Rozrywka

"Pasja" Mela Gibsona - kultowy film na Wielkanoc. "Był trzecim najchętniej oglądanym filmem na świecie" 

Dzień Dobry TVN

Rozrywka

"Pasja" Mela Gibsona - kultowy film na Wielkanoc. "Był trzecim najchętniej oglądanym filmem na świecie" 

Dzień Dobry TVN

Święta to doskonała okazja ku temu, aby obejrzeć dobry film. W Wielkanoc warto przypomnieć sobie niezwykły obraz, który pokazuje, jak mogła wyglądać droga krzyżowa Jezusa oraz jego śmierć. O jakim filmie mowa? Oczywiście o "Pasji" Mela Gibsona. O tym, dlaczego warto do niego wrócić (lub obejrzeć go po raz pierwszy) w Dzień Dobry TVN rozmawiamy z Anną Wendzikowską.

"Pasja" - dlaczego warto obejrzeć?

W Wielki Piątek w kościołach odczytywana jest droga krzyżowa Jezusa Chrystusa. Tę niezwykle brutalną historię na wielki ekran przeniósł jeden z najlepszych amerykańskich aktorów i reżyserów - Mel Gibson. Ale droga do powstania filmu "Pasja" nie była prosta.

Wielkie studia filmowe nie chciały się podjąć realizacji takiego projektu. Sprawy nie ułatwiało to, że Gibson chciał go zrealizować w językach, którymi posługiwali się ludzie w czasach Chrystusa i puścić film bez napisów. Ale na tym nie koniec.

- Katolicy uważali, że obraz będzie obrazoburczy. Co ciekawe, później, kiedy film już powstał i został zaakceptowany przez różne środowiska religijne, pojawiły się zarzuty, że obraz jest zbyt brutalny i do tego antysemicki - mówiła w Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska. 

Jak potoczyły się losy twórców "Pasji"?

Praca nad filmem zbiegły się z problemami osobistymi Mela Gibsona. Do mediów wyciekło nagranie, na którym artysta wykrzykuje antysemickie hasła. Później kłopoty miał także James Caviezel, który zagrał w "Pasji" Jezusa Chrystusa.

- Aktor jest silnie wierzący i przy wyborze ról kieruje się przede wszystkim swoją wiarą. Nie chce grać w scenach rozbieranych i nie przekracza pewnych granic. W Hollywood z takim podejściem nie jest mu łatwo - podkreśliła Anna Wendzikowska.  

Mimo że film budził ogromne kontrowersje i otrzymał bardzo różne recenzje, to stał się kasowym hitem. - W roku, w którym się ukazał był trzecim najchętniej oglądanym filmem. Przegrał tylko ze Spider Manem i Shrekiem. Natomiast dzisiaj jest na 24. miejscu wśród najchętniej oglądanych filmów - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Bartek Jędrzejak szczerze o swojej chorobie: "Zostawiałem otwarte drzwi, by ratownicy nie musieli ich wyważać"

Kasia Stankiewicz wspomina pracę z Varius Manx. Podczas nagrywania jednego z klipów miała wypadek. "Straciłam przytomność"

Baśniowe dzieciństwo. Katarzyna Pakosińska: "Książki, które czytamy w dzieciństwie, mają ogromny wpływ na to, kim jesteśmy"

Co sądzisz o tym artykule?
73
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0