Jurku, chciałabym na twoje ręce przekazać na 28. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy pierwszą replikę medalu noblowskiego, który (...) przywiozłam ze Sztokholmu. Chciałabym, aby przyczynił się do tego wszystkiego, co wy robicie (...) i jestem szczęśliwa, że mogę to zrobić.
- powiedziała Olga Tokarczuk w krótkim materiale wideo umieszczonym na stronie WOŚP.
>>> Zobacz także:
- Olga Tokarczuk odebrała Nobla w sukni Gosi Baczyńskiej. Jak powstawała kreacja i co symbolizuje?
- Olga Tokarczuk na królewskim bankiecie w sukni od Tomasza Ossolińskiego. Jak powstała ta kreacja?
- Literacka Nagroda Nobla. Olga Tokarczuk odebrała nagrodę!
Przekazany na ręce Jurka Owsiaka medal jest jedną z trzech replik, do otrzymania których miała prawo laureatka. Na awersie umieszczona jest podobizna fundatora nagrody Alfreda Nobla, a na rewersie - muza literatury oraz wygrawerowany napis "O. Tokarczuk MMXVIII". Replika jest ręcznie wykonana ze srebra i pokryta złotem w zakładzie Svenska Medalj w Eskilstunie.
Cena wywoławcza medalu to 10 tys. złotych.
Inne przedmioty przekazane na aukcję
Fot. Jakub Kamiński / East News
Oprócz medalu polskiej noblistki, będzie można również licytować wiele innych cennych przedmiotów. Wśród nich jest przepiękna akwarela mieszkającego na stałe w Szwecji Stanisława Żołędzia, a także perfumy Pol'and'Rock o orientalnym i wyrafinowanym zapachu
To jest zapach wolności (...) Jest tylko 500 takich buteleczek.
- zdradził Jurek Owsiak.
Fot. Jakub Kamiński / East News
Kiedy 28. finał WOŚP?
28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 12 stycznia 2020 roku pod hasłem "Wiatr w żagle". Podczas koncertu na pl. Zamkowym w Warszawie wystąpią między innymi: Majka Jeżowska, Agnieszka Chylińska, Renata Przemyk, Daria Zawiałow i Sidney Polak. Natomiast studio zostanie zorganizowane pod Teatrem Wielkim.
Tam będzie prowadzony ten główny sztab, ale będziemy łączyli się z całą Polską, z całym światem.
- powiedział Jurek.
Cel zbiórki
Pieniądze będą zbierane na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. W ostatnim roku w Polsce, w 67 oddziałach chirurgii dziecięcej wykonano ponad 80 tysięcy operacji. Mimo że polska chirurgia dziecięca jest na wysokim poziomie europejskim, trzeba zwiększać ilość operacji małoinwazyjnych, endoskopowych, które powodują mniejszy uraz operacyjny, zmniejszają dolegliwości dziecka związane z koniecznością operacji oraz skracają pobyt dzieci i rodziców w szpitalu. Jak podkreśla fundacja WOŚP, potrzebny jest nie tylko najnowocześniejszy sprzęt do operacji endoskopowych, ale także edukacja zespołów zabiegowych.
Autor: Iza Dorf