Nauczyciel Roku 2019. Zyta Czechowska: "Najbardziej cieszą mnie małe sukcesy"

Uczy matematyki, informatyki i przyrody w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku. Na co dzień pracuje z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną, pomaga też młodzieży z trudną przeszłością. W miniony wtorek w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odebrała nagrodę Nauczyciela Roku 2019!

To już osiemnasta edycja konkursu

W osiemnastej edycji konkursu Nauczyciel Roku, Pani Zyta zmierzyła się z kilkunastoma innymi kandydatami z całej Polski, zgłaszanymi przez grona pedagogiczne, uczniów i rodziców.

Pracuje z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną

Jestem pedagogiem specjalnym, pracuję z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Pracuję w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku - jest to mała wiejska szkoła pod Poznaniem.

Co sprawia satysfakcję Nauczycielce Roku 2019

Staram się być obok tego, co jest złe i zawsze widzę pozytywy. Myślę, że od najmłodszych lat marzyłam o tym, żeby zostać nauczycielem. Satysfakcję daje mi to, że moi uczniowie czują się w szkole bezpieczni. Potrafią przyjść do mnie i się przytulić, przywitać. Dostaję od nich listy, laurki. Cieszę się, kiedy po ukończeniu szkoły moi absolwenci potrafią obsłużyć telefon, kiedy potrafią do mnie napisać maila, sms-a z życzeniami urodzinowymi, kiedy pamiętają o tym, że jest Dzień Nauczyciela.

Pewnie nie wychowam magistrów

Pisząc wniosek o Nauczyciela Roku, zaczęłam od takiej tezy, że niestety nie wychowam magistrów, moi absolwenci pewnie nie będą doktoratami, nie będę miała takich sukcesów jak nauczyciele w szkołach ogólnodostępnych. Dla mnie sukcesem jest to, że moje dziecko, po roku ćwiczeń, zapamięta swoją datę urodzin, albo zacznie pionizować głowę... To są takie bardzo małe sukcesy. One cieszą najbardziej pedagogów specjalnych.

Nie uciekniemy od nowoczesnych technologii

Żyjemy w takiej rzeczywistości, że nie uciekniemy od nowoczesnych technologii. Moi uczniowie mają takie same potrzeby jak dzieci w szkołach ogólnodostępnych. Staramy się, my nauczyciele, pedagodzy specjalni, żeby też dostarczyć im takich bodźców, które maksymalnie zmotywują ich do pracy.

W pracy wykorzystujemy nowoczesne technologie

Od wielu lat wykorzystujemy w naszej pracy nowoczesne technologie. Wykorzystujemy tablety, tablicę interaktywną do tego, żeby uatrakcyjnić nauczanie, żeby zmotywować nasze dzieci do pracy., Dla nich to jest nie lada gratka, że mogą pracować na lekcji z takim fajnym sprzętem.

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie