Czym jest płyn micelarny i jak go używać? Płyn micelarny kontra tonik - różnice Jaki płyn micelarny wybrać? Zrób to sam - jak zrobić płyn micelarny samodzielnie?
Zobacz też: Jak wygląda trwałe podkręcanie rzęs? Trwała na rzęsy – zabieg krok po kroku >>>
W Dzień Dobry TVN o płynie micelarnym opowiedział nam lekarz dermatologii klinicznej i estetycznej - Marcin Ambroziak:
- Czym jest płyn micelarny? Płyn micelarny to płyn czyszczący zawierający micele (kuliste cząstki roztworu jonów), który czyści skórę z drobinek makijażu w podobny sposób, jaki magnes przyciąga opiłki żelaza.
- Dlaczego jest tak popularny już od lat? Płyny micelarne są bardzo skuteczne, świetnie oczyszczają skórę, bez konieczności skrupulatnego pocierania. Dodatkowym atutem jest bezpieczeństwo u osób ze skłonnością do podrażnień. Można je stosować do każdego rodzaju skóry
- Jak go prawidłowo używać? ( czy sam wystarczy, czy trzeba używać z innymi kosmetykami) Płyny micelarne zwykle się stosuje, jako jedyny kosmetyk czyszczący – taka jest ich główna zaleta. W pacjentów z suchą skórą warto pomyśleć o późniejszym nawilżeniu.
- Jak sprawdzać składy płynów micelarnych? Niektóre składniki płynów czyszczących mogą mieć właściwości drażniące. Najczęstszą tego typu substancją jest laurylosiarczan sodu (SLS). Nie jest to wcielony szatan, ale u alergików nie zalecany.
- Czy jest dobry do każdej cery? Z powodu budowy miceli (na zewnątrz warstwa hydrofilna, w środku lipofilna) cząstki brudu są „schowane” wewnątrz, a zewnętrzna warstwa odpowiada za rozpuszczalność w wodzie. Dzięki temu stosujemy te płyny u osób zarówno ze skórą suchą, jak i przetłuszczającą się.
- Czy w ogóle warto nim oczyszczać skórę? Czy są lepsze produkty? Ostatnio bardzo modne (i chyba słusznie) stały się preparaty czyszczące olejowe, lub dwufazowe. Preparat olejowy łączy się z lipidami naskórka, bardzo dokładnie go czyszcząc. Następny krok to zastosowanie specjalnej czyszcząco-nawilżającej pianki. Rzeczywiście dają uczucie czystej i zadbanej skóry.
Zobacz też: Rzęsy po olejku rycynowym - efekty i właściwości >>>
Promienna, wyglądająca świeżo i naturalnie cera to marzenie wielu kobiet. Z pomocą przychodzą dostępne na rynku kosmetyki. Wiele z nas ma problem, który z nich wybrać. W ostatnich latach coraz popularniejszy jest płyn micelarny. Wiele kobiet zastanawia się, czy wybrać płyn micelarny, czy tonik? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, każda z nas wybierze kosmetyk, który będzie dopasowany do jej potrzeb. Jednak przychodzimy z pomocą i przedstawiamy, do czego służy płyn micelarny oraz jaki płyn micelarny wybrać. Nie ma wytycznych, kto powinien go stosować. Zapraszamy do lektury.
Zobacz też: Rodzaje peelingów do twarzy. Stosowanie i efekty peelingu. Sposoby na przygotowanie domowego peelingu twarzy >>>
Płyn micelarny - co to jest? Płyn micelarny - skład
Płyn micelarny składa się z miceli, czyli małych kuleczek przyciągających zanieczyszczenia, nadmiar sebum i cząsteczki makijażu. Zazwyczaj płyn micelarny do twarzy wzbogacony jest także w kwas hialuronowy czy prowitaminę B5. Ma ona działanie łagodzące i kojące, zapewnia także odpowiednią regenerację skóry i gojenie blizn. Ekstrakty z roślin, takich jak orchidea, rumianek i świetlik, gwarantują skórze blask oraz witalność.
Zobacz też: Makijaż dla dojrzałej kobiety. Im mniej, tym lepiej! >>>
Płyn micelarny - jak stosować?
Płyn micelarny nadaje się do demakijażu, odświeżenia skóry przed przygotowaniem makijażu oraz oczyszczenia skóry z cząsteczek zanieczyszczeń i sebum. Płyn micelarny do oczu można z powodzeniem wykorzystać do zmycia wodoodpornej maskary.
Jak stosować płyn micelarny? Na wacik nanosimy niewielką ilość kosmetyku i przemywamy skórę delikatnie, bez pocierania. Z kolei na powiece wystarczy przytrzymać wacik, a kosmetyk rozpuści makijaż oka.
Mycie twarzy płynem micelarnym zapewnia brak kontaktu z wodą, która wysusza skórę. Jest to szczególnie ważne dla posiadaczek cery suchej, trądzikowej, naczynkowej czy wrażliwej. Pewnie zastanawiasz się, czy płyn micelarny trzeba zmywać? Spieszymy z odpowiedzią. Nie ma takiej potrzeby, gdyż nawilża on skórę i przygotowuje do nałożenia kremu i make-upu.
Zobacz też: Jak myć sztuczne rzęsy? Pielęgnacja sztucznych rzęs po zabiegu >>>
Płyn micelarny a tonik i inne kosmetyki
Tonik czy płyn micelarny - pytanie zadawane przez wiele z nas. Płyn micelarny do demakijażu to bardzo dobre wyjście, które zapewnia usunięcie nawet wodoodpornego make-upu. Z kolei płyn micelarny do mycia twarzy można stosować każdego wieczora w celu usunięcia zanieczyszczeń i zgromadzonego na skórze sebum. Stosowany jest także do odświeżenia i nawilżenia skóry. Czy płyn micelarny zastępuje tonik? Z powodzeniem - neutralizuje pH skóry, przywraca kwaśny odczyn i ją odświeża, a także zwęża pory.
Płyn micelarny - jaki wybrać?
Na rynku znajdziemy wiele produktów przeznaczonych do poszczególnych rodzajów cery, np. płyn micelarny do cery naczynkowe j, płyn micelarny na trądzik czy płyn micelarny dla alergików. Zatem jaki płyn micelarny wybrać? Najlepszy to taki dopasowany do potrzeb naszej skóry. Dobry płyn micelarny do cery trądzikowej powinien cechować się lekkością, tak żeby nie gromadził się w porach. Ponadto produkt ten usuwa nadmiar sebum, a także pomaga w regulacji pracy gruczołów łojowych. Płyn micelarny do cery trądzikowej pozostawia skórę matową, a także zapobiega jej lepkości. Z kolei dobry płyn micelarny do cery naczynkowej wzmacnia naczynia krwionośne i łagodzi powstający rumień. Jest on delikatnym produktem, który mogą stosować osoby mające skórę wrażliwą, skłonną do alergii i podrażnień. Dla tych kobiet najlepszym wyborem jest lipowy płyn micelarny . Ma on działanie hipoalergiczne, ale także zwiększa elastyczność skóry, chroni przed utratą wody i łagodzi podrażnienia.
Domowy płyn micelarny
Naturalny płyn micelarny możesz przygotować sama w domu. Zatem jak zrobić płyn micelarny samodzielnie? Zanim go wykonasz, musisz udać się do sklepu z naturalnymi kosmetykami w celu zakupienia substancji niezbędnych do jego przyrządzenia. Potrzebujesz: 90 ml hydrolatu z kwiatu pomarańczy, zielonej herbaty albo róży, 3 ml olejku rycynowego, 5 ml olejku z róży rdzawej, bluszczu, maliny oraz 20 kropel witaminy E. Wszystkie te substancje trzeba wlać do szklanego pojemnika z zamknięciem i wymieszać. Płyn micelarny bez chemii jest gotowy do użycia.
Płyn micelarny to kosmetyk wielozadaniowy. Jego zaleta to zakup jednego kosmetyku, który usuwa nawet wodoodporny makijaż, oczyszcza skórę i ją nawilża. Z powodzeniem może zastąpić płyn do demakijażu oczu czy tonik. W ostatnich latach stanowi coraz bardziej popularny kosmetyk. Jego wybór warto przede wszystkim dostosować zarówno do posiadanego typu cery, jak i własnych potrzeb. Ponadto teraz możesz już samodzielnie wykonać naturalny płyn micelarny. Kosmetyk ten to nie tylko domena pań - na rynku dostępny jest także płyn micelarny dla mężczyzn . Jeżeli odpowiada ci ten kosmetyk, to możesz używać go samodzielnie po oczyszczeniu skóry żelem czy też zastosować płyn micelarny zamiast toniku.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN