plagiat

  plagiat

  Gdzie zacierają się granice pomiędzy inspiracją a plagiatem? Wygląda na to, że odpowiedź na to pytanie szczególnie interesuje zespół Unicat, który zarzuca Natalii Szroeder powielenie ich pomysłu na teledysk. Na dowód muzycy dzielą się porównaniem obu klipów. Czy piosenkarka faktycznie zainspirowała się ciut za mocno?

  Koleją osobą, która odpadła z "Agenta - Gwiazdy" jest Michał Szpak. W Dzień Dobry TVN opowiedział nam o swojej przygodzie w RPA. Zapytaliśmy go również o kontrowersje związane z jego eurowizyjną piosenką i samopoczucie przed wyjazdem na festiwal. Dowiedzieliśmy się od Michała, jakie środki bezpieczeństwa - ze względu na zagrożenie terrorystyczne - będą zastosowane w Sztokholmie.

  W Zachęcie można zobaczyć niezwykłą wystawę sztuki współczesnej "Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce". Jaki jest cel wystawy? Kogo Agata Wejchert-Dworniak, członek zarządu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych zaprasza do odwiedzenia tego miejsca? Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty oraz Iwona Buchner, właścicielka domu aukcyjnego poruszyły z kolei ważną kwestię dotyczącą praw autorskich. Gdzie leży granica między inspiracją a plagiatem?

  Szkoła zaufania czy restrykcyjny program antyplagiatowy, który wkrótce trafi do gimnazjów i liceów? Która metoda będzie bardziej efektywna? Na temat nielegalnego zapożyczania prac, Dorota Wellman i Robert Kantereit rozmawiali w Dzień Dobry TVN z nauczycielem Jarosławem Szulskim, reżyserem Janem Komasą oraz niemniej zainteresowanym tematem ściągania, tegorocznym maturzystą Błażejem Hejwowskim.

  Kopiowanie cudzego utworu jest niedopuszczalne, niestety niektórzy twórcy nie przejmują się tym i "kserują" na potęgę. Co to jest plagiat? Jak wyłapuje się zapożyczone dźwięki? Jak wielu polskich artystów popełnia plagiat? O tym rozmawiali goście dzień Dobry TVN dr Krzysztof Heering - biegły z ZAiKSu w dziedzinie plagiatu, dziennikarka Agnieszka Szulim i dziennikarz Michał Figurski.