Andrzej Strzelecki zmarł 17 lipca 2020 r. Od kilku miesięcy zmagał się z ciężką chorobą. W marcu zdiagnozowano u niego nieoperacyjny nowotwór płuc i oskrzeli. Miał 68 lat. Aktor zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
Nie żyje Andrzej Strzelecki
Andrzej Strzelecki zmarł nad ranem w piątek 17 lipca. Informację o śmierci aktora potwierdziła córka aktora.
Tata odszedł nagle, nad ranem, o 5:55. Odszedł w domu, byli z nim najbliżsi
- powiedziała Joanna Strzelecka-Żylicz w rozmowie z "Plejadą".
W marcu tego roku u aktora zdiagnozowano nieoperacyjny nowotwór płuc i oskrzeli. Kilka tygodni później pojawiła się nadzieja na leczenie - na amerykański rynek wprowadzono innowacyjny lek. Na sprowadzenie go do Polski rodzina i przyjaciele zorganizowali zbiórkę pieniędzy. Udało się zebrać 1,5 mln zł.
Pogrzeb Andrzeja Strzeleckiego
Uroczystości pogrzebowe zmarłego 17 lipca aktora i reżysera, pedagoga, byłego rektora Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Andrzeja Strzeleckiego odbędą się 24 lipca w Domu Przedpogrzebowym na stołecznym Cmentarzu Powązki Wojskowe.
Nekrolog zamieściła na swojej stronie internetowej Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Jak powiadomiła rodzina zmarłego artysty, po uroczystościach pogrzebowych nastąpi odprowadzenie do grobu.
Andrzej Strzelecki zmarł z powodu raka płuc i oskrzeli
Andrzej Strzelecki był aktorem teatralnym i filmowym, występował także jako satyryk. Zajmował się również reżyserią - ukończył zarówno wydział aktorski i reżyserski PWST w Warszawie. Pracował też jako prezenter telewizyjny.
Przez lata był wykładowcą akademickim - od 2008 do 2016 roku był rektorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Szerokiej publiczności był znany z telenoweli "Klan", gdzie wcielał się w Tadeusza Koziełło- Kozłowskiego. Ma na koncie udział także w filmach takich jak "Przepraszam, czy tu biją?", "Ostatni bieg", "Kuchnia polska", "Przeprowadzki" czy najnowsza ekranizacja "W pustyni i w puszczy", gdzie zagrał ojca Nel.
Zdecydowanie bardziej aktywnie niż filmem zajmował się jednak teatrem, także tym telewizyjnym. W 1974 roku założył kabaret "Kur", przez lata był związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie (1974-81), Teatrem Rampa (1987-1997).
Był członkiem Związku Artystów Scen Polskich. W 2002 r. odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2011 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Słynął też ze swojego zamiłowania do gry w golfa - był członkiem zarządu Polskiego Związku Golfa.
O przebiegu choroby Andrzeja Strzeleckiego i zbiórce pieniędzy na lek opowiadali w Dzień Dobry TVN córka aktora Joanna Strzelecka-Żylicz oraz jego przyjaciel Janusz Józefowicz:
Zobacz też:
Adam Fidusiewicz nagrywa miłosne wyznania w szczytnym celu. Misja? Pomóc Andrzejowi Strzeleckiemu
Janina Ochojska pokonała nowotwór. „Na nowo uczę się chodzić”
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP, gazeta.pl