarantanny zastosowano wiele wyłączeń. W dalszym ciągu cudzoziemcy z krajów spoza UE nie mogą wjechać do Polski w celach turystycznych.
Jak zaznaczono w opublikowanym w piątek rozporządzeniu Rady Ministrów, granicę zewnętrzną, na kierunku do Polski mogą przekroczyć m.in. obywatele RP, a także cudzoziemcy, którzy są małżonkami, albo dziećmi obywateli polskich lub pozostają pod ich stałą opieką.
Wjazd jest możliwy m.in. również dla cudzoziemców posiadających Kartę Polaka, oraz osób posiadających stopień dyplomatyczny i członków ich rodzin, a także dla osób wykonujących m.in. przejazdy służbowe.
Przez granicę zewnętrzną mogą również wjechać do Polski uczniowie i studenci pobierający tutaj naukę. Co ważne, nie muszą oni odbywać obowiązkowej kwarantanny, ale na granicy będą poproszeni o okazanie dokumentów poświadczających, że uczą się w Polsce.
Przekraczanie granic - co z obowiązkową kwarantanną?
Według nowych przepisów, obowiązkowej kwarantanny nie muszą odbywać również m.in. osoby wjeżdżające do Polski w ramach czynności zawodowych, w tym m.in. członkowie załóg statków powietrznych, rybacy i marynarze, kierowcy transportu drogowego, czy członkowie obsady pociągów.
Obowiązku kwarantanny nie mają również osoby przekraczające granicę zewnętrzną w celu wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym znajdującym się po obu stronach granicy, żołnierze Sił Zbrojnych RP lub żołnierzy wojsk sojuszniczych, a także: funkcjonariusze Policji, SG, Służby Celno-Skarbowej, PSP, SOP, inspektorzy ITD wykonujący zadania służbowe. Granicę bez konieczności odbywania kwarantanny mogą przekroczyć również m.in. członkowie misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz członkowie ich rodzin.
Kwarantanny nie muszą odbywać również cudzoziemcy przekraczający granicę zewnętrzną, którzy przejeżdżają przez Polskę do miejsca zamieszkania na terenie UE lub krajów członkowskich EFTA, jeśli posiadają zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego w tych krajach.
Wjazd do Czech - od kiedy możliwy?
Czeskie ograniczenia w podróżowaniu do większości państw UE zostaną zniesione w poniedziałek, gdy zacznie działać system nazwany "światła drogowe". Kraje europejskie oznaczono w zależności od stanu zagrożenia epidemicznego kolorami: czerwonym, żółtym i zielonym.
Polska, z wyjątkiem Śląska, znalazła się w grupie "państw zielonych", do których od poniedziałku Czesi będą mogli pojechać bez żadnych ograniczeń, a przy powrocie nie będą wymagane testy ani kwarantanna. Województwo śląskie uznano za obszar o najwyższym stopniu ryzyka i na interaktywnej mapie publikowanej przez resorty zdrowia oraz spraw zagranicznych oznaczono je kolorem czerwonym.
Konsul RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz powiedziała, że została oficjalnie poinformowana przez stronę czeską o zasadach panujących wzdłuż całego odcinka granicy obejmującej kraj (województwo) morawsko-śląski.
Poinformowano mnie, że utrzymany zostaje obowiązujący dotąd reżim graniczny, pozostają kontrole graniczne, a pracownicy transgraniczni muszą przedkładać zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na Covid-19
- wyjaśniła.
Tym samym granica nie zostanie otwarta dla ruchu turystycznego oraz tranzytu obywateli polskich, którzy ze Śląska jechaliby np. do Austrii. Będą musieli przekroczyć czesko-polską granicę w innym miejscu.
Przedstawicielka wydziału prasowego ministerstwa zdrowia Renata Povolna powiedziała, że decyzję uzasadniał skokowy wzrost zachorowań w województwie śląskim.
Mapa z podziałem państw z wykorzystaniem kolorów ma być aktualizowana raz w tygodniu i uwzględniać dane o rozwoju epidemii. Zgodnie z informacjami resortu zdrowia cała reszta Polski oznaczona jest kolorem zielonym i 15 czerwca br. na pozostałej części granicy z Polską zostanie przywrócony normalny ruch, także turystyczny.
O utrzymanie dotychczas obowiązującego systemu na części polsko–czeskiej granicy zwracał się do władz centralnych w Pradze hetman (marszałek) kraju morawsko-śląskiego Ivo Vondrak. Z tym postulatem zgodził się premier Andrej Babisz, który portalowi Lidovky.cz potwierdził, że pozostała część Polski pozostanie w strefie „zielonej”.
>>> Zobacz także:
Ślub w czasach pandemii. Ile osób może uczestniczyć w ceremonii?
Autor: Iza Dorf
Źródło: PAP