Zdrowy styl życia

Nawłoć – właściwości lecznicze i zastosowanie

Krzew nawłoci

Fot: Insung Jeon / gettyimages.com

Zdrowy styl życia

Nawłoć – właściwości lecznicze i zastosowanie

Krzew nawłoci

Fot: Insung Jeon / gettyimages.com

Nawłoć to charakterystyczna roślina – ma długie łodygi bogato okraszone żółtymi, drobnymi kwiatami. Nawłoć pospolita rośnie w całym kraju, często w miejscach mało atrakcyjnych pod względem gleby czy warunków atmosferycznych np. w zaroślach, przy drogach czy suchych łąkach.

Nawłoć kanadyjska jest jedną z podstawowych odmian rośliny. Można ją uprawiać jako kwiat ozdobny, ale też stosować w leczeniu pod postacią nalewek, herbaty czy okładów. Nawłoć daje miód, który z kolei jest świetnym środkiem przeciwzapalnym, działa dobrze na trawienie, przemianę materii i wiele innych czynników zapewniających zdrowie.

Nawłoć – charakterystyka

Nawłoć jest zwykle uważana za niepotrzebny chwast. W końcu rośnie w wielu miejscach, często niekoniecznie odpowiednich np. w naszym ogrodzie, konkurując z innymi roślinami. Nawłoć pospolita uznawana jest nawet za zapowiedź rychłej jesieni. Wywodzi się z Europy i Azji. Jej kwitnienie przypada na okres sierpnia i września. Osiąga niekiedy nawet 1 metr wysokości. Cechą charakterystyczną nawłoci są długie, gładkie i sztywne łodygi oraz żółte, gęsto rozsiane kwiaty. Posiada też liczne koszyczki kwiatostanowe oraz podłużne, szpiczaste i mocno zielone liście.

Jedną z popularnych odmian jest pochodząca z Ameryki Północnej nawłoć kanadyjska . Od wersji pospolitej różni się głównie mniejszymi kwiatami i owłosioną na całej powierzchni łodygą. Nawłoć kanadyjska i nawłoć późna to rośliny miododajne, wykorzystywane często przez pszczelarzy. To najcenniejsze, co może dać nam nawłoć miód , który od lat korzystnie wpływa na zdrowie i ma szerokie zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń.

Bylina ze względu na swój intensywny kolor uznawana jest również za roślinę ozdobną. Nawłoć ogrodowa uprawiana jest na rabatach, z trawami ozdobnymi lub przy zbiornikach wodnych, a nawet w doniczkach. Aby urosła dorodna nawłoć, nasiona należy wysiać na przełomie kwietnia i maja do doniczek, delikatnie wciskając je w ziemię. Po 2-3 tygodniach roślina wzrasta, a po pojawieniu się pierwszych liści pikuje się do oddzielnych doniczek. W stałe miejsce nawłoć powinna być sadzona późną wiosną lub wczesnym latem, ponieważ okres ich kwitnienia przypada na lipiec, sierpień i październik.

Nawłoć – zastosowanie

Nawłoć (polska mimoza ) jest wartościową rośliną, która nie tylko pięknie wygląda, ale stosowana w odpowiedni sposób korzystnie wpływa na kondycję całego organizmu. W przypadku takiej rośliny jak nawłoć, zastosowanie jej jest szczególnie ważne w ziołolecznictwie. To naturalny sposób na wspieranie leczenia wielu dolegliwości. Szerokie zastosowanie ma nawłoć jako nalewka lub napar. Roślinę stosuje się również zewnętrznie. Nawłoć ( polska mimoza) nadaje się do wykonywania okładów niwelujących dolegliwości skórne. W przypadku byliny takiej jak nawłoć, przepisy obejmują także mieszanki na specjalne kąpiele, które mają korzystnie wpływać na stan naskórka czy mięśni. Nawłoć kanadyjska i nawłoć późna ma zastosowanie w produkcji miodu. Nawłoć olbrzymia (późna) stanowi bogate źródło płynnego nektaru, często wykorzystywanego w kuchni.

Nawłoć stosowana jest też jako roślina ozdobna odporna na mróz i suszę. Idealnie pasuje do bukietów czy dekoracji wykonanych z kwiatów.

Nawłoć – właściwości lecznicze

Nawłoć wykazuje właściwości lecznicze w przypadku wielu chorób i dolegliwości. Przede wszystkim pozyskuje się z niej wspierający odporność i zmniejszający infekcję miód. Nawłoć działa moczopędnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, łagodzi grypę i przeziębienie. Herbata z nawłoci wspomaga leczenie odtruwające i oczyszczające układ trawienny. Stosuje się ją w przypadku biegunki, gorączki czy bólu o różnym pochodzeniu. Taka roślina jak nawłoć działa korzystnie w trakcie leczenia zapalenia stawów, zapalenia pęcherza, kamieni nerkowych czy reumatyzmu. Syrop z nawłoci wykorzystuje się do wzmacniania naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi. Ma ona również wysokie walory smakowe. Nawłoć ma zastosowanie lecznicze także w formie zewnętrznej (okładów). Dezynfekuje skórę, przyspiesza gojenie ran i siniaków. Jej działanie wspiera poprawę wyglądu skóry problematycznej np. z trądzikiem czy łojotokiem. Ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów roślina ma właściwości odmładzające. Wystarczy przemywać skórę wcześniej przygotowywanym z nawłoci naparem.

Zobacz film: Moc ukryta w ziołach. Źródło: Dzień Dobry TVN.Co sądzisz o tym artykule?
102
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0