Wenezuela. Demonstranci na ulicach. Policja użyła gazu. Co się dzieje w Wenezueli?

Kryzys w Wenezueli oczami Polaków. Puste półki w sklepach i aptekach, brakuje podstawowych produktów do życia, ludzi nie stać na nic - tak wygląda kryzys w Wenezueli. Tymczasem kilkanaście krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, uznało Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Czy Nicolas Maduro (zaprzysiężony 10 stycznia) wspierany przez Rosję się podda? Jak obecnie wygląda sytuacja polityczna i gospodarcza w Wenezueli?

Zobacz też:

Podwójny rocznik w szkołach średnich. Czy wystarczy miejsc dla wszystkich uczniów?

Juan Guaido tymczasowym prezydentem Wenezueli

W Wenezueli trwa walkę o władzę. Wybory prezydenckie wygrał Nicolas Maduro (został zaprzysiężony na prezydenta 10 stycznia), wspierany przez Rosję. Wybory nie spełniły jednak standardów demokratycznych - tym samym nie zostały one uznane przez wiele państw, w tym przez Unię Europejską.

Przywódcą drugiego ośrodka jest przewodniczący parlamentu Juan Guaido, który na fali masowych wystąpień przeciwko Maduro ogłosił się trzynaście dni później tymczasowym prezydentem.

Ponad 40 państw świata (w tym Polska) uznało Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli.

Dziękuję polskiemu rządowi za wspieranie wszystkich Wenezuelczyków w walce, którą prowadzimy dla ratowania demokracji, wolności i sprawiedliwości dla naszego narodu - podziękował za pomocą Twittera Juan Guaido Polsce za wsparcie.

Więcej: Czekał na SOR-ze 10 godzin, bo lekarze myśleli że wziął narkotyki. Miał udar

Kryzys w Wenezueli. Przyczyny

Wenezuela jest już od kilku lat pogrążona w kryzysie gospodarczym i społecznym. Brakuje żywności i leków. Maduro jest oskarżany przez opozycję o doprowadzenie Wenezueli do ruiny gospodarczej. 96 procent przychodów Wenezuela czerpie ze sprzedaży ropy naftowej. Oznacza to, że spadek cen surowców energetycznych w ostatnich latach znacznie pogłębił kryzys w tym kraju. Przedsiębiorcom wenezuelskim przestało się opłacać produkować cokolwiek w kraju.

Przedsiębiorcom wenezuelskim przestało się opłacać produkować cokolwiek w kraju. Okazuje się teraz, że nie ma co jeść, nie ma nic na półkach. Szpitale są pozbawione jakichkolwiek środków - mówił w studiu Dzień Dobry TVN dr Radosław Powęska, latynoamerykanista.

Obecnie ponad 80 procent społeczeństwa w Wenezueli jest w stanie nędzy. Według ostatnich danych, ponad 84 procent dodatkowo popiera odejście Maduro i jego rządu. Tylko militarne wsparcie trzyma go przy władzy.

Zobacz też: Kolor opaski zdecyduje, ile będziesz czekał na SOR-ze

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!