Łowienie ryb to popularne zajęcie zarówno starszych, jak i młodszych osób. Warto zgłębić jego tajniki, gdyż w jeziorach i rzekach kryje się wiele ciekawych ryb, a każda z nich jest nieco inna i wymaga zastosowania innych metod łowienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Światowy Dzień Rybołówstwa
27 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na problem nadmiernej eksploatacji naturalnych zasobów mórz i oceanów. Z tej okazji warto przypomnieć sobie, jak łowić skutecznie, ale też ekologicznie.
Najpopularniejsze techniki łowienia ryb
W branży wędkarskiej funkcjonują różne metody wędkarskie, do których zaliczają się:
· wędkarstwo gruntowe
· wędkarstwo spinningowe
· wędkarstwo muchowe
· wędkarstwo podlodowe
· wędkarstwo spławikowe
· wędkarstwo morskie
Obecnie największą popularnością cieszy się łowienie na spinning, czyli metoda połowu drapieżników, do których zalicza się: szczupak, sum, okoń czy sandacz. Głównym narzędziem wędkarza jest wędzisko spinningowe z kołowrotkiem. Kolejnym metodą mającą wielu zwolenników jest łowienia na grunt Polega ona na zarzuceniu zanęty na dno rzeki lub jeziora i oczekiwaniu na rybę.
Z kolei do wędkarstwa muchowego potrzebna jest „muszka” oraz wędzisko muchowe, niezbędne do łowienia szczupaka . Wędkarstwo podlodowe, jak wskazuje nazwa, polega na łowieniu w wywierconej w lodzie przerębli, a wędkarstwo morskie na łowieniu w morzu. W tym drugim rodzaju wędkarstwa można także łowić na spławik .
Rodzajów wędkarstwa jest sporo, a każdy z nich ma swoje własne metody łowienia. Co ciekawe, niektóre z nich mogą znaleźć zastosowanie w różnych gatunkach tego ciekawego hobby.
Łowienie karpi – jak to robić?
Karpie zamieszkują wielu polskich wód, a najlepiej widoczne są w sierpniu. Wielu karpiarzy najczęściej wybiera łowienie z gruntu . Najbardziej polecanym rodzajem wędki w tym wypadku jest „karpiówka”. To wędka wytrzymała, o długości od 3 do około 4 metrów. Za pomocą wędki karpiowej można łowić ryby na spławik . Wspomniany spławik powinien jednak być odpowiednio mocny, czyli posiadać silny korpus oraz widoczną antenę. Aby łowienie było skuteczne, żyłka do spławika musi być solidnie przymocowana.
Jak złowić szczupaka?
Najlepszym miesiącem na jego połów jest maj. Wtedy właśnie ryba wyrusza na łowy po zakończonym tarle. Wówczas łowienie ryby na grunt ma duże szanse na powodzenie. Szczupak jest tak wygłodniały, że jest w stanie zjeść wszystko, co wzbudzi jego zainteresowanie. Przy tym dużo hałasuje, co dodatkowo sprzyja wędkarzom, którzy np. łowią na koszyk zanętowy. Wędka na szczupaki, dla zwolenników łowienia gruntowego, powinna mieć odpowiedni ciężar wyrzutowy, np. 14-42 g i długość około 2,60 m.
Jak należy łowić liny?
Wielu wędkarzy łowi je metodą karpiową, gdyż używają do tego wędek karpiowych. W tym wypadku musi być ona również wyposażona w wytrzymałą, długą żyłkę. Niezbędnym elementem zestawu na lina jest także haczyk o wytrzymałość 4 kg. Do łowienie lina przydatne są kulki proteinowe, które należą do ulubionych „potraw” tych ryb. Łowiskiem lina, szczególnie na początku sezonu, są płycizny – wtedy warto łowić lina z gruntu . Później ryby te przenoszą się w głębsze rejony zbiornika.
Łowienie płoci – jak to robić?
Płotki to ryby występujące w większości zbiorników wodnych. Dużą popularnością cieszy się łowienie na grunt. Na jeziorze , trochę dalej od brzegu, również można je spotkać. Mimo iż jest to mała ryba, to i tak złowienie jej daje satysfakcję. Skuteczną zanętą na te ryby, szczególnie w okresach jesiennym i zimowym, są pokarmy zwierzęce. Łowienie ryb z gruntu z pewnością przyniesie dobry rezultat, lecz znacznie więcej płoci można złowić metodą spławikową na jeziorze. Wielu wędkarzy przy łowieniu płotek korzysta z niewielkich wędek, których długość wynosi około 4 m.
Łowienie ryb prądem – kontrowersyjna metoda łowienia ryb
Łowienie karasi lub jakichkolwiek innych ryb tą metodą budzi wiele kontrowersji i jest tematem dyskusji wśród samych wędkarzy. Niektórzy z nich korzystają z wędek elektrycznych, które umożliwiają szybkie i efektywne łowienie. Co ciekawe, wędkarze używają ich też do odstraszania np. bobrów.
Jak łowić ryby zimą?
Dla wędkarzy lubiących ciepłe pory roku łowienie zimą jest niemalże ekstremalnym łowieniem ryb . Niemniej jednak wędkowanie zimowe może być przyjemnym sposobem spędzania czasu. Również i wtedy można złowić sporą ilość ryb, szczególnie okoni, karpi czy leszczy.
Każdy, kto ma ochotę spróbować takiego wędkarstwa, powinien poznać tajniki łowienia. Na rzece warto łowić tam, gdzie woda stoi – np. między ostrogami. Z kolei w przypadku jeziora należy szukać ryb przy samym dnie – tam bowiem panuje wyższa temperatura.
Efektywne łowienie ryb słodkowodnych w okresie zimowym jest też zależne od zanęty. Nie można bowiem dawać jej zbyt dużo, gdyż ryby są mniej aktywne. Warto użyć ziemi torfowej lub gliny. Tempo nęcenia nie może być zbyt duże, aby utrzymać zainteresowanie ryb. Do amatorskiego łowienia ryb zimą wystarczy wędka o długości około 3 m, np. feeder lub picker.
Zobacz także:
- Chciałbyś jeść ryby spełniające normy ekologiczne? Szukaj tego znaku na opakowaniu
- Kalendarz brań szczupaka - kiedy na ryby?
- Węgorz elektryczny i europejski - różnice. Okres ochronny węgorza
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages