Odkwaszanie gleby – porady, wskazówki i domowe sposoby

Ziemia w rękach ogrodnika.
Fot. Steven Errico/ Getty Images
Odkwaszanie gleby staje się konieczne w przypadku, gdy ziemia w ogrodzie jest zbyt kwaśna, czego pewne gatunki roślin nie tolerują. Można je przeprowadzić, stosując sprawdzone, a nawet domowe metody.

Ziemia w ogrodzie może być zbyt kwaśna dla pewnych roślin i dlatego wiele osób decyduje się na jej odkwaszanie. Nie jest to skomplikowany zabieg, jednak warto się do niego dobrze przygotować i sprawdzić, jakich środków najlepiej użyć w tym celu.

Dlaczego odkwaszanie gleby jest ważne?

Odkwaszanie gleby jest często stosowanym zabiegiem, który ma na celu podniesienie jej pH. Wszystkie gatunki roślin mają swoje specyficzne wymagania i jeśli zostaną one zaspokojone, to wówczas mogą się zdrowo rozwijać, ukazując swoje walory. Jednym z ważniejszych aspektów uprawy jest zapewnienie optymalnego pH. Jeśli jest ono zbyt niskie, czyli ziemia jest bardzo zakwaszona, to wówczas konieczne staje się jej odkwaszanie. W glebach tych rośliny mają utrudniony dostęp do niezbędnych składników odżywczych i przez to słabiej rosną i stają się bardziej podatne na choroby. Oczywiście nie dotyczy to gatunków kwasolubnych. W pozostałych przypadkach czynność ta jest zazwyczaj koniecznością. W kwaśnej glebie uruchamiane są związki glinu, odznaczające się wysoką toksycznością dla korzeni młodych roślin, które dodatkowo, rozwijając się w kwaśnym środowisku, nie mogą w dostatecznym stopniu penetrować podłoża. Ponadto ziemie te są zazwyczaj ubogie w wapń. Ta z kolei wpływa pozytywnie na ich strukturę. Kwaśny odczyn gleby negatywnie oddziałuje na biologiczną jej aktywność. Jest to bardzo ważne, ponieważ mikroorganizmy w niej żyjące znacznie poprawiają dostępność składników mineralnych i pełnią wiele innych bardzo ważnych funkcji, jak poprawa struktury ziemi czy usuwanie z niej zanieczyszczeń.

Jak sprawdzić pH gleby?

By dowiedzieć się, jaki odczyn ma gleba w danym miejscu, konieczne jest przeprowadzenie pomiaru jej pH. W tym celu należy użyć kwasomierza, który można kupić w sklepach ogrodniczych. Kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Drugą opcją jest oddanie próbki gleby do analizy laboratoryjnej. Wówczas pomiarem pH zajmują się specjaliści. Takie badanie kosztuje około 15 złotych. Odczyn można także poznać po gatunkach chwastów pojawiających się w danym miejscu. Mlecz polny, szczaw, podbiał pospolity czy stokrotki to niektóre z gatunków, które świadczą o wysokim zakwaszeniu gleby. 

Odkwaszanie ziemi – zalecane terminy

Do zabiegu odkwaszania gleby najlepiej przystąpić jesienią (kiedy plony zostaną już zebrane) lub wiosną, przed przystąpieniem do uprawy. Należy pamiętać, by czynność tę przeprowadzać na około 4 tygodnie przed planowanym siewem lub sadzeniem roślin.

Zobacz też:

>>> Halo ziemia! Jak wzbogacić glebę w ogrodzie?

Czym odkwasić glebę?

Stosowanie nawozów wapniowych jest najpopularniejszym sposobem na podniesienie pH gleby. Należy je wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Do tych ciężkich stosuje się nawozy wapniowe tlenkowe, czyli na przykład wapno palone. Natomiast do lekkich i przy uprawach amatorskich używane są środki węglanowe, takie jak kreda nawozowa czy wapniak mielony rolniczy. Odkwaszanie gleby kredą charakteryzuje się wysoką skutecznością, a ponadto nie trzeba jej mieszać z ziemią. Warto zwrócić także uwagę na stopień rozdrobnienia nawozu. Drobniejszy środek lepiej odkwasza.

>>> Wapnowanie trawnika – czynność niezbędna dla murawy

Spośród wszystkich wapniowych nawozów najczęściej stosowanym i powszechnym jest wapno nawozowe. Nie tylko zmienia ono odczyn gleby, ale wpływa także korzystnie na jej fizyczne właściwości, poprawiając jej strukturę. Często stosuje się także wapno do odkwaszania trawników.

Wśród nawozów wapniowych wyróżnia się również dolomit, który jest zaliczany do środków naturalnych. Oprócz tego, że zmienia pH gleby, to dostarcza jej jednocześnie dużych dawek magnezu, a także ważne mikroelementy, takie jak: miedź, bor, cynk, mangan, żelazo, chrom i molibden.

Ciekawą alternatywą dla nawozów mineralnych jest także popiół drzewny. Zazwyczaj stanowi on odpad, ale niewielu zdaje sobie sprawę, że można go spożytkować znacznie lepiej. Odkwaszanie gleby popiołem należy przeprowadzać wiosną lub na jesieni. Popiół drzewny jest źródłem wapnia, potasu i fosforu, a także różnych mikroelementów. Ma także wysokie pH.

Jak zatem widać, można z powodzeniem podwyższyć pH gleby domowymi sposobami, wykorzystując to, co zazwyczaj jest wyrzucane. 

Zobacz też:

>>> Nawozy ekologiczne zamiast chemicznych. Z jakich warto korzystać?

Zobacz film: Gadżety ogrodowe. Źródło: Dzień Dobry TVN. 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!