Gorące tematy

Urodził się bez kości udowej. Koncertując na dworcach, zbiera na operację

"Pianista z dworca kolejowego"

Gorące tematy

Urodził się bez kości udowej. Koncertując na dworcach, zbiera na operację

"Pianista z dworca kolejowego"

Koncertami fortepianowymi zbiera pieniądze na operację, dzięki której będzie mógł sam włożyć sobie buty, swobodniej się poruszać i nawet jeździć na rowerze. Dla większości z nas są to normalne czynności, jednak nie dla Mikołaja, który urodził się bez lewej kości udowej.

Mikołaj Charuk urodził się bez kości udowej, przez co różnica w długości jego nóg wynosi aż 40 centymetrów. Potrzebna była specjalistyczna operacja, którą przeszedł w 2015 roku w Stanach Zjednoczonych. Odtworzono staw biodrowy i podudzie, a noga chłopca została obrócona o 180 stopni, tak by stopa mogła pełnić funkcję kolana. W efekcie zabieg pozwolił Mikołajowi na wykonywanie podstawowych czynności.

Dzisiaj nastolatek funkcjonuje prawie normalnie. Chodzi do zwykłej klasy, a w swojej niepełnosprawności - podobnie jak jego koledzy - nie widzi niczego nadzwyczajnego.

Gra na fortepianie

Największą pasją Mikołaja jest gra na fortepianie. Zaczął na nim grać w wieku 5 lat. Jego pierwsza nauczycielka przyznaje, że z powodu niesprawnej nogi miał dużo trudniej niż inne dzieci.

Nigdy nie pokazywał swojego bólu. (...) Zawsze sam sobie radził. (...) Nie chciał, żeby ktoś go faworyzował - ani na koncertach, ani na egzaminach ani na konkursach

- powiedziała pianistka, Roksana Szreder.

Wieloletnie ćwiczenia i pilna nauka w połączeniu z talentem sprawiły, że jego umiejętności pianistyczne doceniane są na konkursach muzycznych, na których zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia. Występował już m.in. na festiwalu 3City Piano Days, w Radio Gdańsk, Oliwskim Ratuszu Kultury oraz podczas wydarzenia Piano w naturze na Łysej Górze w Sopocie.

Zbieranie pieniędzy na protezę

Wejście w okres dojrzewania, charakteryzujący się u chłopców m.in. dynamicznym wzrostem, oznacza konieczność przeprowadzenia kolejnej operacji, która umożliwiłaby Mikołajowi na samodzielne poruszanie się i zginanie nogi w kolanie za pomocą wszczepionej nowoczesnej protezy. Zabieg może być wykonany tylko w Stanach Zjednoczonych, w klinice znanego na całym świecie dra Paleya. Niestety jego koszt jest ogromny i wynosi 200 tys. dolarów.

Aby zebrać pieniądze na operację, Mikołaj zaczął koncertować na Dworcu Centralnym w Warszawie, w sali sesyjnej we Wrocławiu, a także w pociągach PKP Intercity. Pierwszy występ miał w sierpniu 2019 roku.

Pociąg miał opóźnienie i postanowiliśmy, że wyciągniemy samą klawiaturę z naszego mobilnego fortepianu, no i położymy go na końcu wagonu. Wszyscy bili brawo, a atmosfera była bardzo rodzinna. Prawie ze wszystkimi miałem okazję porozmawiać. Naprawdę było bardzo fajnie

- powiedział Mikołaj.

Osoby, które chciałby pomóc Mikołajowi w zebraniu pieniędzy na operację, mogą to zrobić za pośrednictwem strony www.zrzutka.pl/pianista


Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:


Co sądzisz o tym artykule?
69
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0