Ostatnie pożegnanie Andrzeja Strzeleckiego. Aktor spoczął na warszawskich Powązkach

Andrzej Strzelecki
Bartosz Krupa/East News
Rodzina, przyjaciele, znajomi aktorzy, byli studenci i fani jego talentu towarzyszyli w ostatniej drodze Andrzejowi Strzeleckiemu. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na warszawskich Powązkach. Aktor, reżyser i pedagog zmarł 17 lipca w wieku 68 lat, cierpiał na nowotwór płuc i oskrzeli. Artysta pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta.

Andrzej Strzelecki odznaczony przez prezydenta

Uroczystości pogrzebowe zmarłego 17 lipca aktora i reżysera, pedagoga, byłego rektora Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Andrzeja Strzeleckiego odbyły się na stołecznym Cmentarzu Powązki Wojskowe.

Podczas ceremonii artysta został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniem prezydenta RP pana Andrzeja Dudy za wybitne zasługi dla szkolnictwa artystycznego, za wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie Andrzej Strzelecki

- napisał prezydent Andrzej Duda w swoim postanowieniu.

Na ręce żony zmarłego Joanny Pałuckiej order przekazał doradca prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz.

Pogrzeb Andrzeja Strzeleckiego

Andrzej Strzelecki zmarł 17 lipca w wieku 68 lat. Był reżyserem, aktorem teatralnym i filmowym, pedagogiem, w latach 2008-16 rektorem Akademii Teatralnej w Warszawie.

Był autorem scenariuszy sztuk i musicali. W 1974 r. ukończył wydział aktorski warszawskiej PWST, a w 1978 r. - wydział reżyserski. W 2004 r. zdobył tytuł profesora sztuk teatralnych.

W latach 1974–81 związany był z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Współtworzył kabaret "Kur". Był aktorem Teatru Rampa, w którym przez 10 lat pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego.

Popularność przyniosły mu role filmowe ("Przepraszam, czy tu biją?", "W pustyni i w puszczy", "Rozmowy nocą", "1920 Bitwa Warszawska", "Pół wieku poezji później"), oraz serialowych ("Kuchnia polska", "Przeprowadzki", "Klan", "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe").

Andrzej Strzelecki był aktywnym członkiem Związku Artystów Scen Polskich. W 2002 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2011 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Słynął też ze swojego zamiłowania do gry w golfa - był członkiem zarządu Polskiego Związku Golfa.

W marcu tego roku u aktora zdiagnozowano nieoperacyjny nowotwór płuc i oskrzeli. Kilka tygodni później pojawiła się nadzieja na leczenie - na amerykański rynek wprowadzono innowacyjny lek. Na sprowadzenie go do Polski rodzina i przyjaciele zorganizowali zbiórkę pieniędzy. Udało się zebrać 1,5 mln zł.

O przebiegu i zbiórce na lek opowiadali w Dzień Dobry TVN córka Andrzeja Strzeleckiego Joanna Strzelecka-Żylicz oraz jego przyjaciel Janusz Józefowicz:

x-news

Zobacz też:

Tomasz Stockinger po operacji serca. „Kiedy patrzy się śmierci głęboko w oczy, trzeba to zaakceptować”

Janina Ochojska pokonała nowotwór. „Na nowo uczę się chodzić”

Jacek Czyż nie żyje. Znany aktor dubbingowy 5 dni temu skończył 67 lat

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Dzień Dobry Wakacje

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości