Kanapki panini mogą mieć różnorodne nadzienie, np. z sera mozzarella czy kurczaka, jednak najważniejszym elementem jest jej przypieczenie w specjalnym opiekaczu. Dzięki niemu wnętrze jest miękkie i delikatne a zewnętrzna warstwa bardzo chrupiąca. Przepisy na włoskie panini są niezwykle proste, dlatego warto przygotować je również w domu.
Więcej:
- Wrapy z kurczakiem – na ciepło czy na zimno?
- Zapiekanka, bułka z pieczarkami i paszteciki szczecińskie
- Kulebiak – przepisy kulinarne
Historia panini
Panini (w wersji pojedynczej panino ) to przysmaki, o których pierwsze wzmianki pojawiły się już na przełomie XVI wieku. Ta prosta kanapka największą popularność zyskała jednak dopiero w latach 70. i 80. Serwowano ją w wielu barach kanapkowych w Mediolanie. Przepisy na panini ulegały ciągłym zmianom. Włoskie składniki zamieniano na bardziej uniwersalne i na ich podstawie tworzono np. amerykańskie wersje. Współcześnie ta znana na całym świecie przekąska przyrządzana jest na wiele różnych sposobów. Popularne jest panini z kurczakiem czy mozzarellą, która doskonale roztapia się pod wpływem wysokiej temperatury, nadając nadzieniu przyjemną konsystencję. Panini jest formą sycącej przekąski, idealnej na śniadanie czy kolację. Można ją serwować również na zimno, dlatego warto zabrać ją w podróż czy na piknik.
Paninoteca , czyli włoski bar i restauracja z kanapkami, coraz częściej powstaje w innych europejskich miastach. Serwowanie szybkich przekąsek typu panini jest idealne nie tylko dla turystów. Często w ofercie takich lokali jest możliwość dowozu do pracy i do biura.
Co jest potrzebne do zrobienia panini?
Zanim poznasz przepisy na gorącą kanapkę, warto dowiedzieć się, co to jest panini . Otóż nazwa ta odnosi się do włoskiego słowa panino , które oznacza „mały chleb”. Kanapki panini w tradycyjnej formie są wykonane z puszystego pieczywa typu ciabatta czy focaccia. Bułki do panini powinny być pulchne, dlatego odpowiednie będą również kajzerki lub bagietki. Do wykonania kanapki często wykorzystuje się nawet zwykłe pieczywo. Nazwą panini określa się także małe, chlebowe bułeczki z ciasta drożdżowego.
Do przygotowania panini oprócz pieczywa i ulubionych składników potrzebny jest specjalny opiekacz typu grill elektryczny. Jak zrobić panini bez takiego urządzenia? Wystarczy sięgnąć po zwykłą patelnię grillową i przesmażyć na niej kanapki pod delikatnym obciążeniem.
Przepisy na panini
Jeśli przepis na tą przekąskę ma być klasyczny, musi być on inspirowany włoskimi składnikami. Najlepsze pieczywo do panini w takiej wersji to ciabatta lub focaccia. Smarujemy je dobrej jakości oliwą z oliwek. Do środka kanapki w stylu włoskim powinny trafić składniki takie, jak ser mozzarella, parmezan, oliwki, rukola, bazylia, suszone pomidory, świeże pomidory czy prosciutto. Przepis możemy jednak dowolnie modyfikować, w zależności od potrzeb i indywidualnego smaku. Jak zrobić panini w domu ? Oto najpopularniejsze przepisy:
Składniki (na 1 porcję):
- 1 bułka typu ciabatta,
- 2 plasterki szynki typu prosciutto,
- garść rukoli,
- 2 plastry pomidora,
- Kulka sera mozzarella,
- 2 łyżki oliwy oliwek.
Przygotowanie:
1. Bułkę przekrój na pół, ale nie do końca – jeden brzeg pozostaw połączony.
2. Polej wnętrze pieczywa oliwą z oliwek.
3. Ser mozzarella pokrój w plastry.
4. Do środka włóż umytą rukolę, szynkę, mozzarellę i pomidory.
5. Włóż panini do opiekacza lub usmaż pod obciążeniem na patelni grillowej.
Przepis na panini z kurczakiem
Składniki (na 1 porcję):
- 1 bułka typu ciabatta,
- pół pojedynczego fileta z kurczaka,
- kulka sera mozzarella,
- 2 plastry pomidora,
- garść rukoli,
- 4 łyżki oliwy z oliwek,
- łyżka zielonego pesto (opcjonalnie),
- szczypta przypraw: soli, pieprzu, bazylii, oregano, tymianku oraz czosnek.
Przygotowanie:
1. Kurczaka umyj, osusz i pokrój w długie kawałki. Włóż je do miseczki, wlej 2 łyżki oliwy z oliwek, wsyp szczyptę soli, pieprzu, bazylii, oregano, tymianku i czosnek. Kawałki kurczaka dokładnie wymieszaj w marynacie i smaż na patelni do zarumienienia.
2. Bułkę przekrój na pół, pozostawiając jeden brzeg złączony. Posmaruj wnętrze pieczywa 2 łyżkami oliwy z oliwek.
3. Kulkę sera mozzarella pokrój w plastry.
4. Najpierw połóż w bułce umytą rukolę, następnie usmażonego kurczaka, plastry mozzarelli i pomidora. Opcjonalnie można też posmarować górną część bułki pesto.
5. Bułkę opiekamy w grillu elektrycznym lub smażymy na złoty kolor pod obciążeniem na patelni grillowej.
Panini można też urozmaicić grillowanymi warzywami lub awokado . Kanapki zapiekane w elektrycznym grillu najlepiej smakują na ciepło. Można podawać je w towarzystwie schłodzonego wina.
Autor: Adrian Adamczyk