Koronawirus

Niemieccy naukowcy rekomendują poluzowanie części obostrzeń w związku z COVID-19

Krzywa wzrostu Covid-19

Andriy Onufriyenko/Getty Images

Koronawirus

Niemieccy naukowcy rekomendują poluzowanie części obostrzeń w związku z COVID-19

Krzywa wzrostu Covid-19

Andriy Onufriyenko/Getty Images

Częściowe wznowienie nauki w szkołach, stosowanie maseczek ochronnych i aplikacja do monitorowania zakażonych - to niektóre z opublikowanych w poniedziałek rekomendacji niemieckiej Narodowej Akademii Nauk Leopoldina, dotyczących zniesienia części obostrzeń, wprowadzonych na czas pandemii.

Zespół Leopoldiny zaleca, aby “stopniowo i jak najszybciej” otworzyć w Niemczech szkoły podstawowe i ponadpodstawowe I stopnia (np. gimnazja). Klasy powinny zostać zmniejszone do grup po 15 uczniów, żeby utrzymać wymóg zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy uczniami.

Naukowcy rekomendują “skoncentrowanie się na podstawowych przedmiotach”, takich jak język niemiecki i matematyka. Uczniowie powinni podczas zajęć zasłaniać usta i nos maseczką lub innym materiałem.

Dla kogo rekomendowane jest nauczanie zdalne?

Starsi uczniowie

Wyższe roczniki w szkołach ponadpodstawowych oraz uczelnie wyższe powinny skoncentrować się na nauczaniu zdalnym i w ten sposób dokończyć semestr letni. Jednocześnie eksperci zalecają, aby nie rezygnować z przeprowadzenia egzaminów końcowych, np. matur.

Przedszkola i żłobki 

Opieka w żłobkach i przedszkolach powinna zostać wznowiona “tylko w bardzo ograniczonym zakresie”, “ponieważ mniejsze dzieci nie umieją przestrzegać zasad dotyczących odległości i środków ochronnych, a jednocześnie mogą przenosić infekcje” - napisali naukowcy z Leopoldiny.

Środki ochrony przed zakażeniem 

Eksperci opowiadają się za wprowadzeniem obowiązku stosowania maseczek w transporcie publicznym oraz “wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zachowanie odstępu 2 metrów”. Leopoldina proponuje niemieckim kolejom wprowadzenie nowego systemu rezerwacji, który umożliwi utrzymanie odpowiedniego dystansu pomiędzy pasażerami.

Tam, gdzie to możliwe, zakłady pracy powinny tworzyć możliwość pracy zdalnej. Praca w biurach powinna zostać zorganizowana w trybie zmianowym, aby umożliwić utrzymanie odpowiedniego dystansu pomiędzy stanowiskami pracy. Przy zachowaniu wszystkich odpowiednim zasad dot. dystansu i higieny, naukowcy sugerują możliwość stopniowego wznawiania działalności handlu, hoteli, restauracji, ale i wydarzeń kulturalnych oraz sportowych.

Kiedy obostrzenia będą mogły być zniesione?

Eksperci stawiają trzy główne warunki, które muszą zostać spełnione na terenie Niemiec, aby wprowadzać jakiekolwiek z zaproponowanych rozwiązań:

  • Liczba nowych infekcji musi utrzymywać się na stabilnym niskim poziomie;
  • Muszą być przestrzegane odpowiednie zasady higieny;
  • Dla pacjentów z koronawirusem musi zostać utworzona “rezerwa” w systemie zdrowia, która pozwoli na ich przyjęcie, a jednocześnie nie zakłóci normalnego trybu działania placówek medycznych.

Aplikacja do monitorowania zainfekowanych osób

Rekomendacje Leopoldiny zawierają także postulat użycia aplikacji mobilnej do monitorowania zainfekowanych koronawirusem i osób, które miały z nimi kontakt. Naukowcy podkreślają, że potencjalny użytkownik musi wyrazić zgodę na użycie aplikacji, która będzie przesyłała dane geolokalizacyjne do odpowiednich instytucji.

Zobacz też: Singapur jest o krok przed koronawirusem

Podczas konferencji prasowej w czwartek 9 kwietnia niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała, że wyniki badań niemieckiej Narodowej Akademii Nauki będą “bardzo ważnym” impulsem do podjęcia politycznych decyzji w sprawie złagodzenia obostrzeń, które obowiązują na terenie RFN w celu spowolnienia dynamiki pandemii COVID-19. Kanclerz i premierzy niemieckich landów będą na ten temat rozmawiać w środę.

Zobacz też:

Minister zdrowia: "O takich wakacjach, jak do tej pory możemy zapomnieć". Co z obozami i koloniami?

Zanieczyszczenia krzyżowe. Jak prawidłowo i bezpiecznie korzystać z rękawiczek ochronnych?

Jak będzie wyglądała przyszłość po koronawirusie? Analityk: „Wygrają ci, którzy są otwarci i pomocni"

Najświeższe informacje na temat koronawirusa czytaj na tvn24.pl


Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
91
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0