Gwiazdy

Led Zeppelin wygrywa batalię w sprawie plagiatu w piosence "Stairway to Heaven"

Proces w sprawie "Stairway to Heaven"

x-news/Ruptly

Gwiazdy

Led Zeppelin wygrywa batalię w sprawie plagiatu w piosence "Stairway to Heaven"

Proces w sprawie "Stairway to Heaven"

x-news/Ruptly

"Stairway to Heaven", utwór zespołu Led Zeppelin z 1971 roku nie jest plagiatem - tak brzmi wyrok Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który podtrzymał marcową decyzję sądu apelacyjnego. Oznacza to koniec batalii o prawa autorskie. 

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odmówił podjęcia postępowania w sprawie rzekomego plagiatu w piosence "Stairway to Heaven" brytyjskiego zespołu rockowego Led ZeppelinOznacza to, że decyzja sądu apelacyjnego z marca 2020 roku została podtrzymana.

Zespół  Led Zeppelin oskarżony o plagiat

Gitarzysta Led Zeppelin Jimmy Page oraz wokalista Robert Plant byli oskarżani o to, że skopiowali riff z instrumentalnego utworu "Taurus" amerykańskiego zespołu Spirit, napisanego przez Randy'ego Wolfe'a w 1967 roku.

Wolfe, który występował jako Randy California, zmarł w 1997 roku, a sprawa została wniesiona w 2014 roku przez jego fundusz powierniczy. Proces rozpoczął się w 2016 roku i, jak pisze agencja Reutera, była to jedna z najpilniej obserwowanych spraw dotyczących praw autorskich w branży muzycznej.

Page zeznał w 2016 roku, że pierwszy raz usłyszał utwór "Taurus" dwa lata wcześniej, mimo że - jak wspominał w 1996 roku Wolfe - Led Zeppelin był supportem Spirit podczas trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych w 1968 roku. 

"Stairway to Heaven" nie jest plagiatem

Wyrokiem sądu I instancji Led Zeppelin zostali uniewinnieni, sprawa trafiła jednak do Sądu Apelacyjnego.  W 2018 roku sąd stwierdził, że w trakcie analizy sędziowie popełnili serię błędów i sprawa po raz kolejny była rozpatrywana. Przysięgli ostatecznie uznali, że Page i Plant mieli co prawda dostęp do "Taurusa", ale riff, o którego kradzież byli oskarżeni, nie był samoistnie podobny do początku "Stairway to Heaven" z 1971 roku. Na początku tego roku sąd apelacyjny utrzymał w mocy pierwotny wyrok. 

Warto przypomnieć, że w 2004 roku utwór "Stairway to Heaven" znalazł się na 31. miejscu listy 500 utworów wszech czasów według magazynu "Rolling Stone".

Gitarzysta Led Zeppelin był gościem Dzień Dobry TVN w 2014 roku. 

Zobacz wideo: Jimmy Page: "Jeśli robisz w życiu to, w czym jesteś najlepszy, to nie możesz narzekać" (lektor)

Źródło: x-news

Zobacz też:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
57
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0